The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

هورمون تستوسترون چيست و چه عملکردی در بدن دارد؟

هورمون تستوسترون مهمترین هورمون در بدن مردان و یکی از هورمون های جنسی مردانه است که با تولید آن در بدن جنین تکمه تناسلی جنین رشد کرده و شکل آلت تناسلی جنین پسر را به خود می گیرد. این هورمون سبب تولید و پیشبرد صفات اولیه و ثانویه جنسی در مردان می شود. اگر می خواهید بدانید که هورمون تستوسترون چيست و چه عملکردی در بدن دارد این متن را مطالعه کنید.

هورمون تستوسترون چیست؟

تستوسترون هورمون اصلی جنسی است که در بدن آقایان تولید می شود. این هورمون ویژگی های فیزیکی مردانه را کنترل می کند. بیضه ها تستوسترون را می سازند. بانوان نیز تستوسترون دارند اما در مقادیر بسیار کمتر نسبت به آقایان.

 هورمون تستوسترون در مردان چیست و چرا وجود آن برای بدن مردان و پسران مهم است؟

تستوسترون کمک می کند تا تغییرات جسمی که یک پسر را تبدیل به یک مرد می کند، ایجاد شود. این دوره زندگی، بلوغ نامیده می شود. تغییرات شامل موارد زیر است:

مردان برای تولید اسپرم و داشتن فرزند نیز به مقادیر طبیعی این هورمون نیاز دارند.

کار هورمون تستوسترون چیست؟

  • مغز و غده هیپوفیز، یک غده کوچک در پایین مغز، تولید تستوسترون توسط بیضه ها را کنترل می کند. از آنجا، تستوسترون برای انجام عملکرد خود از طریق خون حرکت می کند.
  • سطح تستوسترون مردان ساعت به ساعت تغییر می کند. در هنگام صبح به بالاترین میزان و در شب به پایین ترین حد خود می رسد.
  • سطح تستوسترون در ۲۰ تا ۳۰ سالگی در بالاترین میزان است و بعد از ۳۰ تا ۳۵ سالگی به آرامی پایین می آید.

کمبود هورمون تستوسترون چیست؟

به دلایل بسیار، تستوسترون می تواند خیلی پایین آمده و یا پایین بماند. کمتر اتفاق می افتد که سطح تستوسترون خیلی بالا باشد. هنگامی که ترشح این هورمون در حد تعادل نباشد منجر به ایجاد مشکلات سلامتی می گردد. در صورت بروز هر کدام از مشکلات زیر، از پزشک خود بخواهید تا میزان تستوسترون شما را بررسی کند. برای رفع مشکلات هورمونی می توانید تحت درمان قرار بگیرید. 

 پایین بودن مقدار هورمون تستوسترون

علائم اولیه (تغییراتی که احساس می کنید) و نشانه های (ناهنجاری هایی که پزشک شما تشخیص می دهد) تستوسترون پایین شامل موارد زیر است:

در مراحل بعدی، کمبود تستوسترون می تواند منجر به کاهش قدرت عضلات و استخوان ها، انرژی کمتر و کاهش باروری شود. برخی موارد می توانند تستوسترون را به طور موقت کاهش دهند، به عنوان مثال، ورزش بیش از حد، تغذیه ناسالم یا بیماری جدی. انتخاب سبک زندگی سالم با ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب به حفظ سطح طبیعی تستوسترون کمک می کند.

بالا بودن مقدار هورمون تستوسترون

هنگامی که پسران جوان تستوسترون بالایی دارند، می توانند خیلی زودتر از زمان طبیعی (قبل از سن ۹ سالگی) به بلوغ برسند. برخی شرایط نادر مانند انواع خاصی از تومورها باعث می شود پسران زودتر از زمان طبیعی شروع به ساختن تستوسترون کنند. اگر پسران جوان ژل تستوسترون را که یک فرد بزرگسال برای درمان استفاده می کند، لمس کنند، می توانند تستوسترون زیادی تولید کنند.

 چگونه می فهمید میزان هورمون تستوسترون طبیعی شما چقدر است؟

بعد از آنکه دانستید هورمون تستوسترون چيست، نوبت به فهم مطالب مربوط به مقدار آن در خون می رسد. برای اندازه گیری میزان هورمون تستوسترون در آزمایش خون، پزشک  شما می تواند انجام آن را پیشنهاد کند. این آزمایش باید بین ساعت ۷  تا ۱۰ صبح انجام شود. اگر نتیجه مقدار هورمون تستوسترون در ازمایش خون طبیعی نباشد، برای اطمینان از نتیجه باید آزمایش را تکرار کنید. در آقایان سالم، میزان تستوسترون می تواند تغییرات زیادی نشان دهد، بنابراین آزمایش دوم می تواند رسیدن به نتیجه قطعی را ممکن کند.

   https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/testosterone

 

بیشتر بدانید:

1- علائم و نشانه های کمبود هورمون تستوسترون در مردان

2- درمان جایگزین تستوسترون (TRT)

3- آیا بالا بودن هورمون تستسترون باعث نابارداری است؟

4- ارتباط هورمون تستوسترون و عملکرد جنسی مردان