درمان آفت دهان کودکان و درمان آفت لثه کودکان چیست؟

آفت ها، بثورات ریز سفید رنگی هستند که در هر جایی از دهان از جمله لثه ها، ته گلو، روی زبان و ... ممکن است ایجاد شوند. علی رغم اندازه کوچکشان معمولا درد بسیار شدیدی را ایجاد می کنند. در ادامه این متن راهکارهایی را برای درمان آفت دهان کودکان برایتان شرح داده ایم که ممکن است پیش از رفتن به پزشک، کمک کننده باشد. بنابراین اگر می پرسید که درمان آفت دهان کودکان چیست، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

برفک دهان کودک یا آفت چیست؟

زخم‌های دهانی یا آفت جوش‌های سفید رنگی است که در دهان کودک در ناحیه لثه یا لب‌ها نمودار‌ می‌شود. دردناک است و هنگام نوشیدن و خوردن غذا و حتی صحبت کردن آزار دهنده‌ می‌شود. پس لازم است برای آن درمانی بیابید. خوشبختانه این نوع زخم‌‌ها مسری نیستند و درمان‌های خانگی موثری برای درمان آفت دهان کودکان موجود است که در اینجا به برخی ازآنها اشاره‌ می‌کنیم:

آفت دهان کودک همراه با تب

آفت و زخم‌های دهانی به دلیل استرس، کمبود برخی ویتامین‌‌ها و مواد معدنی، حرارت بالای بدن یا آلرژی‌های غذایی رخ می‌دهد. درحقیقت تب بالای کودک خود می تواند عاملی برای ایجاد آفت باشد. بنابراین اگر بعد از یک تب طولانی در دهان کودکتان آفت ایجاد شد تعجب نکنید.

درمان آفت لثه کودکان

برای درمان آفت دهان کودکان می‌توان از موارد زیر استفاده کرد:

1- عسل:

اگر کودک شما بیش از یک سال سن دارد روی محل زخم روزی چند بار عسل بمالید. عسل خواص ضد میکروبی دارد و می‌تواند به بهبود سریع زخم کمک کند. برای کودک زیر یک سال این موضوع توصیه نمی‌شود.

2- زردچوبه:

این ادویه خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد و هر نوع زخم را بهبود می‌دهد.

3- نارگیل:

نارگیل درمان هندی خانگی برای آفت دهان است. می‌توانید از فرزندتان بخواهید مقداری آب نارگیل بنوشد یا آن را در دهان قرقره کند. مالیدن مقداری روغن نارگیل هم کفایت می‌کند. اما اگر فرزندتان زیر یک سال سن دارد این کار را نکنید.

4- کشک

کشک و خامه بهترین درمان برای زخم دهان کودکان است. باکتری‌های مفید موجود در این مواد لبنی به از بین بردن قارچ‌‌ها و باکتری‌های مضر در دهان کمک می‌کنند.

5- سیر

جویدن برگ سیر یک روش دیگر درمان است. برای این منظور برگ‌‌ها را دو بار در طول روز با آب گرم بجوید.

6- سرشیر

خامه شیر درمان مفید دیگری برای تسکین درد آفت است. برای نتیجه گیری باید 3 بار در طول روز مقداری از سرشیر را روی آفت بگذارید اگر فرزند شما از مزه سرشیر خوشش نمی‌آید به او کره بدهید.

7- آلوئه ورا

یکی از روش های درمان آفت دهان کودکان در منزل، استفاده از عصاره آلوئه ورا است. آلوئه ورا خواص ضد التهاب و آنتی باکتریال دارد. می‌توانید ژل را به تنهایی روی آفت بگذارید یا با آب مخلوط کنید. مخلوط کردن ژل با آب سرد تسکین دهنده نیز هست. استفاده از این درمان از آنجا که در اکثر موارد به اشتباه به کار گرفته می‌شود چندان توصیه نمی‌شود و باید زیر نظر متخصص باشد.

8- شیرین بیان

یک قاشق غذا خوری شیرین بیان را با دو لیوان آب مخلوط کرده و هر از گاهی در طول روز قرقره کنید. می‌توانید مقداری از آن را با عسل و زردچوبه مخلوط کرده و روی محل درگیر بگذارید. شیرین بیان خواص ضد التهابی دارد که درد و تورم را فرو می‌کشاند. این درمان تنها مناسب کودکان سن بالاست.

9- بستنی

مواد غذایی سرد از جمله بستنی درد را فرو می‌نشانند و از آن جمله مواد غذایی است که هیچ کودکی به آن نه نمی‌گوید.

10- آب نمک

برای درمان آفت دهان کودکان در خانه، نمک بسیار کمک کننده است. نمک و بیکینگ پودر را با آب مخلوط کرده و از کودک بخواهید دهانش را با آن آب بکشد. مراقب باشید کودک آن را نبلعد.

11- برگ‌های کاری

برگ‌های کاری خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد و جویدن آنها می‌تواند به درمان آفت کمک کند. اگر زخم‌های دهانی برای بیش از یک هفته پایدار بود، برای درمان آفت دهان کودکان به متخصص اطفال مراجعه کنید.

بیشتر بدانید:

1- برفک دهان نوزاد ، علائم و درمان

2- مقاومت نوزاد در برابر شیر خوردن

3- پرسش های مهم مادران درباره نوزاد!

4- برفک دهان نوزاد چیست و چگونه بفهمیم نوزاد مبتلا به برفک شده؟

?پرسش و پاسخ های درمان آفت دهان کودکان

آیا آلئوورا در درمان آفت دهان کودکان اثری دارد؟

بله. یکی از روش های درمان آفت دهان کودکان در منزل، استفاده از عصاره آلئوورا است. آلئوورا خواص ضد التهاب و آنتی باکتریال دارد. می‌توانید ژل را به تنهایی روی آفت بگذارید یا با آب مخلوط کنید. مخلوط کردن ژل با آب سرد تسکین دهنده نیز هست. استفاده از این درمان از آنجا که در اکثر موارد به اشتباه به کار گرفته می‌شود چندان توصیه نمی‌شود و باید زیر نظر متخصص باشد.

آیا می توان برای درمان آفت دهان کودکم از عصاره شیرین بیان استفاده کنم؟

بله. یک قاشق غذا خوری شیرین بیان را با دو لیوان آب مخلوط کرده و هر از گاهی در طول روز قرقره کنید. می‌توانید مقداری از آن را با عسل و زردچوبه مخلوط کرده و روی محل درگیر بگذارید. شیرین بیان خواص ضد التهابی دارد که درد و تورم را فرو می‌کشاند. این درمان تنها مناسب کودکان سن بالاست.

آیا استفاده از آب نمک در درمان آف دهان موثر است؟

برای درمان آفت دهان کودکان در خانه، نمک بسیار کمک کننده است. نمک و بیکینگ پودر را با آب مخلوط کرده و از کودک بخواهید دهانش را با آن آب بکشد. مراقب باشید کودک آن را نبلعد.

آیا مالیدن عسل بر روی زخم دهان کودک اثری دارد؟

اگر کودک شما بیش از یک سال سن دارد روی محل زخم روزی چند بار عسل بمالید. عسل خواص ضد میکروبی دارد و می‌تواند به بهبود سریع زخم کمک کند. برای کودک زیر یک سال این موضوع توصیه نمی‌شود.

منبع: parenting.firstcry