The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

نحوه گذاشتن آی یو دی (IUD) و هر چه در مورد آن باید بدانید

در مرحله اول، پزشک سوالاتی درباره سابقه پزشکی از شما می پرسد. واژن، دهانه رحم و رحم شما را معاینه می کند و گاهی اوقات برای بررسی عفونت های منتقله آمیزشی آزمایش های لازم را توصیه می کند. ممکن است قبل از قرار دادن آی یو دی برای کمک به باز شدن یا بی حس شدن دهانه رحم دارو تجویز کند.

آی یو دی (IUD) چگونه گذاشته می شود؟

برای قرار دادن آی یو دی پزشک اسپکولوم را در واژن قرار می دهد سپس به کمک وسیله ایی به نام اینزرتر (وارد کننده مخصوص)، دستگاه آی یو دی را از طریق دهانه رحم که به اندازه کافی باز شده، درون رحم قرار می دهد. کل فرایند قرار دادن آی یو دی کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

می توان در هر مقطع زمانی در سیکل قاعدگی انواع آی یو دی را در رحم قرار داد. همچنین می توانید بلافاصله پس از زایمان یا سقط جنین از این وسیله برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. اما با توجه به این که در روزهای قاعدگی و پس از پایان یافتن روزهای ابتدایی که شدت خون ریزی زیاد است، باتوجه به نرم تر بودن سوراخ دهانه رحم و سهولت داخل کردن آی یو دی، توصیه می شود که این کار در یکی از این روزها انجام شود.

 

آیا گذاشتن آی یو دی (IUD) درد دارد؟

به طور معمول هنگام قرار دادن آی یو دی افراد احساس گرفتگی یا درد کمی می کنند. احساس درد برخی افراد بیشتر است خوشبختانه احساس درد فقط یک تا دو دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

برخی پزشکان برای جلوگیری از احساس گرفتگی و درد، قبل از قرار دادن آی یو دی مسکن تجویز می کنند. گاهی اوقات پزشک برای احساس راحتی بیشتر، آمپول بی حسی موضعی برای بی حس کردن اطراف دهانه رحم تزریق می کند.

برخی افراد بلافاصله پس از قرار دادن آی یو دی احساس سرگیجه می کنند و احتمال کمی وجود دارد که فرد از حال رفته یا غش کند. بهتر است برای قرار دادن آی یو دی با همراه به پزشک مراجعه کنید زیرا اغلب اوقات پزشک توصیه می کند بلافاصله پس از قرار دادن آی یو دی از رانندگی اجتناب کنید، در عین حال تنها نیستید و فرصت کافی برای استراحت نیز در اختیار دارید. پزشک آی یو دی را طریق واژن در رحم شما قرار می دهد. بعضی افراد احساس گرفتگی یا درد می کنند اما این احساس طولانی نیست و به کمک برخی از داروها و مسکن ها برطرف می شود.

 

پس از قرار دادن آی یو دی (IUD) چه اتفاقاتی می افتد؟

اکثر افراد پس از قرار دادن آی یو دی احساس خوبی دارند و برخی باید کمی استراحت کنند. ممکن است احساس گرفتگی یا کمر درد داشته باشید برای تسکین درد یا گرفتگی می توانید از داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند یا پد گرم برای گرم کردن همان ناحیه استفاده کنید. اکنون بهترین فرصت برای دراز کشیدن روی کاناپه و مطالعه کتاب یا دیدن فیلم مورد علاقه تان است.  

ممکن است پس از قرار دادن آی یو دی احساس گرفتگی کنید یا لکه بینی داشته باشید، که در بیشتر موارد پس از سه تا شش ماه از بین می رود. این امکان وجود دارد که آی یو دی های هورمونی خونریزی و احساس گرفتگی دوران قاعدگی را کمتر کنند حتی ممکن است قاعدگی شما قطع شود. البته عکس این اتفاق نیز رخ می دهد به این معنی که ممکن است آی یو دی  مسی خونریزی و احساس گرفتگی و درد شما را در دوران قاعدگی تشدید کند. البته این تغییرات برای برخی افراد موقتی است و با گذشت زمان از بین می روند. اگر آی یو دی باعث درد، احساس ناخوشایند و ناراحتی شما می شود با پزشک خود مشورت کنید.

