صافی کف پا در کودکان ،عوارض صافی کف پا در کودکان چیست؟

به عنوان پدر و مادر همیشه چیزهای زیادی مانند وعده های غذایی، ملاک های رشدی و خاطرات ذهنتان را به خود مشغول می کند. شاید به ندرت وضعیت پای فرزندتان را در این فهرست قرار دهید. اما اگر متوجه صافی کف پا شدید، نباید به سادگی از آن بگذرید. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که عوارض صافی کف پا در کودکان چیست و نیز برای درمان صاف بودن کف پا در کودکان چه باید کرد؟

صافی کف پا چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، صافی کف پا که اصطلاحاً به آن پروناسیون، کف پای صاف انعطاف پذیر و کف پای پهن می گویند، به راحتی تشخیص داده می شود. کف پا معمولاً دارای قوس است اما در افرادی که کف پای صاف دارند تمام کف پا روی زمین قرار می گیرد.

اگرچه ظاهرا صافی پا را به کف پا نسبت می دهند اما مشکل اصلی مربوط به پاشنه است. در واقع کالکانئوس یا استخوان پاشنه به سمت داخل می چرخد و موجب می شود خمش یا قوس پا در جایی که باید قوس داشته باشد، تشکیل نگردد. بنابراین به جای اینکه وزن بدن به طور مساوی توزیع شود، کودک روی قسمت داخلی پا راه می رود.

شما می توانید به راحتی وضعیت پای فرزندتان را بررسی کنید، کافی است از او بخواهید پابرهنه رو به روی شما بایستد. از پشت مستقیما از او عکس بگیرید. اگر بتوانید انگشت شست و انگشت کوچک را ببینید، می توان گفت پا سالم است. اما در صورتی که فقط انگشت کوچک و انگشت وسط قابل مشاهده باشد و انگشت شست دیده نشود، احتمالا کف پا صاف است.

علائم صافی کف پا در کودکان چیست؟

اگرچه عدم درمان صافی کف پا می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد، اما همیشه اینطور نیست. وقتی کودکان نوپا ایستادن و راه رفتن را می آموزند، صافی کف پا پدیده ای معمول و رایج است. فرزند شما رشد می کند. اگر بیش از شش ماه از راه رفتن او می گذرد و هنوز کف پای او صاف به نظر می رسد، باید مراقب باشید. علائم زیر از نشانه های صافی مفرط کف پا است و باید مورد بررسی قرار بگیرد. • درد

• خستگی

• راه رفتن ناموزون (دست و پا چلفتی بودن)

• تأخیر رشدی

علت صاف بودن کف پای کودکان چیست و چه عواملی باعث داشتن کف پای صاف در کودکان می شود؟

برای صافی کف پا بیش از یک دلیل وجود دارد. اما بزرگترین شاخص به طیف تون عضلانی مربوط می شود:

تون عضلانی کم: سستی رباط اصلی ترین علت کف پای صاف در کودکانی است که با این مشکل مواجهند یعنی مفاصل در این افراد بیش از حد انعطاف پذیر هستند و به همین علت بیش از حد طبیعی حرکت دارند. در این افرد استخوان پاشنه به داخل می چرخد و قوس یا خمش را از بین می برد.

تون عضلانی بالا: در کودکانی که تون عضلانی بالا دارند، تاندون آشیل خیلی کوتاه بوده و کف پا را به سمت داخل می کشد.

صافی کف پا در کودکان چه عوارضی دارد؟

اگرچه صافی کف پا ظاهراً فقط به کف پا مربوط می شود اما زنجیره ای از مشکلات و واکنشها را در بدن کودک به همراه دارد که به مچ پا، زانوها و کفل فشار کرده و آنها را از راستای خود خارج می سازد. سایر مشکلات احتمالی عبارتند از:

• درد مفصل

• خستگی/ ضعف عضلانی

• الگوی پیاده روی نامناسب

• احتمال راه رفتن روی پنجه پا

• رشد ضعیف پا

صافی کف پا در کودکان به خصوص برای افراد زیر هفت سال می تواند مشکل ساز شود. اگر کوچولوی شما کمتر از 7 سال است، مقدار قابل توجهی غضروف شبیه به نرمی ملاج سر، در پاهای او وجود دارد که در نهایت سفت و استخوانی خواهند شد. بنابراین اگر کودک به درستی راه نرود، شکل و رشد استخوان تحت تاثیر قرار می گیرند.

چرا کفی کفش به تنهایی کفایت نمی کند؟

از لحاظ تئوری، کفی چون به قوس پا فشار می آورد باید بتواند آنچه را که لازم است فراهم کند. اما در عمل اینطور نیست. صافی کف پا از پاشنه پا شروع می شود، بنابراین با تمرکز بر قوس پا فقط می توان یکی از نشانه های بیماری را درمان کرد. با توجه به محدودیتی که وجود دارد، موارد زیر حتی با استفاده از کفی داخل کفش نیز به قوت خود باقی می مانند:

• صافی استخوان پاشنه

• رفع مشکل انحنای جلوی پا

• تغییر در راه رفتن فرد

کفی داخل کفش بدون اصلاح علت اصلی، تنها وابستگی ایجاد می کند. افرادی که در کودکی از کفی استفاده می کنند معمولا در بزرگسالی نیز آن را داخل کفش قرار می دهند.

