آیا مصرف لوراتادین و دیفن هیدرامین در بارداری و شیردهی مجاز است؟

مادران باردار اغلب به قدر کافی با عوارض ناشی از بارداری دست و پنجه نرم می کنند، بنابراین ابتلا به یک سرماخوردگی شدید و یا آلرژی می‌تواند مادران باردار را مجبور به پیدا کردن راهی برای تسکین این مشکلات کند. در این نوشتار باید ها و نباید های مصرف دیفن هیدرامین و لوراتادین در بارداری و دوران شیردهی مورد بررسی قرار گرفته است، با ما همراه باشید.

آیا مصرف دیفن هیدرامین در بارداری منجر به نقایص مادرزادی می شود؟

بعید به نظر می‌رسد که مصرف دیفن هیدرامین در بارداری خطر نقایص بارداری را افزایش دهد. اکثر مطالعات هیچگونه افزایش ریسک نقایص مادرزادی را بر اثر مصرف دیفن هیدرامین در اوایل بارداری نشان نمی‌دهند. در حالیکه یک مطالعه حاکی از افزایش ریسک چندین نوع نقایص مادرزادی است، اما این مطالعه نمی تواند رابطه بین این نقایص با مصرف این دارو را ثابت کنند، و یافته‌ها تائید نشده‌اند.

آیا مصرف دیفن هیدرامین می‌تواند منجر به مشکلات بارداری شود؟

در صورت مصرف طبق میزان توصیه شده، دیفن هیدرامین موجب بروز مشکلات در بارداری نمی‌شود. به ندرت گزارشی دال بر ایجاد مشکلات سلامتی در اثر مصرف دیفن هیدرامین در سه ماهه سوم بارداری وجود دارد. این معدود گزارشات معمولاً مربوط به مصرف بیش از مقدار توصیه شده و یا مصرف طولانی مدت آن بوده است. مصرف میزان بالای دیفن هیدرامین می‌تواند منجر به تحریک بیش از حد رحم (انقباضات خیلی طولانی و یا خیلی کم) شود. تحریک بیش از حد رحم می‌تواند بر روند رشد جنین تاثیر بگذارد؛ مثل افزایش ضربان قلب جنین. انقباضات رحمی همچنین منجر به مشکلات جدی، شامل: پارگی رحم (یک شکاف در رحم) یا جدا شدن جفت (زمانی که جفت قبل از تولد نوزاد از دیواره رحم جدا ‌شود). همچنین، چندین گزارش از علائم ترک اعتیاد در نوزادانی که مادر آنها در طول بارداری به صورت روزانه دیفن هیدرامین مصرف کرده‌اند موجود است.

چه کسانی باید در دوران بارداری از مصرف دیفن هیدرامین خودداری کنند؟

نتیجه یک مطالعه انسانی و داده‌های مربوط به حیوانات نشان می‌دهد که ترکیب دو داروی : تِمازپامTemazepam ( یک بنزودیازِپین) و دیفن هیدرامین ممکن است ریسک تولد جنین مرده یا مرگ نوزاد بلافاصله پس از تولد را افزایش دهد. مشخص نیست این فعل و انفعال با کلیه داروهای مشابه بنزودیازپین رخ می‌دهد یا نه. مادرانی که بنزودیازِپین مصرف می‌کنند باید قبل از مصرف دیفن هیدرامین در بارداری با پزشک خود صحبت کنند.

آیا می‌توان به مصرف دیفن هیدرامین در دوران شیردهی ادامه داد؟

از آنجا که دیفن هیدرامین می‌تواند موجب خواب آلودگی در بزرگسالان شود، ممکن است برای نوزاد شیرخوار هم همین اتفاق بیفتد. اگر مجبور به استفاده منظم از آنتی هیستامین هستید، از پزشک خود بخواهید دارویی که کمتر اثرات خواب آلودگی را داراست برای شما تجویز کند.

