اگر کودک غذا نخورد چه کنیم و آیا کودک به اندازه غذا می خورد؟

بچه بدغذا دارید؟ هر کاری می کنید غذا نمیخوره؟ مدام در طی روز محاسبه می کنید که امروز چه چیزهایی خورده، آیا کافی بوده یا نه؟ باید بگوییم شما تنها نیستید!!! لجاجت کودکان در غذا خوردن بسیار شایع است یه همین سبب در ادامه این متن به شما خواهیم گفت که اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟

آیا کودک نوپای من به اندازه کافی غذا می خورد؟

بسیار دشوار است که کودک نوپای خود را برای غذا خوردن بی حرکت بنشانید، چه رسد به این که میزان خوردن او را اندازه بگیرید! اما دستورالعمل های ساده ای وجود دارد که به شما کمک می کند بفهمید کودک نوپای شما تغذیه مورد نیاز خود را دریافت می کند یا خیر.

سه لقمه ماکارونی اینجا، نصف یک پرتقال آنجا، یک مشت بادام بعد از آن. تا به حال فکر کرده اید که آیا کودک نوپای ظریف و پریشان شما به اندازه کافی غذا می خورد؟ و چه چیزی اتفاق می افتد که بعضی روزها او ناگهان طوری غذا می خورد، که انگار مشغول خوردن آخرین غذای خود است، چرا اینهمه تناقض؟

مطمئن باشید که نوسانات شدید اشتها در عادات غذایی کودک نوپا نسبتاً معمولی است. اما به طور متوسط، کودکانی که اولین سال تولد خود را می گذرانند، رشدشان کاهش می یابد، بنابراین نیازی به خوردن غذا به اندازه نوزاد و کودک خردسال ندارند و اشتهای آنها این را نشان می دهد. بنابراین گرچه مهم است که روزانه سه وعده غذایی منظم و دو یا سه میان وعده سالم به کودک خود ارائه دهید (به آن به عنوان شش وعده غذایی کوچک نگاه کنید)، برای این واقعیت آماده باشید که بعضی روزها خورده می شوند و روزهای دیگر خورده نمی شوند. و در طولانی مدت، معمولاً تعادل برقرار می شود. اما اگر هنوز نگران هستید که کودک نوپای شما به اندازه کافی غذا نمی خورد و می پرسید که اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟ هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی خود این نکات را به خاطر بسپارید:

اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟ هدفی در ذهن داشته باشید.

اگرچه ممکن است کودک نوپای شما همیشه همکاری نکند، اما هدف شما این است که روزانه مواد غذایی زیر را برای او سروکنید.

• غلات: شش وعده

• سبزیجات: سه وعده

• میوه ها: دو وعده

• پروتئین: دو وعده

• لبنیات: 470 میلی لیتر شیر (یا مقدار معادل آن غذاهای غنی از کلسیم مانند پنیر و ماست)

• چربی ها و شیرینی ها: بسیار کم

(سعی کنید مصرف کلی چربی را بین 20 تا 30 درصد کالری روزانه و کمتر از 10 درصد چربی اشباع شده محدود کنید).

اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟ اندازه وعده ها را کاهش دهید.

غیرمعمول نیست که والدین به اندازه یک بزرگسال غذا در بشقاب کودک خود بگذارند و سپس نگران باشند که کودک نوپای آنها با یک شکم کوچک به اندازه کافی غذا نمی خورد زیرا او نمی تواند آن حجم از غذا را تمام کند. نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که مقدار غذای کودک نوپا فقط حدود یک چهارم تا نیمی از یک وعده غذای یک بزرگسال معمولی است. مطمئناً، با توجه به مقدار غذای سرو شده در رستوران با ابعادی فوق العاده زیاد (که اغلب کل کالری یک روز را در یک بشقاب تأمین می کنند)، جای تعجب نیست که ما مقدار غذای مصرفی طبیعی را فراموش کرده باشیم.

اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟ اندازه هر وعده را منطقی تعیین کنید

یک روش خوب برای محاسبه اندازه وعده غذایی کودک نوپای شما: به ازای هر سال تولد کودک یک قاشق غذاخوری از هر ماده غذایی به او بدهید. به عنوان مثال، یک وعده برای یک کودک 1 ساله می تواند 1 قاشق غذاخوری سبزیجات، یا 1 قاشق غذاخوری غلات باشد (البته، نان را نمی توان با یک قاشق غذاخوری سرو کرد، اما نصف برش یک برش کامل یک اندازه مناسب است) و یک وعده برای یک کودک 3 ساله می تواند مثلاً 3 قاشق غذاخوری میوه یا 3 قاشق غذاخوری پروتئین باشد. این به شما یک مقیاس روشن می دهد.

