سردرد در یائسگی، آیا سر درد از علائم یائسگی است؟

سردرد می تواند طبیعتی متزلزل داشته باشد. از آنجا که باعث درد آزار دهنده ای می شود، بدون شک به دلیل و درمان های موجود فکر می کنید. اما آیا سردرد در یائسگی طبیعی است؟ آیا سردرد یکی از علائم یائسگی است؟ در ادامه این مطلب ما درباره ارتباط بین سردرد و یائسگی بحث خواهیم کرد و نکاتی را برای کمک بهبود کیفیت زندگی شما ارائه خواهیم داد.

چه افرادی سردرد در یائسگی را تجربه می کنند؟

بسیاری از زنانی که سردردهای هورمونی دارند، در دوران یائسگی سردرد های آنها تسکین می یابند. بانوان دیگر ممکن است پس از رسیدن به این مرحله از زندگی، سردرد در یائسگی را تجربه کنند.

درک یائسگی

یائسگی پایان رسمی باروری زن است. این یک روند کاملاً طبیعی است که به طور کلی در سنین 45 تا 55 سالگی اتفاق می افتد. وقتی به مدت 12 ماه متوالی پریود نشوید، یعنی یائسه شده اید.

یائسه شدن به طور کامل می تواند ماهها یا حتی سالها طول بکشد. یائسگی با علائم مختلفی همراه است. مهمترین آنها شامل:

• خشکی واژن

• گرگرفتگی

• عرق شبانه

• تغییرات خلق و خوی

کم پشت شدن موها

• افزایش وزن

ممکن است چرخه قاعدگی شما کاملاً عادی باشد تا روزی که پریودتان کاملاً متوقف شود. اما بیشتر اوقات، بعضی از ماه ها یک دوره عادی را تجربه می کنید و ماه های دیگر قاعدگی اصلا رخ نمی شود. این رویدادها به دلیل نوسانات هورمونی در بدن شما است.

با نزدیک شدن به سن یائسگی، سطح استروژن بدنتان به طور کلی کاهش می یابد، هر چند ممکن است این اتفاق به صورت نامنظم رخ دهد اما به هر حال بدن شما همچنین نسبت به سالهای گذشته پروژسترون و استروژن کمتری تولید خواهد کرد. این نوسانات هورمونی می تواند بر سردرد شما تأثیر بگذارد.

علت سردرد در یائسگی چیست؟

یائسگی از چند طریق می تواند بر سردرد شما تأثیر بگذارد. اثرات آن می تواند برای هر زنی متفاوت باشد، بنابراین ممکن است تغییرات مشابه شخص دیگری را تجربه نکنید.

آیا کسانی که سر دردهای پریودی دارند، بعد از یائسه شدن، خوب می شوند؟

اگر سردردهای شما هورمونی است، پس از یائسگی ممکن است تسکین پیدا کنید. زیرا بعد از اینکه قاعدگی شما برای همیشه متوقف شد، سطح هورمون شما پایین و بالا نشده نوسانات هورمونی کمتر، سردردهای کمتری را ایجاد می کند.

از طرف دیگر، برخی از زنان در دوران یائسگی سردردهای مکرر یا بدتری دارند. حتی ممکن است در این مدت خانم هایی که هرگز با سردردهای هورمونی مشکلی نداشته اند شروع به سردرد کنند.

آیا میگرن در یائسگی بدتر می شود؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، بانوانی که میگرن دارند، معمولاً گزارش می کنند که سردردهای آنها در طی یائسگی به طور قابل توجهی بدتر است. "این امر به ویژه در مورد زنانی که قبلاً سردردهای اطراف پریود و تخمک گذاری داشته اند، صادق است."

میگرن نوعی سردرد است اما بسیار شدید. این عارضه با دردهای ضربان دار در یک طرف سر و همچنین حساسیت به نور یا صدا مشخص می شوند. کم شدن استروژن یک عامل مشترک این سر دردها است.

سردرد در یائسگی به این دلیل است که سطح هورمون ها مانند استروژن و پروژسترون در دوران یائسگی کاهش می یابد. این کاهش همیشه سازگار با بدن شما نیست، بنابراین زنانی که سردردهای مربوط به چرخه قاعدگی ماهانه خود را تجربه می کنند ممکن است در دوران یائسگی سردرد بیشتری داشته باشند.

آیا هورمون درمانی می تواند سردرد در یائسگی را درمان کند؟

پزشک شما ممکن است نوعی از هورمون درمانی (HRT) را برای درمان گرگرفتگی یا سایر علائم مربوط به یائسگی تجویز کند. اینکه چگونه این درمان بر سردرد در یائسگی شما تأثیر می گذارد، قابل پیش بینی نیست. هورمون درمانی می تواند به درمان میگرن شما کمک کند، یا می تواند باعث بدتر شدن آنها شود.اگر متوجه شدیدتر شدن سردرد شده اید و قصد هورمون درمانی دارید، باید با پزشک مشورت کنید. آنها ممکن است برای شما پچ های پوستی استروژن را تجویز کنند. پچ های استروژن ممکن است کمتر از سایر اشکال هورمون درمانی باعث عوارض جانبی شوند.

