کیست در کلیه های نوزاد یا کلیه پلی کیستیک نوزاد چیست؟

کیست در کلیه های نوزاد یا همان عارضه کلیه های دیسپلاستیک مولتی کیستیک جنین که اختصاراً ام سی دی کی نام دارد شرایطی است که قبل از تولد، یکی از کلیه های کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مقاله، درباره این مشکل و نحوه نظارت دقیق بر رشد و نمو کودک و نیز چشم انداز بلند مدت آن با شما صحبت می کنیم.

منظور از کیست در کلیه های نوزاد یا کلیه پلی کیستیک چیست؟

کلیه دیسپلاستیک پلی کیستیک جنین شرایطی است که قبل از تولد در یک یا هر دو کلیه جنین رخ می دهد به طوری که یک یا هر دو کلیه به شکل مناسب رشد نمی کنند.کیست ها کیسه های پر از مایعات هستند که در کلیه های مبتلا به ام سی دی کی رشد می کنند. با گذشت زمان، کلیه ناسالم کوچک شده و در نهایت از بین می رود. کلیه سالم کار هر دو کلیه را انجام داده و بزرگتر می شود. لازم به ذکر است که کلیه ها نقش تصفیه مواد زائد و تولید ادرار در بدن را به عهده دارند.

آیا کیست در کلیه های نوزاد سبب از کار افتادن آنها می شود؟

کیست در کلیه های نوزاد می تواند یک طرفه باشد به این معنی که یک کلیه را تحت تأثیر قرار دهد یا در موارد نادر دو طرفه بوده و هر دو کلیه را با مشکل مواجه سازد. در این بیماری، کیسه های پر از مایع به اندازه یک دانه انگور که به آن کیست می گویند، روی یک یا دو کلیه رشد می کند و باعث عدم کارکرد صحیح کلیه می شود. با گذشت زمان، کلیه غیرطبیعی که کیست دارد کوچک و در نهایت احتمالاً ناپدید خواهد شد. کلیه طبیعی فاقد کیست کار هر دو کلیه را انجام می دهد.

چه عواملی باعث ایجاد کیست در کلیه های نوزاد می شود؟

در مورد عوامل ایجاد ام سی دی کی اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما به طور قطع می دانیم که به سبک زندگی والدین ارتباط ندارد. در واقع کلیه های دیس پلاستیک مولتی کیستیک به دلیل قصور فرد رخ نمی دهد و قبل از بارداری نیز قابل پیشگیری نیست. در صورتی که فرد دیگری در خانواده به این بیماری مبتلا باشد، می توان عامل ژنتیک یعنی زمینه خانوادگی را در بروز آن دخیل دانست.

کیست در کلیه های نوزاد چگونه تشخیص داده می شود؟

این بیماری از طریق سونوگرافی در هفته 18-20 بارداری قابل تشخیص است. اگر به هر دلیلی در دروان بارداری تشخیص داده نشود، یک سونوگرافی از کلیه یا شکم بعد از تولد می تواند آن را تشخیص دهد. 

کیست در کلیه های نوزاد چگونه درمان می شود؟

درمان مشخصی برای این عارضه وجود ندارد. گاهی اوقات، در نوزادانی که یک کلیه پلی کیستیک دارند، کلیه ناسالم کوچک و در نهایت ناپدید می شود.پس از تولد نوزاد، متخصص اورولوژی کودکان، پزشک جراحی که در زمینه مشکلات دستگاه ادراری تخصص دارد و متخصص نفرولوژیست یا کلیه اطفال سونوگرافی های لازم را برای بررسی عملکرد کلیه های کودک تجویز می کند. متخصص اورولوژی کودکان سلامت کلیه سالم را تا سر حد امکان کنترل و مشکلات کلیه ناسالم را بررسی کند. نفرولوژیست اطفال نیز نحوه عملکرد کلیه سالم را در طولانی مدت مورد بررسی قرار می دهد.

هر 6 ماه یا یک سال یک بار باید از کودک دارای کلیه پلی کیستیک سونوگرافی گرفته شود. این سونوگرافی ها میزان عملکرد هر دو کلیه و مشکلات کلیه ناسالم را بررسی می کنند.

چشم انداز بلند مدت برای نوزادان مبتلا به کلیه پلی کیستیک چیست؟

درمان قطعی برای کیست در کلیه های نوزاد وجود ندارد. بیشتر نوزادان مبتلا به بیماری یک طرفه زندگی سالم و طبیعی دارند. لازم است این دسته از کودکان در سالهای رشد به یک متخصص ارولوژی یا نفرولوژیست اطفال مراجعه کنند.

کلیه نوزادانی که با ام سی دی کی دو طرفه متولد می شوند، کار نمی کند. بنابراین این نوزادان اغلب زنده نمی مانند. اگر هم بمانند، به مراقبت های ویژه مانند دیالیز یا پیوند کلیه نیاز دارند. در دیالیز به کمک یک لوله خون بدن تصفیه می شود.

مطالعه بیشتر:

کیست کوروئید پلکسوس جنین، آیا خطرناک است؟

هیدرونفروز و ورم کلیه جنین و علت ورم کلیه جنین چیست؟

مشکلات کلیوی جنین ، انواع مشکلات کلیوی جنین چیست؟

ناهنجاری های مادرزادی کلیه و شایعترین ناهنجاری مادرزادی کلیه

?پرسش و پاسخ های کیست در کلیه های نوزاد

چه عواملی باعث ایجاد کیست در کلیه های نوزاد می شود؟

در مورد عوامل ایجاد ام سی دی کی اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما به طور قطع می دانیم که به سبک زندگی والدین ارتباط ندارد. در واقع کلیه های دیس پلاستیک مولتی کیستیک به دلیل قصور فرد رخ نمی دهد و قبل از بارداری نیز قابل پیشگیری نیست.

آیا کیست در کلیه های نوزاد سبب از کار افتادن آنها می شود؟

با گذشت زمان، کلیه غیر طبیعی که کیست دارد کوچک و در نهایت احتمالاً ناپدید خواهد شد. کلیه طبیعی فاقد کیست کار هر دو کلیه را انجام می دهد.

کیست در کلیه های نوزاد چگونه تشخیص داده می شود؟

این بیماری از طریق سونوگرافی در هفته 18-20 بارداری قابل تشخیص است. اگر به هر دلیلی در دروان بارداری تشخیص داده نشود، یک سونوگرافی از کلیه یا شکم بعد از تولد می تواند آن را تشخیص دهد

کیست در کلیه های نوزاد چگونه درمان می شود؟

درمان مشخصی برای این عارضه وجود ندارد. گاهی اوقات، در نوزادانی که یک کلیه پلی کیستیک دارند، کلیه ناسالم کوچک و در نهایت ناپدید می شود. پس از تولد نوزاد، متخصص اورولوژی کودکان، پزشک جراحی که در زمینه مشکلات دستگاه ادراری تخصص دارد و متخصص نفرولوژیست یا کلیه اطفال سونوگرافی های لازم را برای بررسی عملکرد کلیه های کودک تجویز می کند. متخصص اورولوژی کودکان سلامت کلیه سالم را تا سر حد امکان کنترل و مشکلات کلیه ناسالم را بررسی کند.

منبع: massgeneral