مشکلات کلیوی جنین ، انواع مشکلات کلیوی جنین چیست؟

آیا باردار و نگران سلامت جنین خود هستید؟ آیا پزشک‌تان چیزهایی درباره مشکلات خاصی در سلامت جنین‌ به شما گفته است؟ مشکل کلیوی یکی از عوارضی است که ممکن است جنین شما با آن مواجه شود. برای دانستن بیشتر درباره مشکلات کلیوی جنین خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

انواع مشکلات کلیوی جنین 

عموما سه نوع مشکل کلیوی جنینی وجود دارد:

1. بیماری کلیه پلی‌کیستیک:

کیست‌هایی در کلیه جنین شروع به رشد می‌کند و با بزرگ‌شدن می‌توانند به بافت‌های کلیه آسیب برسانند.

2. هیدرونفروز یا ورم کلیه:

ممکن است یکی از کلیه‌های جنین متورم شود. این می‌تواند منجر به گشاد شدن قسمت‌های لگنچه و ابتدای حالب شود.

3. کلیه چندکیستی دیسپلاستیک جنینی:

در این عارضه، کیست‌های انگورمانند در کلیه جنین شروع به رشد می‌کند.

چه چیزی باعث مشکلات کلیوی جنین می‌شود؟

تنها در موارد نادر، جنین ممکن است دچار ناهنجاری مجاری ادرار و کلیه‌ها شود. پزشکان و محققان هنوز درباره علل پدید آمدن این عارضه مطمئن نیستند. اما بروز مشکلات در رشد مجاری ادرار در جنین را مادرزادی و ارثی می‌دانند.

- جهش ژنتیکی دلیل اصلی بیماری چندکیستی کلیوی است.

- ورم کلیه زمانی رخ می‌دهد که یک انسداد باعث بازگشت ادرار به کلیه می‌شود.

- کلیه چندکیستی دیسپلاستیک جنینی زمانی رخ می‌دهد که کلیه‌ها به شکل مناسب در جنین شکل نمی‌گیرند.

مشکلات کلیوی جنین در دوران بارداری را چطور باید تشخیص داد؟

کلیه‌های جنین از ماه اول شروع به رشد می‌کنند. کلیه‌های برای حفظ الکترولیت و سطح مایعات در بدن ادرار تولید می‌کنند. مشکلات کلیوی می‌تواند در زندگی آینده عوارض متعددی ایجاد کند.

زمانی که باردار هستید پزشک‌تان آزمایش‌های مختلف بارداری از شما می‌گیرد. یکی از این بررسی ها سونوگرافی است. سونوگرافی به پزشک شما کمک می‌کند تا جنین را پیش از تولد مورد بررسی قرار بدهید. او می‌تواند هرگونه ناهنجاری در مجاری ادرار را در جنین شما تشخیص بدهد. بر همین اساس، پزشک می‌تواند تصمیم بگیرد که جنین نیاز به درمان دارد یا خیر. در بسیاری از موارد، این ناهنجاری‌ها تاثیری بر سلامت و رشد جنین نخواهد داشت.

- انجام آمنیوسنتز می‌تواند بیماری کلیوی چندکیستی را تشخیص بدهد. پزشک در این آزمایش از مایع آمنیوتیک داخل رحم شما نمونه‌برداری می‌کند. پزشک همچنین ممکن است از روندی به نام نمونه‌برداری پرزهای کوریونی استفاده کند. در این روند، پزشک نمونه کوچکی از جفت را برای انجام آزمایش‌های مختلف ژنتیکی برمی‌دارد.

سونوگرافی های منظم دوران بارداری می‌تواند ورم کلیه را تشخیص بدهد. از هفته چهاردهم و پانزدهم پزشک می‌تواند حین انجام سونوگرافی کلیه‌های جنین را ببیند. از هفته بیستم ساختار داخلی کلیه‌های جنین نیز هنگام آزمایش قابل مشاهده است.

- سونوگرافی بارداری می‌تواند کلیه چندکیستی دیسپلاستیک جنینی را نیز تشخیص بدهد.

مشکلات کلیوی جنین را چطور می‌توان درمان کرد؟

متاسفانه درمانی برای بیماری‌های کلیه چندکیستی دیسپلاستیک و کلیه چندکیستی جنینی وجود ندارد. با این حال، پزشکان ممکن است درمان‌های زیر را پیشنهاد بدهند:

برای بیماری کلیه چند کیستی: به احتمال خیلی زیاد پزشک داروهایی تجویز می‌کند که فشار خون را کنترل می‌کند. گاهی اوقات، بیماری کلیه چندکیستی می‌تواند موجب عفونت مجاری ادراری نیز بشود. ممکن است پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک تجویز کند. اگر به خاطر این عارضه نارسایی کلیوی ایجاد شود، پزشک ممکن است پیوند کلیه یا دیالیز را توصیه کند.

برای ورم کلیه: پزشک سعی می‌کند انسدادی را که موجب بازگشت ادرار به کلیه می‌شود بردارد یا باز کند.

برای کلیه پلی‌کیستیک دیسپلاستیک جنینی: پزشک پیشروی عارضه را از طریق سونوگرافی تحت نظر خواهد داشت.

تاثیر مشکلات کلیوی در جنین بستگی به نوع و شدت عارضه دارد. اگر پزشک اشاره کند که جنین در دوران بارداری دچار مشکل کلیوی است، درباره گزینه‌های درمانی و روش‌های مراقبتی با او صحبت کنید.

بیشتر بدانید:

1- تاثیر عفونت ادراری در بارداری بر جنین چیست؟

2- سونوگرافی آنومالی جنین، چه مشکلاتی را نشان می دهد؟

3- شناخت عوارض هیدرونفروز یا تورم کلیه ها در کودکان

4- هیدرونفروز و ورم کلیه جنین و علت ورم کلیه جنین چیست؟

?پرسش و پاسخ های مشکلات کلیوی جنین در دوران بارداری

چه چیزی باعث مشکلات کلیوی جنین می‌شود؟

جهش ژنتیکی دلیل اصلی بیماری چندکیستی کلیوی است. ورم کلیه زمانی رخ می‌دهد که یک انسداد باعث بازگشت ادرار به کلیه می‌شود. کلیه چندکیستی دیسپلاستیک جنینی زمانی رخ می‌دهد که کلیه‌ها به شکل مناسب در جنین شکل نمی‌گیرند.

مشکلات کلیوی جنین در دوران بارداری را چطور باید تشخیص داد؟

اغلب مشکلات کلیوی جنین با کمک تصویربرداری سونوگرافی خصوصا آنومالی اسکن که در هفته 18 انجام می شود قابل تشخیص است.

ورم کلیه جنین چگونه تشخیص داده می شود؟

سونوگرافی های منظم دوران بارداری می‌تواند ورم کلیه را تشخیص بدهد. از هفته چهاردهم و پانزدهم پزشک می‌تواند حین انجام سونوگرافی کلیه‌های جنین را ببیند. از هفته بیستم ساختار داخلی کلیه‌های جنین نیز هنگام آزمایش قابل مشاهده است.

ورم کلیه جنین چیست؟

-ورم کلیه زمانی رخ می‌دهد که یک انسداد باعث بازگشت ادرار به کلیه می‌شود و ادرار در لگنچه کلیه و حتی درون کلیه تجمع پیدا می کند.

منبع: momjunction