بهترین زمان برای خارج کردن آی یو دی

 آی یو دی یکی از بهترین روش های کنترل و جلوگیری از بارداری است. تاثیر آن  بیش از %99 است به این معنی که در سال کمتر از یک نفر در صد نفری که از آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، باردار می شود.

 

تاثیر استفاده از آی یو دی در جلوگیری از بارداری چقدر است؟

 آی یو دی بسیار موثر است زیرا احتمال بروز خطا در استفاده آز آن بسیار کم است، به عنوان مثال مانند قرص، خوردن آن را فراموش نمی کنید یا مانند کاندم به روش نادرست از آن استفاده نمی کنید. آی یو دی 24 ساعته و بسته به نوع آن به مدت 12 تا 3 سال از شما در برابر بارداری محافظت می کند. پس از قرار گرفتن آی یو دی در رحم می توانید همه چیز را فراموش کنید و به روشهای دیگر جلوگیری از بارداری تا زمانی که آن را خارج نکرده اید، فکر نکنید. شما می توانید به استفاده از آن ادامه دهید یا در صورت تمایل آن را خارج کنید.

توجه به این نکته ضرورت دارد که استفاده از کاندوم به مدت یک ماه بعد از کارگذاری IUD الزامی است. زیرا تا زمان جایگیری و شروع عملکرد مناسب آن برای جلوگیری از بارداری، یک ماه زمان لازم است.

بررسی مطالعات نشان می دهد که سه نوع آی یو دی تاثیرات مشابهی دارند. آی یو دی مسی و هورمونی نسبت به سایر راه های جلوگیری از بارداری تاثیر بیشتری دارند البته مشروط بر این که به روش درست جایگذاری شوند. به طور کلی انواع آی یو دی بیش از 99 درصد از بارداری جلوگیری می کنند.

 

چه زمانی باید آی یو دی را خارج کنم؟

هر زمانی که بخواهید می توانید آن را خارج کند. در صورت نزدیک شدن به تاریخ انقضا آی یو دی و تمایل برای جلوگیری از بارداری پزشک می تواند آن را عوض کند.

 • پاراگارد پس از 12 سال تعویض می شود.
 • میرنا پس از 7 سال تعویض می شود.
 • لیلتا پس از 7 سال تعویض می شود.
 • کایلینا پس از 5 سال تعویض می شود.
 • اسکایلا پس از 3 سال تعویض می شود.

 

آیا خارج کردن آی یو دی درد دارد؟

برداشتن آی یو دی به سرعت و به راحتی انجام می شود. پزشک نخی که به انتهای آن بسته شده را می کشد، بازوهای آن به سمت بالا جمع شده و آی یو دی خارج می شود. ممکن است هنگام بیرون کشیدن آن به مدت یک دقیقه احساس گرفتگی کنید.

احتمال بسیار کمی نیز وجود دارد که آی یو دی به راحتی خارج نشود، در این صورت پزشک از وسیله خاصی برای خارج کردن آن استفاده می کند. در موارد بسیار نادری آی یو دی با عمل جراحی خارج می شود.

 

چه مدت پس از خارج کردن آی یو دی امکان بارداری وجود دارد؟

پس از برداشتن آی یو دی باید احساس معمولی و طبیعی داشته باشید. ممکن است دچار لکه بینی شوید. در صورتی که پس از برداشتن آی یو دی  روش های هورمونی را برای جلوگیری از بارداری انتخاب کنید  عادت ماهانه شما به حالت قبل از  قرار دادن آی یو دی بر می گردد.

بلافاصله پس از برداشتن آی یو دی قدرت باروری شما مانند قبل از گذاشتن آی یو دی می شود بنابراین احتمال باروری شما بلافاصله پس از برداشتن آی یو دی زیاد است. باتوجه به این که مدتی زمان می برد تا التهاب ناشی از آی یو دی به طور کامل از بین برود، توصیه می کنیم که برای اقدام به بارداری یک تا دو ماه صبر کنید. اگر قصد بارداری ندارید باید پس از خارج کردن آی یو دی از روش های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

 

چه کسانی نمی توانند از آی یو دی استفاده کنند؟

بیشتر افراد می توانند از این روش بی خطر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند، اما این امکان نیز وجود دارد که فرد دچار برخی مشکلات و بیماری ها شود. در این بخش به برخی مشکلات و عوارض جانبی ناشی از استفاده از آی یو دی می پردازیم. درباره بی خطر بودن این روش با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

در صورت وجود شرایط یا مشکلات زیر نمی توانید از آی یو دی استفاده کنید:

 • ابتلا به برخی عفونت های لگنی و عفونت های منتقله آمیزشی
 • احتمال بارداری
 • سرطان دهانه رحم درمان نشده
 • سرطان رحم
 • ابتلا به عفونت لگنی پس از سقط جنین یا تولد نوزاد مرده در سه ماه گذشته
 • ابتلا به بیماری های شدید کبدی
 • خون ریزی های رحمی با علت نامشخص

در صورت آلرژی به مس، ابتلا به اختلالات خونریزی دهنده که مانع لخته شدن خون می شود، نباید از آی یو دی پاراگارد و در صورت ابتلا به سرطان پستان نباید از آی یو دی هورمونی استفاده کنید. اگر از وجود و یا عدم وجود چنین آلرژی هایی در خود مطمئن نیستید و یا نسبت به علائم بیماری های ذکر شده شک دارید، حتما این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

در مواردی بسیار نادر شکل و اندازه رحم برخی از خانم ها به گونه ای است که به سختی می توان آی یو دی را در جای صحیح قرار داد.

در صورتی که شرایط به شما اجازه استفاده از آی یو دی را نمی دهد. نگران نباشید زیرا روش های گوناگونی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد.

 

مطالعه بیشتر:

1- نحوه گذاشتن آی یو دی (IUD) و هر چه در مورد آن باید بدانید

2- آشنایی با انواع آی یو دی (IUD) و چگونگی عملکرد آن

3- تاثیر انواع روش های جلوگیری از بارداری بر باروری

4- تاثیر روش های مختلف پیشگیری از بارداری بر قدرت باروری زنان

5- مزایا و عوارض جانبی استفاده از آی یو دی (IUD)