علت بروز نشانه ها و علائم سریع بارداری چیست؟

علائم سریع بارداری زمانی بروز می کنند که بدن شما شروع به تغییرات هورمونی در پاسخ به هورمون βhCG می کند. این تغییرات با ورود هورمون مذکور به جریان خون مادر آغاز شده و با گذشت زمان شدت می گیرند. البته دراثر تطبیق بدن با نوسانات هورمونی ناشی از بارداری، تعدادی از این نشانه ها همچون تهوع ناشی از بارداری معمولا فروکش می کنند.

علایم سریع بارداری چیست؟

باردار شدن به معنای رخ دادن یک تغییر بزرگ در بدن مادر است. در اغلب مادران این تغییرات دیر یا زود خود را به اشکال گوناگون نشان می دهد. گرچه ممکن است که برخی از مادران علائم خاصی در این دوران نداشته باشند که گاها برای آنها نگران کننده نیز هست. اما لازم است بدانید که جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد زیرا بدن افراد مختلف به تغییرات هورمونی به گونه متفاوتی پاسخ می دهد برخی از همان هفته های ابتدایی نشانه های واضحی را در خود مشاهده می کنند درحالی که برخی دیگر تا ماه ها هیچ علائمی را حس نخواهند کرد.

در این میان بسیاری از بانوان هستند که ماه هاست برای باردار شدن تلاش می کنند. به علت خستگی ناشی از انتظارهای پیاپی این افراد می خواهند بدانند که کدام یک از نشانه های باردار بودن زودتر از بقیه بروز می کنند و علائم سریع بارداری کدام است؟

برای دانستن علائم تشخیص سریع بارداری لازم است بدانید که از چه زمانی نشانه های بارداری در فرد دیده می شود.

حساسیت پستان ها

وقتی که تخمک لقاح یافته در درون اندومتر رحم مادر لانه گزینی می کند، به مرور بین عروق خونی اندومتر و رگ های جفت، ارتباط خونی برقرار می شود. به این ترتیب هورمون  βhCG که شما آن را تحت عنوان عدد بتا می شناسید از جفت به درون خون مادر وارد می شود که سبب بروز علائم سریع بارداری خواهد شد.

حساسیت پستان ها یکی از نشانه های سریع بارداری است. در برخی بانوان حتی در چندین روز مانده به موعد مقرر قاعدگی حس می کنند که سینه های آنها متورم، دردناک و حساس شده است. بنابراین اگر شما چنین حالاتی را در پستانهایتان احساس می کنید این مورد می تواند یکی از علائم سريع بارداري  باشد.

تغییر حس چشایی و بویایی

تهوع و تغییرات حس چشایی و بویایی در برخی از بانوان حتی در پاسخ به مقادیر بسیار کم هورمون βhCG در درون خون آغاز می شود. درحقیقت برخی از تازه مادران حتی قبل از موعد مقرر قاعدگیشان تهوع صبحگاهی را هرچند به مقدار کم حس کرده و نسبت به برخی بوها و نیز طعم ها حساس می گردند.

خستگی و خواب آلودگی

شروع رشد جنین در بدن شما به این معنی است که از همان لحظات اول بخش زیادی از انرژی شما صرف رشد و تکامل جنین خواهد شد. آنچه برای شما باقی می ماند حجم زیادی از خستگی، خواب آلودگی و نیاز به چرت زدن است. اگر در روزهای پیش از قاعدگی خود مدام احساس خستگی می کنید، گویی که رمق بلند شدن از رختخواب را ندارید، هیچ جای نگرانی نیست زیرا خستگی یکی دیگر از نشانه های سریع بارداری محسوب می شود.

سرگیجه

وقتی بدن شما متوجه می شود که مهمانی را در خود پرورش می دهد، درجهت رساندن اکسیژن و مواد غذایی کافی به این مهمان نه ماهه، شروع به افزایش حجم خون خواهد کرد. برای گنجاندن این حجم خون اضافه، تغییرات هورمونی سبب انبساط عروق می شوند که همین امر به نوبه خود سبب افت فشار خون و ایجاد حس سرگیجه می شود. بنابراین یکی دیگر از علائم اولیه و سریع بارداری سرگیجه است.

اگر هرکدام از این نشانه ها را در خود مشاهده می کنید احتمال باردار بودنتان افزایش می یابد به شرط آنکه به ندای بدنتان دقیق گوش کنید و از تلقیق نشانه ها به خود پرهیز کنید. با تمام این ها توصیه می کنیم که هرچند علائم سریع بارداری را در خود دید ولی پیش از موعد مقرر قاعدگی اقدام به استفاده از بی بی چک و یا انجام آزمایش خون نکنید. زیرا ممکن است باردار باشید اما از آنجا که هنوز مقادیر هورمون βhCG در بدن شما به سطوح قابل تشخیص برای تست های تشخیص بارداری نرسیده است، جواب تست منفی گزارش شده و شما را ناامید کند. حداقل تا 5 روز بعد از تاریخ مقرر قاعدگی برای مشاهده علائم سریع بارداری صبر کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا علائم بارداري بعد از 48 ساعت نزديكي مشخص می شود؟

2- نشانه ها و علائم بارداری در چند روز اول چیست؟

3- زمان بروز اولین علائم بارداری و روش های شناسایی این علائم