The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

بالا آوردن نوزاد به چه مقدار طبیعی تلقی می شود؟

احتمالا شنیده اید که بالا آوردن نوزاد بعد از خوردن شیر طبیعی است و نوزاد مقدار اضافه شیری را که خورده یا اصطلاحا سر معده خود را بعد از اتمام شیردهی بالا می آورد. اما این مطلب تا چه حد صحیح است؟ بالا آوردن نوزاد به چه مقدار طبیعی تلقی می شود؟ آیا بالا آوردن نوزاد هنگام آروغ زدن اشکالی ندارد؟ تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا همه چیز را درمورد بالا آوردن نوزاد برای شما شرح دهیم.

بالا آوردن نوزاد

بسیاری از نوزادان بعد از اتمام شیرخوردن و در هنگام آروغ زدن؛ بخشی از شیری را که خورده اند در هنگام خروج هوا بالا می آورند اگر خروج شیر کم باشد معمولا طبیعی طلقی می شود اما در برخی نوزادان دیگر بعد از اتمام شیردهی و نیز بین شیردهی ها مکررا بخش اعظم شیری را که خورده اند بالا می آورند که طبیعی نبوده و ریفلاکس نوزادی نام دارد.

ریفلاکس نوزادان 

ریفلاکس نوزاد هنگامی اتفاق می‌افتد که غذای نوزاد از معده بالا می‌آید (ریفلاکس) و باعث می‌شود استفراغ کند و بالا آوردن نوزاد از بینی و دهان رخ می دهد. گاهی به آن بازگشت اسید به مری (GER) می‌گویند و به ندرت خطرناک است و با بزرگ‌تر شدن نوزاد کمتر رخ می‌دهد. بعید است ریفلاکس معده نوزاد بعد از ۱۸ ماهگی ادامه یابد.

در نوزادان سالم، ریفلاکس معده معمولا سه بار در روز رخ می‌دهد. تا زمانی‌که نوزاد سالم است و خوب رشد می‌کند،‌ ریفلاکس نگران‌کننده نخواهد بود. به ندرت ریفلاکس معده نوزاد نشانه بیماری‌های جدی مانند آلرژی، انسداد مجرای گوارشی یا بیماری بازگشت اسید به مری (GERD) خواهد بود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده این موارد به پزشک مراجعه کنید:

• وزن نوزاد زیاد نمی‌شود.

• به طور مداوم و به زور استفراغ‌ می‌کند و محتویات معده با فشار بیرون می‌ریزد (استفراغ جهشی).

• مایع سبز یا زرد رنگ بالا می‌آورد.

• خون یا ماده‌ای به شکل تفاله قهوه بالا می‌آورد.

• از خوردن اجتناب می‌کند.

• در مدفوع نوزاد خون وجود دارد.

• به سختی نفس می‌کشد و سرفه‌های مزمن دارد.

• در ۶ ماهگی یا بعد از آن شروع به استفراغ می‌کند.

• به طرز غیرمعمولی بعد از خوردن غذا بدخلقی می‌کند.

برخی از این علائم می‌تواند نشانه‌های عوارض جدی اما قابل درمان باشد، مانند بیماری بازگشت اسید معده به مری یکه سبب آسیب به مری شده است.

دلایل بالا آوردن نوزاد، ریفلاکس

در نوزادان، ماهیچه حلقوی شکل بین مری و معده ـ اسفنکتر تحتانی مری (LES) ـ هنوز رشد کافی نکرده است. به همین دلیل محتویات معده برمی‌گردد. در نهایت LES تنها در مواقعی که نوزاد چیزی می‌خورد باز می‌شود و در بقیه مواقع بسته است و محتویات معده را در جای خود نگه می‌دارد.

عواملی که باعث ریفلاکس معده نوزاد می‌شود در بین نوزادان مشترک است و نمی‌توان از آنها اجتناب کرد. این عوامل شامل موارد زیر است:

• نوزادان معمولا به پشت دراز می‌کشند.

• رژیم غذایی آنها کاملا از مایعات است.

• نوزادانی که زود به دنیا آمده‌اند.

گاهی ریفلاکس معده نوزاد به دلایل جدی‌تری مانند موارد زیر رخ می‌دهد:

• بیماری بازگشت اسید به مری (GERD): ریفلاکس دارای اسید کافی برای تحریک و آسیب به مخاط مری است.

• تنگی پیلور: پیلور دریچه‌ای است که بین معده و روده کوچک قرار دارد. تنگی این دریچه اجازه ورود مواد غذایی از معده به روده کوچک را نمی‌دهد. در نتیجه غذا به سمت بالا پس زده می شود.

• عدم تحمل غذا: پروتئین موجود در شیر گاو عامل اصلی این مشکل است.

• ائوزینوفیلی مری: نوع خاصی از گلبول‌های سفید خون است که به بافت مری آسیب می‌رساند. 

توجه داشته باشید که ریفلاکس معده نوزاد که منجر به بالا آوردن نوزاد می شود بدون اینکه مشکلی جدی برای او ایجاد کند، به خودی خود از بین خواهد رفت.اگر نوزاد مشکلات جدی‌تری مانند بیماری بازگشت اسید معده به مری داشته باشد باید نشانه‌‌هایی از ضعف رشد از خود نشان دهد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد، نوزادانی که زیاد استفراغ می‌کنند‌ بیشتر احتمال دارند در دوران کودکی به بیماری بازگشت اسید به مری مبتلا شوند.

 

بیشتر بدانید:

1- نحوه صحیح اروغ گرفتن نوزاد چگونه وآیا کاملاً بادگلو زده است؟

2- استفراغ در نوزادان ، علل و درمان

3- پیشگیری از رفلاکس معده (برگرداندن یا بالا آوردن شیر) در نوزادان

4- آرام کردن نوزاد مبتلا به رفلاکس گوارشی

منبع: mayoclinic