چه نوع شیری به کودکان بدهیم واهمیت شیر برای کودکان چیست؟

احتمالا می دانید که بعد از پایان 12 ماهگی یا همان یکسالگی می توانید شیر پاستوریزه را به تغذیه روزانه کودک اضافه کنید. بیشتر والدین سوال می کنند که درمیان انواع شیرهای موجود در بازار، بهتر است که چه نوع شیری به کودکان بدهیم؟ یک کودک در روز چقدر باید شیر بخورد و ... با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریابید.

چه نوع شیری به کودکان بدهیم؟

تمام پدر و مادرها کودکی سالم و قوی می‌خواهند. از وقتی کودک درآغوش شماست به فکر غذاهای مقوی متفاوتی برای او هستید. البته تا ۶ ماه باید کودک را از شیر خود تغذیه ‌کنید. اما پس از آن چه؟ این سوالی است که اغلب مادران می‌پرسند. همراه با غذاهای دیگر، شیر بخشی از تغذیه کودک است. می‌دانید که شیر برای کودک لازم است. اما می‌دانید دلیل اصرار پزشکان و بزرگ‌ترها به مصرف شیر برای کودکان نوپا چیست؟ اگر نمی‌دانید مقاله زیر را بخوانید تا از اهمیت شیر برای کودکان بیشتر مطلع شوید.

اهمیت شیر برای کودکان نوپا

حتما در دوران کودکی مادر یا مادربزرگ به شما می‌گفتند هر روز شیر بنوشید. احتمالا شما هم از این کار طفره می‌‌رفتید. اما هر طور شده یک لیوان شیر به شما می‌دادند و می‌گفتند برای بدن‌تان لازم است. شیر برای رشد کودک ضروری است. به همین دلیل باید به کودک خود هر روز شیر بدهید. شیر مزایای دیگری هم دارد. کسب آگاهی درباره این موضوع اهمیت زیادی دارد.

1. استحکام استخوان‌ها

شیر منبع اصلی کلسیم و چربی مورد نیاز برای رشد کودک نوپاست. کلسیم به رشد و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. بعلاوه مولکول‌های کلسیم در انقباض ماهیچه‌ها و تحریک اعصاب نیز کاربرد دارد.

2. از مشکلات استخوانی جلوگیری می‌کند

علاوه بر کلسیم، شیر حاوی مقادیر زیادی ویتامین D نیز هست. این ماده مغذی استخوان‌ها را تقویت کرده و از اختلالات استخوانی مانند راشیتیسم یا نرمی استخوان جلوگیری می‌کند.

3. وزن سالم

شیر سرشار از پروتئین است. به علاوه پروتئین لبنیات حاوی اسیدهای آمینه‌ای است که در سنتز ماهیچه‌ها استفاده می‌شود. اثر سیرکنندگی پروتئین از خوردن زیاد نیز جلوگیری می‌کند. همچنین مصرف مقدار سالم لبنیات می‌تواند به حفظ وزن سالم کمک کند. مطالعات نشان داده است ادامه مصرف لبنیات، با پیشگیری از چاقی در بزرگسالی ارتباط دارد.

کودک نوپا چقدر شیر باید مصرف کند؟

کودک باید تایک سالگی از شیر مادر یا شیرخشک تغذیه کند. بعد از آن می‌توانید روزانه یک فنجان شیر به او بدهید و این میزان در دو سالگی باید به دو فنجان برسد. اگر کودک سیر است و غذای دیگری نمی‌خورد به او شیر اضافه ندهید.

چه نوع شیری به کودکان بدهیم؟

به‌خاطر اطلاعات زیادی که در مورد شیر و تغذیه در اینترنت وجود دارد، اعتماد به هرکدام کار سختی است. اما هنگام انتخاب شیر باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. شیر کامل انتخاب کنید اگر:

• کودک یک سال دارد و فقط شیر می‌نوشد.

• وزن کودک کمتر از حد طبیعی است.

2. از شیر کم‌چرب استفاده کنید اگر:

• کودک کمبود وزن ندارد.

• اگر وزن کودک بالا رفته است.

• اگر کودک یبوست دارد (که ممکن است بر اثر استفاده شیر کامل پرچرب یا مصرف شیر زیاد باشد).

درنهایت باید به شما بگوییم که در چکاپ پایان یکسالگی فرزندتان از متخصص اطفال بپرسید که چه نوع شیری به کودکان بدهیم، او با توجه به شرایط فرزند شما بهترین گزینه را معرفی خواهد کرد.

 

بیشتر بدانید:

1- خوردن لبنیات در بارداری

2- آیا آنچه می‌‌خورید بر شیرتان اثر می‌گذارد؟

3- فرزندتان به شیر گاو حساسیت دارد؟

4- از چه زمانی و چگونه میتوان به کودک شیر پاستوریزه داد؟

?پرسش و پاسخ های چه نوع شیری به کودکان بدهیم؟

کودک نوپا چقدر شیر باید مصرف کند؟

کودک باید تایک سالگی از شیر مادر یا شیرخشک تغذیه کند. بعد از آن می‌توانید روزانه یک فنجان شیر به او بدهید و این میزان در دو سالگی باید به دو فنجان برسد. اگر کودک سیر است و غذای دیگری نمی‌خورد به او شیر اضافه ندهید.

چرا باید به کودکان حتما شیر پاستوریزه بدهیم؟

شیر منبع اصلی کلسیم و چربی مورد نیاز برای رشد کودک نوپاست. کلسیم به رشد و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. به‌علاوه مولکول‌های کلسیم در انقباض ماهیچه‌ها و تحریک اعصاب نیز کاربرد دارد.

چه زمانی باید به کودک شیر کامل بدهیم؟

در شرایطی که کودک یک سال دارد و فقط شیر می‌نوشد و وزن کودک کمتر از حد طبیعی است.

چه زمانی باید به کودک شیر کم چرب بدهیم؟

در شرایطی که کودک کمبود وزن ندارد، اگر وزن کودک بالا رفته است، اگر کودک یبوست دارد (که ممکن است بر اثر استفاده شیر کامل پرچرب یا مصرف شیر زیاد باشد).

منبع: parenting.firstcry