The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

ورم مغز استخوان چیست و چگونه درمان می شود؟

ورم یا اِدِم به تجمع مایع گفته می شود. اِدِم مغز استخوان که غالباً به آن ضایعه مغز استخوان نیز می گویند، وضعیتی است که مایعات در مغز استخوان تجمع می کنند. اِدِم مغز استخوان معمولاً پاسخ به آسیب دیدگی مانند شکستگی یا شرایطی مانند آرتروز است و معمولاً با استراحت و فیزیوتراپی رفع می شود. در ادامه این مقاله همه چیز را در مورد ورم مغز استخوان در کودکان برای شما شرح خواهیم داد.

ورم مغز استخوان در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

اِدِم مغز استخوان به طور معمول با ام آر آی یا سونوگرافی زمانی قابل تشخیص است که بیمار دچار بیماری یا درد دیگری در استخوان یا اطراف آن شود. ابزار تشخیصی مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای آن کاربرد ندارد. گاهی برای تشخیص دقیق تر و رد سایر موارد جدی مانند سرطان از  نمونه برداری استخوان انجام می شود.

ورم مغز استخوان به چه دلایلی ایجاد می شود:

مغز استخوان از مواد استخوانی، چربی و سلول های تولید کننده خونی تشکیل شده است. در ناحیه ای که ادم یا ورم اتفاق می افتد مایع در داخل استخوان افزایش می یابد. دلایل اِدِم مغز استخوان عبارتند از:

  • شکستگی های تنشی استخوان: شکستگی های تنشی در اثر فشارهای مکرر روی استخوان ها رخ می دهد. فعالیت های بدنی مانند دویدن، رقص های مسابقه ای یا وزنه برداری نمونه هایی از این فشار هستند. نواحی شکسته با اِدِم استخوان و خطوط شکستگی مشخص می شوند.
  • آرتریت: اِدِم استخوان در کسانی که آرتروز التهابی و غیرالتهابی دارند، نسبتاً شایع است. زیرا نفوذ سلولی درون استخوان عملکرد سلول استخوان را به خطر می اندازد.
  • سرطان: تومورهای متاستاتیک می توانند آب بیشتری در استخوان تولید کنند. این اِدِم در سونوگرافی یا ام آر آی ظاهر می شود. پرتودرمانی نیز از دلایل ایجاد اِدِم است.
  • عفونت: عفونت استخوان باعث افزایش آب در استخوان و اِدِم می گردد که معمولاً پس از درمان عفونت رفع خواهد شد.

درمان ورم مغز استخوان

در بسیاری از موارد، مایعات داخل استخوان با گذشت زمان، درمان و داروهای ضددرد مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی  (ان اس ای آی دی)ا ز بین می رود.

در موارد جدی تر، ممکن است جراحی لازم باشد. یک روش معمول برای رفع ضایعات یا اِدِم مغز استخوان، رفع فشار هسته ای است که در آن سوراخهایی در استخوان ایجاد می کنند. به این ترتیب جراح می تواند مواد پیوند استخوان یا سلول های بنیادی مغز استخوان را برای پر کردن حفره وارد کند. این باعث رشد طبیعی مغز استخوان خواهد شد.

کلام آخر

تشخیص ورم مغز استخوان خصوصاً در کنترل علائم آرتروز، شکستگی تنشی استخوان، سرطان یا عفونت مهم است. اِدِم محل درد و استحکام استخوان ها را نشان دهد که می تواند بر درمان تأثیر بگذارد.

اگر پزشک به شما گفت که دچار اِدِم مغز استخوان هستید، حتما علت و روش درمانی را جویا شوید. معمولاً پزشک به شما می گوید که گذشت زمان، درمان های عادی و در صورت نیاز  داروی مسکن برای بهبود وضعیت شما کافی است.

مطالعه بیشتر:

لنگیدن پای کودک،علت لنگیدن پای کودک چیست؟

برای تقویت استخوان بندی نوزاد چه کاری می توان انجام داد؟

علائم کمبود ویتامین D در کودکان چیست و راه درمان آن چیست؟

علائم سرطان استخوان در کودکان و درمان این نوع سرطان چیست؟

?پرسش و پاسخ های ورم مغز استخوان

ورم مغز استخوان در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

اِدِم مغز استخوان به طور معمول با ام آر آی یا سونوگرافی زمانی قابل تشخیص است که بیمار دچار بیماری یا درد دیگری در استخوان یا اطراف آن شود. ابزار تشخیصی مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای آن کاربرد ندارد. گاهی برای تشخیص دقیق تر و رد سایر موارد جدی مانند سرطان از نمونه برداری استخوان انجام می شود.

ورم مغز استخوان چیست؟

ورم یا اِدِم به تجمع مایع گفته می شود. اِدِم مغز استخوان که غالباً به آن ضایعه مغز استخوان نیز می گویند، وضعیتی است که مایعات در مغز استخوان تجمع می کنند. اِدِم مغز استخوان معمولاً پاسخ به آسیب دیدگی مانند شکستگی یا شرایطی مانند آرتروز است و معمولاً با استراحت و فیزیوتراپی رفع می شود.

درمان ورم مغز استخوان چیست؟

در بسیاری از موارد، مایعات داخل استخوان با گذشت زمان، درمان و داروهای ضد درد مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (ان اس ای آی دی) ز بین می رود. در موارد جدی تر، ممکن است جراحی لازم باشد. یک روش معمول برای رفع ضایعات یا اِدِم مغز استخوان، رفع فشار هسته ای است که در آن سورا خهایی در استخوان ایجاد می کنند. به این ترتیب جراح می تواند مواد پیوند استخوان یا سلول های بنیادی مغز استخوان را برای پر کردن حفره وارد کند. این باعث رشد طبیعی مغز استخوان خواهد شد.

چه افرادی مستعد ورم مغز استخوان هستند؟

اِدِم استخوان در کسانی که آرتروز التهابی و غیر التهابی دارند، نسبتاً شایع است. زیرا نفوذ سلولی درون استخوان عملکرد سلول استخوان را به خطر می اندازد.

منبع: healthline