The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

زایمان طبیعی با اپیدورال چگونه انجام می شود؟

بزرگترین ترس مادران از زایمان طبیعی تحمل دردی است که نمیدانیم دقیقا چقدر طول خواهد کشید. درجهت کاهش این درد علم پزشکی به کمک مادران آمده و روش هایی همچون زایمان طبیعی با اپیدورال را ابداع کرده است. زایمان طبیعی به روش اپیدورال به مادر کمک خواهد کرد تا درد کمتری را در حین عبور جنین از کانال زایمانی حس کند. اما اگر فکر می کنید که زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال کاملا بدون درد است، باید بگوییم که این تصور کاملا غلط است! و آمپول اپیدورال در زایمان طبیعی فقط درد زایمان را کم می کند نه این که آن را کاملا از بین ببرد. اگر می خواهید بدانید که اپیدورال در زایمان طبیعی چیست؟ زایمان طبیعی با اپیدورال خوبه؟ عوارض زایمان طبیعی به روش اپیدورال کدام است؟ و ...، این متن را مطالعه کنید.

 یکی از روش های کاهش درد در طی زایمان استفاده از زایمان طبیعی اپیدورال است. در این روش با کمک تزریق بی حسی در فضای درون ستون مهره ها، درد مادر در حین زایمان کمتر حس می شود.

اپیدورال چیست؟

اپیدورال تزریق یک بی‌حسی موضعی، داخل فضای اپیدورال در ستون فقرات است. استفاده از این روش در بین خانم‌های درحال زایمان طرفداران بسیاری دارد و معمولاً متخصصین نیز به این درخواست آنها جواب مثبت می‌دهند.

این مسکن، فقط در بخش‌های خاصی از بدن احساس درد را از بین می‌برد. اپیدورال مسیر ارسال پیام‌های درد به مغز را از بخش پایینی ستون فقرات  مسدود می‌کند و در نیمه پایینی بدن درد را تسکین می‌دهد. بر اثر تزریق اپیدورال شکم‌تان بی‌حس می‌شود و در این ناحیه دیگر احساس درد نخواهید داشت.

زایمان طبیعی بدون درد به روش اپیدورال چگونه انجام می‌شود؟

متخصص بی‌هوشی یا پزشک زنان و زایمانی که در بی‌هوشی تخصص دارد، می‌توانند اپیدورال را تزریق کنند. به شما یک بی‌حسی موضعی در پایین کمر‌تان تزریق می‌شود. سپس سوزنی توخالی را وارد محوطه میانی بین استخوان‌های کوچک ستون فقرات شما می‌کنند. این سوزن در لایه‌ای از ستون فقرات شما وارد می‌شود که به‌ آن ناحیه اپیدورال می‌گویند. سپس لوله بسیار ظریفی از میان این سوزن می‌گذرد. زمانی‌که این لوله در محل مورد نظر قرار گرفت، سوزن برداشته می‌شود.

برخی از بانوان احساس خود در زمان استفاده از اپیدورال را این‌گونه تشریح می‌کنند: هنگامیکه این لوله نازک در جای خود قرار می‌گیرد، ناحیه پشت بدن بی‌‌حس می‌شود. البته در طول استفاده از اپیدورال کمی درد احساس می‌شود، ولی هرگز با درد انقباضات قابل‌ مقایسه نیست.

زایمان طبیعی اپیدورال چگونه است؟

در جهت کاهش درد در طی زایمان طبیعی چهار روش وجود دارد که اپیدورال داده می‌شود:

 1. تزریق اضافی برای دستیابی به تاثیر قبلی

متخصص بی‌هوشی برای بی‌حس کردن قسمت پایین شکم‌تان از مخلوطی از داروهای مسکن استفاده می‌کند. این تزریق درد شما را تسکین خواهد داد، اما زمانیکه تاثیر اپیدورال ناپدید گردد، می‌توانید تزریق دیگری را برای برطرف کردن درد دریافت کنید. تاثیر این دارو معمولاً بین یک تا دو ساعت ادامه دارد.

 1. تسکینی مداوم

هنگامیکه متخصص بی‌هوشی، لوله اپیدورال را در جای خود قرار می‌دهد، انتهای دیگر لوله به پمپی متصل است که داروی مسکن را بطور مداوم به داخل کمر شما می‌فرستد. با استفاده از این روش می‌توانید درصورت نیاز، میزان بیشتری از بی‌حسی موضعی دریافت کنید.

 1. اپیدورال ستون فقراتی ترکیبی CSE (COMBINED SPINAL EPIDURAL):

از این روش فقط در زایمان سزارین استفاده می‌شود. در این روش، اپیدورال با مقدار کمی از داروهای مسکن درد مخلوط شده و به داخل ستون فقرات شما فرستاده می‌شود که باعث تسکین فوری درد خواهد شد. مزیت این روش سرعت تسکین درد است، در‌صورتی‌که اپیدورال برای تاثیر کامل به زمان بیشتری نیاز دارد. 