اگر نوزاد غذا کمکی نخورد چه کنیم؟ اجبار نکنید

چه کاری باید انجام دهید زمانی که کوچولوی شما میلی به خوردن ندارد؟ مقاومت و اصرار برای دادن غذا زمانی که او سیر شده است (چیزی که واقعا می تواند نتیجه معکوس دهد). این ممکن است به او بیاموزد که علائم گرسنگی و سیری خود را نادیده بگیرد و این امر می تواند منجر به پرخوری و افزایش وزن در زندگی آینده وی شود. (خبر خوب: اگر گاهی کودک غذای خود را تمام نمی کند می توانید آرام باشید!) اگر به نظر می رسد کودک نوپای شما به طور دائم علاقه ای به غذا خوردن ندارد، میزان شیر یا آبمیوه ای که می نوشد را اندازه بگیرید. اگر بیش از 470 میلی لیتر شیر و 120 میلی لیتر آب میوه در روز باشد، این مایعات ممکن است او را سیر کنند و او در زمان غذا احساس گرسنگی نکند. مقداری از میزان نوشیدنی های دریافتی او بکاهید و ببینید آیا اشتهای او بهبود می یابد یا خیر. حال که می دانید اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟ راهکارهای ذکر شده را به کار ببندید تا ببینید تغییری رخ می دهد یا نه.

 مطالعه بیشتر:

با 10 راهکار ساده کودکتان را عاشق غذا خوردن کنید

تشویق کودکان به خوردن غذا چگونه امکان پذیر است؟

علت بد غذایی کودکان ،دلایل بد غذایی کودکان چیست؟

درمان بدغذایی کودکان ، راهکارهای درمان بدغذایی کودکان چیست؟

?پرسش و پاسخ های اگر کودک غذا نخورد چه کنیم؟

یک کودک در شبانه روز چقدر باید بخورد؟

غلات: شش وعده. سبزیجات: سه وعده. میوه ها: دو وعده. پروتئین: دو وعده. لبنیات: 470 میلی لیتر شیر (یا مقدار معادل آن غذاهای غنی از کلسیم مانند پنیر و ماست). چربی ها و شیرینی ها: بسیار کم

کودکان نسبت به حجم غذای بزرگسالان چقدر باید بخورند؟

نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که مقدار غذای کودک نوپا فقط حدود یک چهارم تا نیمی از یک وعده غذای یک بزرگسال معمولی است. مطمئناً، با توجه به مقدار غدای سرو شده در رستوران با ابعادی فوق العاده زیاد (که اغلب کل کالری یک روز را در یک بشقاب تأمین می کنند)، جای تعجب نیست که ما مقدار غذای مصرفی طبیعی را فراموش کرده باشیم.

حجم غذای کودک را چجوری تنظیم کنیم؟

یک روش خوب برای محاسبه اندازه وعده غذایی کودک نوپای شما: به ازای هر سال تولد کودک یک قاشق غذاخوری از هر ماده غذایی به او بدهید. به عنوان مثال، یک وعده برای یک کودک 1 ساله می تواند 1 قاشق غذاخوری سبزیجات، یا 1 قاشق غذاخوری غلات باشد (البته، نان را نمی توان با یک قاشق غذاخوری سرو کرد، اما نصف برش یک برش کامل یک اندازه مناسب است) و یک وعده برای یک کودک 3 ساله می تواند مثلاً 3 قاشق غذاخوری میوه یا 3 قاشق غذاخوری پروتئین باشد. این به شما یک مقیاس روشن می دهد.

بچم هیچی نمیخوره، آیا باید او را اجبار کنم؟

مقاومت و اصرار برای دادن غذا زمانی که او سیر شده است (چیزی که واقعا می تواند نتیجه معکوس دهد). این ممکن است به او بیاموزد که علائم گرسنگی و سیری خود را نادیده بگیرد و این امر می تواند منجر به پرخوری و افزایش وزن در زندگی آینده وی شود.

منبع: whattoexpect