تکامل قدرت شنوایی نوزاد

آیا تاکنون قسم خورده‌اید که فرزندتان در رحم قادر به شنیدن است و در صورت شنیدن صدای بلندی، با آرنج زیر قفسه سینه شما می‌زند؟ خوب، دیوانه نشده‌اید، جنین ها حدود 28 هفتگی شنوایی خود را گسترش می‌بخشند و در حالی‌که هنوز در رحم هستند، قادر به واکنش به صدا هستند.

در حقیقت، نوزادان از همان زمان تولد قادر به این کار هستند. دکتر امی سالیس‌بوری محقق رفتارهای عصبی می‌گوید: اگر جغجغه ای را تکان دهید یا حتی از صدای خودتان استفاده کنید، آنها باید قادر به حرکت دادن سر یا چشمان‌شان برای پیگیری شما باشند.

 غربالگری شنوایی نوزاد و برانگیختگی اعصاب برای بررسی توانایی یادگیری نوزاد

احتمال دارد، زمانی‌که فرزندتان به صدای شما گوش می‌دهد، بی‌حرکت بماند. درحالی‌که غربالگری شنوایی نوزادان معمولا یک آزمایش شنوایی شناسی است که اندازه‌گیری می‌کند که آیا نوزاد قادر به شنوایی است یا خیر، پژوهش‌های دکتر سالیس‌بوری بر این نکته متمرکز است که آیا مغز نوزادان صداها را ثبت می‌کند یا خیر و نیز میزان برانگیختگی اعصاب او را تحت بررسی قرار می‌دهد. او تشریح می‌کند: برای توانایی در واکنش به این ترتیب، نوزادان باید قادر به بستن راه صداها و محرک‌های دیگر باشند، هوشیار باقی بمانند و توجه کنند. این عمل در چگونگی یادگیری آنان نقش بازی می‌کند، یعنی فرض می‌شود که هر چه بیشتر قادر به هوشیاری و حضور ذهن باشند، توانایی آنان برای یادگیری بیشتر است.

 

سه ماهگی نقطه عطف برای تکامل قدرت شنوایی نوزاد

سه ماهگی، سن حساسی برای فرزندتان است که تقلید صدا را شروع خواهد کرد. طی اولین هفته‌ها، فرزندتان باید در هر زمانی برای حداقل 15 دقیقه هوشیار باشد. اگر زمانی‌که هوشیار است، صورت خود را حدود 15 سانتی‌متر از او قرار دهید، او باید برای چند دقیقه با شما تماس چشمی خود را برقرار نگه دارد. دکتر سالس‌بوری می‌گوید: گفتگو به آرامی را با او امتحان کنید و سرتان را آهسته تکان دهید. نوزاد باید حداقل چند درجه به هر سمت، حرکات سر شما را پیگیری کند. افزون براین، اگر از محدوده دید او خارج شُدید و به صحبت با او ادامه دادید، نوزاد باید سرش را به سمت صدا برگرداند. اگر فرزندتان قادر به این کار نیست، با پزشک اطفال خود تماس حاصل کنید.

 

مطالعه بیشتر: 

1- تکامل بینایی، شنوایی و مغز جنین در رحم مادر

2- گوش پاک کن عامل آسیب رسان شنوایی کودکان

3- تکامل توانایی های حسی نوزاد

4- رشد احساسی، روانی و ذهنی نوزاد در دوران بارداری