درمان صافی کف پا در کودکان

برای حل اساسی مشکل باید از پاشنه پا شروع کرد. در برخی برندهای کفش طبی با به کارگیری سیستم فشرده سازی ابداعی، از پلاستیک انعطاف پذیر استفاده می شود. بنابراین به جای تمرکز روی فقط یک ناحیه مانند قوس پا، ابزار اصلاحی کل پا را مدنظر قرار می دهد. به این ترتیب همه قسمتهای پا در یک راستای مناسب قرار گرفته و امکان رشد طبیعی فراهم می شود.

چرخهای تمرینی را در نظر بگیرید که در روزهای اول دوچرخه سواری، روی دوچرخه نصب می شوند. این چرخها ثبات ایجاد می کنند و اجازه نمی دهند کودک زیاد دور شود. در واقع چرخ تمرینی به فرزندتان اجازه می دهد تا در بستری ایمن، تمرین کند و او ناگزیر باید این مرحله را پشت سر بگذارد. کفش طبی نیز چنین است. فرزند شما از عضلات خودش استفاده می کند اما این کفشها با حفظ تراز قدرت عضلانی را افزایش می دهند. با تکرار کافی و یادگیری حرکتی، فرزند شما دیگر نیاز به ابزارهای اصلاحی نخواهد داشت. بیشتر کودکان تنها بعد از استفاده از سه یا چهار جفت کفش طبی، آن را کنار می گذارند.

چه اقداماتی را باید برای درمان مشکل کف پای صاف در کودکان انجام داد؟

بسیاری از افراد از جمله پزشکان، صافی کف پا را مشکل بزرگی نمی دانند و با اغماض آن را درمان می کنند. بیشتر اوقات مراجعه به دلیل صافی کف پا، پاسخی جز "بنشین و تماشا کن" ندارد. به غریزه خود اعتماد کنید. شما به عنوان پدر و مادر بزرگترین حامی و پناه فرزندتان هستید. اگر تأخیر در رشد مشاهده کردید یا کودک از چیزی اظهار ناراحتی کرد، به او کمک کنید.

از پزشک متخصص کودکان و نوزادان بخواهید تا یک متخصص ارتوپدی برای تشخیص کف پای صاف در کودکان به شما معرفی کند. کفش طبی مؤثرترین وسیله برای درمان صافی کف پا در کودکان است. کودکان با تون عضلانی کم که به دلیل صافی کف پا با مشکل پایداری مواجه هستند، می توانند با سیستم اصلاحی پویا که در برخی برندهای بازار لحاظ شده است، راحت راه بروند، بدوند و بپرند.

مطالعه بیشتر:

آزمایش خون از کف پای نوزاد چگونه انجام می شود؟

بیماری کوتولگی چیست و علت و راه های درمان آن کدامند؟

پنجه کبوتری،چه عواملی باعث بروز پنجه کبوتری در بچه ها میشود؟

پای پرانتزی ، راه های تشخیص و درمان پای پرانتزی نوزاد چیست؟

?پرسش و پاسخ های صافی کف پا در کودکان

علائم صافی کف پا در کودکان چیست؟

علائم زیر از نشانه های صافی مفرط کف پا است و باید مورد بررسی قرار بگیرد: • درد • خستگی • راه رفتن ناموزون (دست و پا چلفتی بودن) • تأخیر رشدی

علت صاف بودن کف پای کودکان چیست؟

سستی رباط اصلی ترین علت کف پای صاف در کودکانی است که با این مشکل مواجهند یعنی مفاصل در این افراد بیش از حد انعطاف پذیر هستند و به همین علت بیش از حد طبیعی حرکت دارند. در این افرد استخوان پاشنه به داخل می چرخد و قوس یا خمش را از بین می برد.

صافی کف پا در کودکان چه عوارضی دارد؟

اگرچه صافی کف پا ظاهراً فقط به کف پا مربوط می شود اما زنجیره ای از مشکلات و واکنشها را در بدن کودک به همراه دارد که به مچ پا، زانو ها و کفل فشار کرده و آنها را از راستای خود خارج می سازد. سایر مشکلات احتمالی عبارتند از: • درد مفصل• خستگی/ ضعف عضلانی • الگوی پیاده روی نامناسب• احتمال راه رفتن روی پنجه پا • رشد ضعیف پا

آیا صافی کف پا در کودکان خطرناک است؟

صافی کف پا در کودکان به خصوص برای افراد زیر هفت سال می تواند مشکل ساز شود. اگر کوچولوی شما کمتر از 7 سال است، مقدار قابل توجهی غضروف شبیه به نرمی ملاج سر، در پاهای او وجود دارد که در نهایت سفت و استخوانی خواهند شد. بنابراین اگر کودک به درستی راه نرود، شکل و رشد استخوان تحت تاثیر قرار می گیرند.

منبع: surestep