با قرار دادن آی یو دی نخ آن دو و نیم تا پنج سانت از دهانه رحم بیرون می ماند و تا بالای واژن ادامه دارد. بابت این مسئله نگران نباشید، شما به هیچ عنوان آن را احساس نمی کنید. این نخ برای خارج کردن آی یو دی توسط پزشک به کار می رود. با قرار دادن انگشت خود در واژن و بالای آن در دهانه رحم می توانید آن را احساس کنید. تحت هیچ شرایطی نخ را نکشید زیرا با این کار آی یو دی جابجا یا خارج می شود.

 در موارد نادری ممکن است آی یو دی از محل خود خارج شود این اتفاق هر زمانی ممکن است رخ دهد ولی معمولا در سه ماه اول بیشتر اتفاق می افتد. احتمال خارج شدن آی یو دی در دوران عادت ماهانه همراه با خون ریزی های شدید وجود دارد بنابراین نوار بهداشتی یا پد خود را هر بار چک کنید و مطمئن شوید آی یو دی در جای خود قرار دارد. برای اطمینان بیشتر از وجود آن می توانید نخ آن را چک کنید. در صورت خارج شدن آی یو دی احتمال باردار شدن شما زیاد است بنابراین به پزشک خود مراجعه کنید و در این فاصله زمانی از سایر روش های جلوگیری مانند کاندوم استفادده کنید.

برای تعویض آی یو دی در زمان  مناسب بهتر است تاریخ قرار دادن آن را یادداشت کنید. بسته به نوع آی یو دی زمان تعویض آن متفاوت است. آی یو دی پاراگارد پس از 12 سال، میرنا پس از 7 سال، کایلینا پس از 5 سال، لیلتا پس از 7 سال و اسکایلا پس از 3 سال باید تعویض شود.

 

علائم هشدار دهنده در هنگام استفاده از آی یو دی (IUD)

احتمال بروز مشکل در صورت استفاده از آی یو دی بسیار کم است. اما توجه به بدن و احساس خود پس از قراردادن آی یو دی در رحم اهمیت زیادی دارد. در این بخش به برخی نکات که باید به آنها توجه داشته باشید، اشاره می کنیم. در صورت وجود این علائم بلافاصله با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

  • نخ آی یو دی نسبت به قبل کوتاه تر یا بلندتر شده باشد.
  • احساس کنید انتهای پلاستیکی آی یو دی از دهانه رحم خارج شده است.
  • احتمال و نشانه های بارداری وجود داشته باشد.
  • در زیر شکم و یا شکم احساس گرفتگی، درد یا سوزش شدید کنید.
  • هنگام برقراری رابطه جنسی احساس درد یا خونریزی داشته باشید.
  • مشکلات تنفسی یا تب و لرز بدون دلیل داشته باشید.
  • ترشحات واژینالی نسبت به قبل تغییر کند.
  • خونریزی واژینالی بسیار بیشتر از حد معمول شود.

 در صورت برقراری رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا به عفونت های منتقله آمیزشی باید برای انجام آزمایش یا درمان های مورد نیاز به پزشک یا پرستار مراجعه کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آشنایی با انواع آی یو دی (IUD) و چگونگی عملکرد آن

2- ایا با وجود آی یو دی (IUD) بارداری ممکن است؟سقط در صورت باردار شدن؟

3- تاثیر انواع روش های جلوگیری از بارداری بر باروری

4- پیشگیری از بارداری با دپو پروورا (Depo Provera)

5- تاثیر روش های مختلف پیشگیری از بارداری بر قدرت باروری زنان

6- مزایا و عوارض جانبی استفاده از آی یو دی (IUD)