زمان گیری انقباضات رحمی در بارداری چگونه است؟

انقباض به معنی گرفتگی و کوچک شدن است. این موضوع به آن معناست که رحم با هر انقباضی جمع شده و تغییر حالت می‌دهد. رحم از نظر شکل هم تغییر می‌کند و در قسمت بالا کوچک‌تر و در قسمت انتهایی (در گردنه و دهانه رحم) پهن‌تر می‌گردد. یعنی جاییکه رحم برای عبور جنین باز می‌شود. هنگام انقباضات رحمی در بارداری به صورت ملایم، وقتی شکم‌تان را لمس کنید تا حدودی نرم است، مثل اینکه گونه‌ خود را لمس می‌کنید. ولی در انقباضات رحمی متوسط، شکمتان سفت‌تر می‌شود، یعنی انگار چانه خود را لمس می‌کنید. و انقباضات قوی سخت‌تر هستند، بطوریکه انگار با انگشت پیشانی خود را لمس می‌کنید.

چگونگی زمان گیری انقباضات رحمی 

هر انقباضی سه مرحله دارد. در آغاز، انقباضات فقط باعث گرفتگی شکم می‌شود. به تدریج گسترش یافته و انقباضات به اوج خود می‌رسد، یعنی وقتی‌که انقباضات واقعاً دردناک می‌شوند. سپس به طرزی ناگهانی ناپدید ‌شده (مرحله کاهشی) و به سرعت محو می‌گردد. البته بین انقباضات دردی وجود ندارد. این زمانی است که رحم آرامش یافته و در آمادگی برای انقباض بعدی استراحت می‌کند.

طول هر انقباضی با ثانیه زمان‌گیری می‌شود و دفعات آن (تا شروع بعدی) با دقیقه اندازه‌گیری می‌گردد. در اوایل زایمان ممکن است انقباضات بین 15 تا 30 ثانیه ادامه یابند و 10 تا 20 دقیقه از یکدیگر فاصله داشته باشد. ولی پیش از تولد نوزاد زمان انقباضات برای 60 تا 90 ثانیه طول می‌کشد. ممکن است برای اندازه گیری فواصل و مدت انقباضات کمی کلافه شوید، بنابراین داشتن کاغذ و قلم برای ثبت دوره‌ای انقباضات و پیگیری پیشرفت زایمان تان کمک خوبی خواهد بود. 

 

چرا باید انقباضات رحمی را زمان گیری کنم؟

زمان گیری انقباضات رحمی به شما کمک می‌کند که تصمیم بگرید، آیا به بیمارستان بروید یا خیر. انقباضات ضعیف و نامنظمی که بعد از حمامی گرم کاهش می‌یابد، به این معناست که می‌توانید برای چند ساعت دیگر در منزل بمانید (البته اگر نشانه‌های خطر دیگری مثل خونریزی، سردردها، پاره شدن کیسه آب یا تپش قلب وجود نداشته باشد). انقباضات قوی و منظمی که دردناک‌تر می‌شود و پس از حمامی گرم ناپدید نمی‌گردد، نشان می‌دهد که اکنون زمان رفتن به بیمارستان فرارسیده است.

نظارت بر انقباضات به پزشک یا ماما کمک می‌کند تا پیگیر خطرات بالقوه دیگر باشند. برای مثال، انقباضات کوتاه، متعدد و دردناکی که به رحم فرصتی برای آرامش نمی‌دهد و دهانه رحم را باز نمی‌کند، انقباضات هیپرتونیک (hypertonic) نامیده می‌شود. این انقباضات می‌تواند زایمان را طولانی کند. البته استفاده از مسکن یا اتصال به سرم می‌تواند الگوی این انقباض را کنترل کند. ‌‌

انقباضاتی که ضعیف، نامنظم و بی‌تاثیرند، اغلب در بارداری‌های چند قلویی رخ می‌دهد. همچنین اگر مادر مسکن دریافت کرده باشد یا اگر اندازه جنین نسبت به لگن مادر بسیار بزرگ باشد نیز علائم مشابهی دارد. این نوع از زایمان با خطر خونریزی پس از تولد نوزاد و طولانی شدن، مدت زایمان را افزایش می دهد و گاهی نیاز به مداخلات پیشگیرانه ضروری خواهد بود.   

 

مطالعه بیشتر:

1- تفاوت درد زایمان واقعی و انقباضات براکستون‌ هیکس چیست؟

2- آموزش کنترل و کاهش درد زایمان طبیعی با تنفس صحیح

3- علت سفت شدن شکم در بارداری و چگونه درمان می شود؟

4- انواع انقباضات رحمی در بارداری چگونه است؟