روشهای کاربردی برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد

نوزادان موجودات بسیار حساسی هستند زیرا دستگاه ایمنی بدن آنها هنوز به خوبی تکامل نیافته و نمی تواند از آنها دربرابر بیماری ها به طور کامل محافظت کند. اگر برای تغذیه نوزادتان از شیر خشک و شیشه شیر استفاده می کنید، روش های مختلفی برای استریل کردن بطری شیر نوزاد وجود دارد. در اینجا به چند روش کاربردی، برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد و مزایا و معایب استفاده از این روش ها اشاره می کنیم.

استریل کردن شیشه شیر نوزاد با روش جوشاندن

کاربردی ترین روش برای استريل كردن شيشه شير نوزاد جوشاندن است. این روشی ساده است، اما باید مطمئن باشید که با جوشاندن وسایل آسیبی به بطری و ملزومات آن وارد نمی شود.

 • در ظرفی بزرگ، گود و درب دار به اندازه کافی آب بریزید. بطری ها و بقیه قسمت ها را به طور کامل در آب فرو ببرید بدون اینکه حباب آبی وجود داشته باشد. بهتر است این ظرف فقط مخصوص استریل بطری استفاده شود می توانید برای سنگین کردن بطری پلاستیکی، جسم سنگینی درون آن قرار دهید، زیرا بطری پلاستیکی به دلیل وزن سبک روی سطح آب قرار می‌گیرد.
 • ملزومات و بطری نباید به طور مستقیم با کف ظرف تماس پیدا کنند زیرا حرارت مستقیم به آنها آسیب می‌رساند. ممکن است بطری شیشه ای ترک بخورد و پلاستیکی ذوب شود.
 • ده دقیقه آنها را بجوشانید.
 • تا زمان استفاده درب ظرف را برندارید.

 اشکال استفاده از این روش این است که قسمتهای مختلف بطری شیر نسبت به روش های دیگر استریل زودتر خراب شده و از بین می روند.

 

استریل کردن شیشه شیر نوزاد با بخار

در این روش می توان از استریل برقی و استریل مایکروفر استفاده کرد. این یک روش آسان و سریع برای استریل بطری و ملزومات آن است. از این دستگاه باید بر اساس دستورالعمل کارخانه تولید کننده برای استریل کردن استفاده کنید.

استریل کردن شیشه شیر نوزاد با دستگاه بخار برقی 

مدت زمان استریل از طریق این روش ده دقیقه به اضافه زمان خنک شدن است.

 • بخارپز را پر از آب کرده، بطری و ملزومات را درون آن قرار دهید.
 • درب آن را  ببندید و اجازه دهید برای چند دقیقه بخار کند.
 • اگر درب بخار پز را بر ندارید بطری ها حدود ۶ ساعت استریل باقی می‌مانند.

باید مطمئن شوید که می‌توانید ملزومات را درون ظرف بخار پز قرار دهید. دستگاه استریل بخار می‌تواند شش بطری را همزمان و در طبقات جداگانه استریل کرده و دارای طبقه ایی جدا برای ملزومات کوچک مانند نوک پستانک است.

بطری و تجهیزات آن را با در باز و به سمت پایین درون دستگاه قرار دهید. با این کار با استفاده از روش استریل با بخار بطری شیر و همه ملزومات به خوبی استریل می شوند.

استریل کردن شیشه شیر نوزاد با مایکروفر

استریل با مایکروفر روش موثر دیگری است که همه چیز به کمک بخار به خوبی استریل می شوند. در این روش شما درب بطری را باز می کنید (تا فشاری به بطری وارد نشود.) هر وسیله را به طور جداگانه حدود نود ثانیه در دستگاه قرار می دهید. این یک روش بسیار سریع برای استریل کردن بطری و ملزومات آن است قبل از استریل مطمئن شوید که مایکروفر کاملا تمیز است.

 • هر بطری را تا نیمه آب کنید.
 • هر بطری را به صورت عمودی درون مایکروفر قرار دهید.
 • نوک پستانک و حلقه نگهدارنده آن را در ظرف آبی که به خوبی آنها را پوشش دهد قرار دهید مایکروفر را حدود یک تا یک و نیم دقیقه روشن کنید.

برای جلوگیری از سوختن دست، قبل از برداشتن باطری و نوک پستان دقت کنید. شما می توانید از دستگاه های مایکروفر که مخصوص این کار ساخته شده اند، استفاده کنید. هربار سه تا هشت ثانیه برای استریل به اضافه مدت زمانی که برای خنک شدن لازم است، طول می کشد. زمان بر اساس مدل و قدرت دستگاه متفاوت است. استریل با این روش بسیار آسان است.

 • به دستگاه استریل بخار، آب اضافه کنید.
 • بطری ها را درون مایکروفر قرار دهید.  
 • با شنیدن صدای بوق وسایل را از درون دستگاه خارج کنید.

یکی از مزایای استفاده از دستگاه های استریل برقی یا استریل مایکروفر برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد این است که اگر درب دستگاه باز نشود، بطری ها به مدت شش ساعت استریل باقی می‌مانند و هیچ طعم یا عطری پس از استریل کردن بجا نمی ماند.

 

مطالعه بیشتر:

1- انتخاب بطری شیر مناسب برای نوزاد (بطری از جنس پلاستیک یا شیشه)

2- روش صحیح شستشوی شیشه شیر

3- شیردهی با شیشه شیر

4- چگونه نوزاد را با شیشه شیر آشنا کنیم؟