 1. اپیدورال متحرک یا سیار:

این اپیدورال همانند روش‌های قبل بکار می‌رود و فقط از مخلوط متفاوتی از داروها استفاده می‌شود. این اپیدورال عصب‌های حسی را بی‌حس می‌کند. گرچه این روش به خوبی کار کند و می‌توانید تحرک نیز داشته باشید، اما باید تحت نظر مداوم همراه‌تان قرار داشته باشید. در این روش باید متخصص بی‌هوشی برای مدت طولانی‌تری در دسترس باشد و هزینه آن نیز بیشتر است.

چه زمانی اپیدورال می‌تواند داده شود؟

در هر زمانی طی زایمان می‌توانید از اپیدورال بهره برید، اما اکثر بانوان دریافت اپیدورال را در زمانی انتخاب می‌کنند که انقباضات آنان نسبتاً قوی‌تر شده باشد. این حالت اغلب زمانی رخ می‌دهد که دهانه رحم حدود 5 یا 6 سانتی‌متر باز شده باشد. زمانی‌که لوله اپیدورال در محل خود قرار گرفت، باید تا پس از به دنیا آمدن نوزاد و زایمان جفت در محل خود باقی بماند.  

فواید زایمان طبیعی با اپیدورال

 • معمولاً اپیدورال، تسکینِ درد عالی، مناسب و سریعی را فراهم می‌آورد.
 • اگر زایمان شما طولانی شود، اپیدورال به شما اجازه استراحت می‌دهد. و به برخی از مادران کمک کند تا تجربه بهتری از زایمان داشته باشند.
 • زمانی‌که راه‌های دیگر تسکین درد یاری‌رسان نیستند، اپیدورال می‌تواند به شما در تسکین درد کمک کند.
 • برخلاف برخی از داروهای مسکن، هنگام مصرف اپیدورال، هوشیار خواهید بود. یعنی هنوز متوجه انقباضات خودتان می‌شوید، اما دردی احساس نمی‌کنید.
 • اگر دچار افزایش فشار خون هستید، استفاده از اپیدورال تاثیر جانبی مفیدی برای شما دارد و باعث کاهش فشار خون می‌شود.
 • مجوز تزریق اضافی از سوی مامایی با تجربه صادر می‌شود. زمانی‌که لوله اپیدورال در محل خود قرار می‌گیرد، برای تزریق اضافی وقتی تلف نمی‌شود.

مضرات زایمان طبیعی با اپیدورال

 • ممکن است در آغاز اپیدورال به خوبی کار نکند و فقط بخش‌های ویژه‌ای بی‌حس شوند.
 • ممکن است بعضی از تاثیراتی جانبی اپیدورال را تجربه کنید، مثل: تشنج، احساس سوت کشیدن در گوش، کمر درد، سوزش در محلی که سوزن وارد بدن شده است، حالت تهوع یا مشکل در تخلیه ادرار.
 • باید در بستر بمانید. احتمال دارد با مقدار کمی از اپیدورال قادر به چرخ زدن در بستر باشید، اما قادر به راه رفتن نیستید.
 • معمولاً به کتتر (لوله‌ای برای تخلیه ادرار) برای تخلیه ادرار نیاز دارید.
 • به نظارت بیشتری نیاز دارید. زمانی‌که به شما اپیدورال تزریق می‌شود و پس از هربار تزریق اضافی، برای حداقل 30 دقیقه، تپش قلب فرزندتان تحت نظارت مداوم قرار خواهد گرفت. در ضمن برای حدود سی دقیقه و پس از هر تزریق اضافی، هر 5 دقیقه یک بار باید فشار خون شما اندازه گیری شود.
 • ممکن است متوجه شَوید که فشار آوردن برای زایمان مشکل‌تر شده است (زایمان طبیعی)، همچنین احتمال دارد مداخلات دیگری حتی "سزارین" ضروری باشد. معمولا به علت عدم توانایی همکاری مادر، زایمان بیشتر طول کشیده و کمی سخت تر خواهد شد.
 • هنگامیکه برای زایمان آماده هستید و مسکن اپیدورال به شما تزریق شود به احتمال زیاد فرزندتان در وضعیتی قرار می‌گیرد که پشت سر او در مقابل ستون فقرات شما قرار گیرد.

آیا زایمان طبیعی با اپیدورال بر فرزندم تاثیر خواهد گذاشت؟

ممکن است، اپیدورال فشار خون شما را کاهش دهد که می‌تواند بر میزان اکسیژن ارسالی به فرزندتان تاثیر بگذارد. در صورتی‌که فشار خون شما بطور ناگهانی کاهش یابد مایعاتی به بدن شما تزریق می‌شود که باعث افزایش حجم خون و در نتیجه کاستی فشار خون گردد. بعلاوه ورود ماده بی حسی به بدن جنین در برخی موارد سبب بیحالی جنین بعد از زایمان خواهد شد.