چگونه می توان سردرد در یائسگی را درمان کرد؟

تعدادی از داروها می توانند به درمان سردرد در یائسگی یا حتی پیشگیری از آن کمک کنند. برخی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند. برخی دیگر به نسخه پزشک نیاز دارند. رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی همچنین می تواند به کاهش سردرد در یائسگی شما کمک کند یا علائم آن را کاهش دهد.

رژیم غذایی تغییر می کند

آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی در سردردهای شما داشته باشد. به خاطر داشته باشید که آنچه باعث سردرد شما می شود با شخص دیگری یکسان نخواهد بود. به همین دلیل، ممکن است بخواهید یک دفترچه یادداشت غذایی نگه دارید تا مشخص شود که سردرد شما از چیست.

وقتی سردرد گرفتید، آنچه را که در ساعات قبل خورده اید، بنویسید. با گذشت زمان، این ممکن است به شما کمک کند الگوهای غذایی را پیدا کنید. اگر الگویی ظاهر شد، باید سعی کنید آن مورد را محدود کنید. از آنجا می توانید تعیین کنید که آیا قطع این رژیم غذایی تاثیری در سردردهای شما دارد یا خیر.

محرک های معمول غذایی برای سر درد عبارتند از:

• الکل، به ویژه شراب قرمز

• پنیرهایی مانند پارمسان

• کافئین

• شکلات

• محصولات لبنی

ورزش

فعالیت بدنی منظم نیز ممکن است به جلوگیری از سردرد در یائسگی کمک کند. هر هفته سه تا چهار بار 30 دقیقه ورزش کنید. کلاس های ایروبیک، شنا و ... انتخاب عالی هستند. یک پیاده روی خوب در خارج از خانه نیز آسان و قابل دسترسی است.

طب سوزنی

در این نوع درمان از سوزن های نازک برای تحریک مسیرهای انرژی بدن شما استفاده می کنند. طب سوزنی از طب سنتی چینی نشات می گیرد و برای درمان انواع مختلف درد استفاده می شود. دیدگاه ها درباره اثربخشی آن متفاوت است، اما ممکن به درمان سردرد در یائسگی شما کمک کند.

برای درمان سردرد در یائسگی چی بخوریم؟

برخی از مکمل های غذایی برای درمان سردرد در یائسگی مفید هستند. ویتامین B-2، کره و منیزیم ممکن است بهترین گزینه برای شما در پیشگیری از سردرد باشد. ویتامین D و کوآنزیم Q10 نیز ممکن است مفید باشد. قبل از افزودن این موارد به رژیم خود باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطری برای شما ندارند.

کاری که اکنون می توانید انجام دهید

اگر چه تضمین شده نیست، اما توقف نوسانات هورمونی در یائسگی، بسیاری از زنان را از سردرد خلاص می کند. اگر متوجه شدیدتر شدن سردردتان در یائسگی شدید و یا این درد در کیفیت زندگی شما تداخل ایجاد می کند، باید با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند علل دیگر را رد کرده و در صورت لزوم برنامه درمانی برای سردرد در یائسگی را تنظیم کنند.

مطالعه بیشتر: 

روش های پیشگیری از یائسگی زودرس

عوارض یائسگی و اولین نشانه و علامت یائسگی چیست؟

علائم شایع دوران یائسگی چیست چگونه می توان آن را تشخیص داد؟

میانگین سن یائسگی وعلائم آن و سن یائسگی زودرس چند سالگی است؟

?پرسش و پاسخ های سردرد در یائسگی

آیا میگرن در یائسگی بدتر می شود؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، بانوانی که میگرن دارند، معمولاً گزارش می کنند که سردردهای آنها در طی یائسگی به طور قابل توجهی بدتر است. این امر به ویژه در مورد زنانی که قبلاً سردردهای اطراف پریود و تخمک گذاری داشته اند، صادق است.

آیا هورمون درمانی می تواند سردرد در یائسگی را درمان کند؟

اینکه چگونه این درمان بر سردرد در یائسگی شما تأثیر می گذارد، قابل پیش بینی نیست. هورمون درمانی می تواند به درمان میگرن شما کمک کند، یا می تواند باعث بدتر شدن آنها شود.

چگونه می توان سردرد در یائسگی را درمان کرد؟

تعدادی از داروها می توانند به درمان سردرد در یائسگی یا حتی پیشگیری از آن کمک کنند. برخی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند. برخی دیگر به نسخه پزشک نیاز دارند. رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی همچنین می تواند به کاهش سردرد در یائسگی شما کمک کند یا علائم آن را کاهش دهد.

برای درمان سردرد در یائسگی چی بخوریم؟

برخی از مکمل های غذایی برای درمان سردرد در یائسگی مفید هستند. ویتامین B-2، کره و منیزیم ممکن است بهترین گزینه برای شما در پیشگیری از سردرد باشد. ویتامین D و کوآنزیم Q10 نیز ممکن است مفید باشد. قبل از افزودن این موارد به رژیم خود باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطری برای شما ندارند.

منبع: healthline