تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی واژینال

آیا تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی امکان پذیر است؟ نحوه تشخیص بارداری در هفته اول چگونه است؟ برای دریافت پاسخ این پرسش ها با ما همراه باشید.

مشخصات بارداری در هفته اول

شاید تا به حال شنیده اید که گفته می شود بارداری در واقع از اولین روز آخرین قاعدگی شما شروع می شود. یعنی وقتی قاعدگی شما عقب افتاده است و به بارداری شک می کنید، در واقع در هفته چهارم قرار دارید.

 چرا پزشکان بارداری را اینگونه حساب می کنند؟ چون تشخیص دقیق روز تخمک گذاری بسیار دشوار است. به همین سبب به صورت قراردادی اولین روز بارداری را اولین روز آخرین قاعدگی تان حساب می کنند. این بدان معنی است که شما در هفته اول آخرین قاعدگی تان واقعا حامله نیستید و بدن شما در حال آماده شدن برای این اتفاق است. به همین دلیل تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی غیر ممکن است.

چه بارو کنید چه نه در طول هفته اول بارداری ، یعنی یک هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی تان، هنوز جنینی در رحم شما وجود ندارد. بنابراین مشخصات بارداری هفته اول این است که کم کم فولیکول ها درون تخمدان رشد می کنند. حدود 20 فولیکول هنوز درون تخمدان هستند و برای تخمک گذاری آماده می شوند. به همین دلیل هنوز جنینی وجود ندارد که تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی امکان پذیر باشد.

تخمک بانوان بزرگترین سلول در بدن آنهاست. با این حال تحت تاثیر هورمون های زنانه در طول هفته اول بارداری شروع به رشد می کند. این فرآیند چرخه تخمدان نامیده می شود .

در نخستین روزهای بارداری شما وارد مرحله فولیکولی خواهید شد. آغاز این مرحله با شروع دوره قاعدگی است. در ابتدا، هورمون تحریک کننده فولیکول یا  FSH  باعث می شود بسیاری از فولیکول های نابالغ شروع به آماده شدن برای تخمک گذاری کنند.

در روزهای 5 تا 7 قاعدگی، کم کم یکی از فولیکول ها بزرگتر از دیگر فولیکول ها و به نام فولیکول غالب نامگذاری می شود. این فولیکول استروژن بیشتری تولید می کند. هورمون استروژن باعث ضخیم تر شدن پوشش رحم می شود.

 

لقاح تخمک و اسپرم برای یک بارداری سالم

همانطور که اشاره شد تشخیص بارداری در هفته اول بی معناست. چرا که هنوز تخمک بالغ به مرحله تخمک گذاری نیز نرسیده است.

با اینکه در طی هفته اول بارداری هنوز جنینی وجود ندارد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی توانید برای داشتن بارداری سالم تلاش کنید.

تخمک و اسپرم برای بارداری آماده هستند. داشتن بارداری سالم به میزان زیادی بستگی به کیفیت این دو سلول دارد که باید شامل 23 کروموزوم باشند. این 23 کروموزوم شامل تمام اطلاعات ژنتیکی شما و همسرتان است. وقتی تخمک غالب از تخمدان آزاد شد، اگر مقاربت صورت بگیرد،اسپرم با آن ترکیب می شود و به اصطلاح لقاح صورت می گیرد. لقاح باعث می شود که تمام 46 کروموزوم ترکیب شوند و یک جنین شکل بگیرد.

حتی اگر هنوز جنینی وجود نداشته باشد، ایجاد عادات زندگی سالم و مصرف ویتامین های  ضروری و اسید فولیک قبل از بارداری می تواند شانس شما را برای داشتن یک جنین سالم افزایش دهد.

تشخیص بارداری در هفته اول با بیبی چک امکان ندارد. چرا که بی بی چک براساس تعیین هورمون HCG در ادرار عمل می کند. این هورمون بعد از لانه گزینی جنین در رحم ترشح می شود و به مروز غلظت آن در خون بالا می رود. در هفته اول هنوز لقاح صورت نگرفته و جنین تشکیل نشده است.

بعضی از بی بی چک ها در اولین روزی که منتظر قاعدگی هستید و اتفاق نمی افتد، یعنی چهارده روز بعد از لقاح، اثر حاملگی را نشان می دهند. اگر دو خط قرمز نمایان شد، یک هفته بعد هم دوباره چک کنید. در صورت دیدن دوباره دو خط قرمز، شما باردار هستید.

در هفته اول بارداری هنوز تخمک در حال بالغ شدن است و دیواره رحم به اندازه کافی بزرگ نشده است. تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی  کار بیهوده ای است. معمولا تشخیص بارداری با سونوگرافی واژینال در هفته اول هم نمی تواند ما را به یافته ای برساند. استفاده از این روش در هفته های چهارم و پنجم صورت می گیرد. اگر سونوگرافی از طریق شکم صورت بگیرد، هفته های پنجم و ششم می توان ساک حاملگی را مشاهده کرد.

در سونوگرافی به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا، ساک حاملگی که اولین علامت حاملگی است، تشخیص داده می شود. سونوگرافی در تعیین حاملگی و محل قرار گرفتن جنین در رحم، چند قلویی، جنسیت جنین، سلامت اندام ها ، میزان مایع آمنیوتیک و محل جفت نیز کاربرد دارد.

تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی امکان ندارد ولی بعد از عقب افتادن زمان قاعدگی تان اگر از بی بی چک استفاده کردید و مثبت شد و یا آزمایش خون بارداری را مثبت اعلام کرد، انجام سونوگرافی از طریق واژینال می تواند امکان بارداری را تایید کند.

 

مطالعه بیشتر:

1- ساک حاملگی چیست و در چند هفتگی دیده می شود؟

2- بهترین زمان انجام اولین سونوگرافی بارداری در کدام هفته است؟

3- سونوگرافی ترانس واژینال چیست و چگونه انجام می شود؟