گروه آنتی هیستامین‌ها می‌توانند مقدار شیر مادر را کاهش دهند، به ویژه هنگام استفاده از آنتی هیستامین های با اثرات دراز مدت و مصرف با دکونژستان مثل سِئودوفدرین یا فنیل افرین. این مورد برای مادرانی که مقدار شیر آنان تثبیت شده است (مدت طولانی به نوزاد خود شیر داده‌اند) جای نگرانی ندارد. نتیجه دو مطالعه بر روی مادرانی که در زمان شیردهی آنتی هیستامین (نه فقط دیفن هیدرامین) مصرف کرده‌اند نشان می‌دهد که فرزندان آنها تحریک پذیر، خواب آلوده تر و یا کم خواب بودند.

سعی کنید در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید یا گزینه های خود برای شیردهی با پزشک خود و همچنین پزشک متخصص نوزادان صحبت کنید.

 

آیا مصرف لوراتادین در بارداری منجر به نقایص مادرزادی می شود؟

بعید به نظر می‌رسد که مصرف لوراتادین ریسک نقایص مادرزادی را افزایش دهد.

یک مطالعه با چندین محدودیت نشان داد که ریسک اندکی از هیپوسپادیاس (یک بیماری که دهانه آلت تناسلی مردانه به جای اینکه در نوک آن باشد در قسمت زیر آلت است) وجود دارد.

پس از جمع آوری داده‌های بیشتر، ناشر این تحقیق، مقاله دیگری را منتشر کرد که در آن اعتراف کرد که احتمال افزایش ریسک ابتلا به این بیماری که در مطالعه پیشین دیده شده می‌تواند ناشی از محدودیت‌های مطالعه باشد. علاوه بر این، مطالعات بیشتری در مورد مادران باردار که لوراتادین مصرف می‌کنند، افزایش خطر ابتلا به هر نوع نقایص مادرزادی، از جمله هیپوسپادیاس را تائید نمی‌کند. همچنین مطالعاتی که در مورد نوزادان با هیپوسپادیاس انجام شده نشان نمی‌دهد که مادران آنها در دوران بارداری اغلب لوراتادین مصرف می‌کنند.

آیا مصرف لوراتادین می‌تواند منجر به مشکلات بارداری شود؟

انتظار نمی‌رود که لوراتادین مشکلات دیگری برای بارداری ایجاد کند. مطالعه‌ای که بر روی ۱۶۱ مادر بارداری که در سه ماهه اول بارداری لوراتادین مصرف می‌کردند هیچ تفاوتی در سن و زمان زایمان یا وزن نوزاد در مقایسه با سایر مادران که لوراتادین مصرف نمی‌کردند نشان نمی‌داد.

آیا می‌توان به مصرف لوراتادین در دوران شیردهی ادامه داد؟

بله. مطالعات تخمینی نشان می‌دهند که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند کمتر از یک درصد از لوراتادین مصرفی توسط مادر را دریافت می‌کنند. این مقدار اندک لوراتادین نمی‌تواند آسیبی به نوزاد شیرخوار برساند. لوراتادین در مقایسه با برخی آنتی هیستامین ها، ریسک کمتری برای ایجاد خواب آلودگی برای مادر و فرزند او دارد. این مزیت، همراه با مقدار اندک لوراتادین موجود در شیر مادر، لوراتادین را در ردیف یکی از آنتی هیستامین های ترجیحی مورد استفاده در طول شیر دهی قرار می‌دهد.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا می‌توان از داروهای ضد حساسیت در دوران بارداری استفاده کرد؟

2- پیشگیری و درمان آلرژی و حساسیت در دوران بارداری

3- آیا مصرف داروهای ضد حساسیت در بارداری ایمن است؟

4- با آلرژی در دوران بارداری چه کنیم؟

5- آیا مصرف سیتریزین در بارداری ضرر دارد؟