The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

همه چیز را در مورد مصرف انواع گوشت در بارداری بدانید

بارداری دورانی است پر از بیم و امید برای مادران. تمام تلاش شما به عنوان یک مادر اینست که مطمئن شوید از فرزندی که در رحم‌ دارید، محافظت می‌کنید. این بدان معنی است که شما باید مواظب ذائقه‌ و تغذیه تان باشید، خصوصا اگر با سلامت جنین مرتبط باشد.

یکی از بزرگترین سوالات برای مادرانی که عاشق خوردن گوشت، ماهی و ماکیان (مرغ  و بوقلمون و...) هستند این است که آیا گوشت خوردن برای فرزندشان ضرری دارد؟

آیا مصرف انواع گوشت ها در طی بارداری بی ضرر هستند؟

پروتئین موجود در گوشت قرمز، غذاهای دریایی و مرغ برای بارداری بسیار مغذی و حیاتی هستند. این مواد غذایی به رشد جنین کمک می‌کنند و حتی مصرف آنها قبل از اقدام به بارداری هم مهم است. قانون کلی که باید به خاطر بسپارید این است که از خوردن گوشت های نیم پز یا خام خودداری کنید. گوشت های قرمز خام یا نیم پز و گوشت چرخ‌کرده می‌تواند محیط مساعدی برای باکتری‌های مضر باشد که مصرف آن را، چه در دوران بارداری و یا غیر آن خطرناک می‌کند.

 

عوارض مصرف انواع گوشت در بارداری

بعضی از عوارض مصرف انواع گوشت در بارداری عبارتند از:

۱- دیابت بارداری

مادرانی که در طی بارداری در مصرف گوشت زیاده روی می‌کنند در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند.

  • این وضعیتی است که نشانه آن سطح بالای قند خون است.
  • اگرچه دیابت بارداری عموما شایع است ولی در صورت درمان نشدن می‌تواند منجر به تولد نوزاد با اضافه وزن شود.
  • مادر نیز در معرض ریسک دیابت نوع ۲ خواهد بود.

۲- لیستریوزیس

گوشت های دودی به شدت مستعد ابتلا به باکتری هستند، حتی اگر در دمای پایین نگهداری شوند. بنابراین از مصرف این نوع گوشت ها نیز در دوران بارداری باید امتناع شود.

  • این باکتری‌ها می‌توانند سبب ایجاد یک نوع عفونت به نام لیستریوزیس شوند.
  • همچنین می‌توانند منجر به بیماری های دستگاه گوارش، عفونت خون و حتی مننژیت شوند.
  • مادران باردار 20 درصد بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به لیستریوزیس هستند.

۳-  توکسوپلاسموز

یکی از بزرگترین خطرات ناشی از مصرف گوشت های قرمز نیم پز یا خام خصوصا گوشت خوک، گوسفند یا گوشت آهو (شکار) ایجاد عفونت توکسوپلاسموز است.

  • احتمال ابتلا به بیماری‌های جدی مرتبط با توکسوپلاسموز در بانوان باردار افزایش می یابد.
  • اگر مادر برای اولین بار در طی بارداری یا درست قبل از آن آلوده شده باشد، این عفونت می‌تواند از طریق مادر به جنین منتقل شود.

۴- مسمومیت غذایی

ماهی دودی برای بانوان باردار بی ضرر است و مصرف آن در بارداری توصیه می‌شود.

  • مصرف ماهی غیر دودی، کوسه و ماهی صدفی خام باید در طی بارداری به کلی ممنوع شود.
  • مصرف این مواد ممکن است سبب مسمومیت غذایی شود.

 

نکات ایمنی و بهداشتی برای مصرف گوشت در بارداری

به عنوان یک مادر باردار، مسئولیت شما نه تنها مراقبت از خود بلکه محافظت از فرزندتان نیز هست. در اینجا به لیستی از کارهایی اشاره می شود که شما باید از آن پیروی کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی و مفید از غذای خود دریافت می‌کنید و نه بیماری و یا عفونت‌ها

۱- نظافت دائمی

همیشه، قبل و بعد از گذاشتن و کار کردن با مرغ و گوشت و ماهی خام، دستها، تخته خوردکن، ظروف، لوازم و سطوح آشپزخانه را با آب گرم و مواد شوینده تمیز بشویید.

یک ضد عفونی کننده دست را در آشپزخانه داشته باشید و بعد از هر بار شستن دست از آن استفاده کنید.

۲- گوشت را از سایرمواد غذایی جدا کنید

مخلوط کردن و نگهداری نادرست گوشت، مرغ و غذاهای دریایی می‌تواند منجر به آلودگی متقابل مواد غذایی شود. همیشه مواد گوشتی را از سایر مواد غذایی خود شامل آبمیوه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات جدا کنید.

۳- سرد نگهداری کنید

همواره گوشت و مرغ را در یخچال نگهداری کنید. اگر گوشت یخ زده می‌خرید، آنرا تا زمان مصرف در فریزر یا جایخی یخچال قرار دهید.

۴- به خوبی بپزید

همانطوریکه در بالا ذکر شد، گوشت خام بطور قطع برای مادران باردار و قبل از بارداری ممنوع است.

همیشه گوشت، مرغ، ماهی و چرخ کرده را قبل از مصرف به طور کامل بپزید.

۵- از مواد مرینت (مزه دار کردن گوشت و مرغ و...) دوباره استفاده نکنید

مواد مزه دار کردن که برای گوشت خام، مرغ و غذاهای دریایی استفاده می‌شود، می‌تواند حاوی باکتری های مضر باشد و نباید دوباره مورد استفاده قرار گیرد..

۶- از خرید مرغ شکم پر تازه خودداری کنید

در زمان انتخاب مرغ شکم پر، فقط از انواع یخ زده (فریز شده) آن استفاده کنید. از خرید مرغ شکم پر تازه خودداری کنید، زیرا شیره گوشت با مواد مرینت (موادی که برای مزه دار کردن استفاده می شود) مخلوط و باعث رشد باکتری می‌گردد.

با رعایت این نکات ساده اطمینان پیدا خواهید کرد که شما و جنین‌تان سالم و در امنیت هستید. لطفاً تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مطالعه بیشتر:

1- مزایای خوردن خرما در بارداری و تاثیر آن بر روند زایمان

2- مزایا و مضرات خوردن تخم مرغ در دوران بارداری

3- فواید و مضرات خوردن جگر در بارداری

4- باید ها و نبایدهای مصرف غذاهای تند و پر ادویه در بارداری