آیا ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد ضرور است؟

اگر نوزاد از بدو تولد با شیر مادر تغذیه شود، رابطه بین مادر و نوزاد لذت بخش تر و قوی تر خواهد شد. مطمئناً شیردهی با شیر مادر لذت بخش ترین کار برای مادر و نوزاد است. اما ممکن است بنا به دلایل گوناگونی شیردهی با بطری شیر ضرورت یابد. دلایلی از قبیل کافی نبودن شیر مادر، بیماری یا پایان یافتن مرخصی زایمان، شما را مجبور به شیردهی با بطری می کند. تغذیه نوزاد با بطری بنا به علل مختلفی بسیار راحت و آسان است. دلیل اصلی راحتی شیردهی با شیر، این است که هر کس می تواند به نوزاد شیر دهد و نیازی نیست که فقط شما در منزل حضور داشته  باشید.

بناراین اگر نوزاد شما به هر دلیلی از شیر مادر محروم است، لاجرم باید برای تغذیه او از شیشه شیر و شیر خشک استفاده کنید. برای جلوگیری از مبتلا شدن نوزاد به انواع عفونت ها، رعایت برخی نکات برای ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد است.

ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد

نوزاد کوچک شما در برابر بیماری و عفونت بسیار آسیب پذیر است زیرا دستگاه ایمنی او به طور کامل رشد نکرده، بنابراین باید مطمئن باشید همه وسایل شیردهی عاری از هرگونه آلودگی و میکروب باشد.

میکروارگانیسم های گوناگونی از قبیل ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها می تواند در بطری شیر باقی مانده و پس از مخلوط شدن با شیر وارد بدن نوزاد شوند، که همین امر منجر به استفراغ، برفک و اسهال نوزاد می شود. بنابراین ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد لازم و ضروری است. نیازی نیست پس از هر بار استفاده آنها را استریل کنید. پس از استفاده، بطری و همه ملزومات آن را با آب داغ شسته و در ظروف در بسته نگهداری کنید. همچنین توصیه می شود هر از چند گاهی بطری‌ شیر را استریل کنید. اگر کودک شما مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا شده باید بطری شیر او را به دفعات بیشتری استریل کنید.

 

شیشه شیر نوزاد را چگونه بشوییم؟

گرچه به مرور زمان بدن نوزاد در برابر عفونت‌ها مقاومت بیشتری پیدا می‌کند، اما شما باید وسایل شیردهی نوزاد را تا زمانی که او از بطری استفاده می کند، استریل کنید.

1- استفاده از آب تصفیه شده

ممکن است آب معمولی آلوده باشد. به طور کلی به آب تصفیه نشده، آب سخت می گویند. به این معنا که با شستن بطری شیر و لوازم جانبی با آب سخت لایه ایی از نمک درون آنها ته نشین می شود. بنابراین از آب تصفیه شده برای ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد استفاده کنید. حتی اگر برای استریل کردن، روش بخار را به کار می برید، باید از آب تصفیه شده استفاده کنید تا از تمیز شدن کامل آنها مطمئن شوید.

2- شستن بطری شیر

 قبل از استریل کردن بطری، نوک پستانک، حلقه نگهدارنده و پیمانه شیر خشک را با آب گرم و صابون بشویید.

می توانید بطری شیر و ملزومات آن را با برس مخصوص بشویید. هنگام شستن برس را بچرخانید تا همه شیرهای خشک شده یا پودر شیر از بطری و ملزومات آن پاک شود.

می توانید از ماشین ظرفشویی برای شستن بطری شیر استفاده کنید آنها را در طبقه بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید تا هنگام شستن با آب گرم ذوب نشوند.

همه آثار باقی مانده از شیر روی بطری و ملزومات آن مانند درب بطری را کاملا تمیز کنید، نوک پستانک بطری شیر را برعکس کرده و بشویید.

بلافاصله پس از شیر دادن به نوزاد بطری شیر او را بشوید تا از خشک شدن شیر در آن جلوگیری شود. پس از اتمام  شستشو، با دقت همه جای آن را با صابون بشویید. قبل از آغاز شستشو دستان خود را نیز به خوبی بشویید.

3- خریدن ظروف پلاستیکی درجه یک

 اگر شما از لوازم پلاستیکی برای شیردهی نوزاد خود استفاده می کنید باید همیشه دنبال بهترین کیفیت باشید. بهترین انتخاب بطری و ملزومات بدون "بی پی ای"  یا بطری شیشه ای است. استریل کردن بطری شیر  قبل از استفاده را فراموش نکنید، مگر اینکه دستورالعمل خاصی داشته باشد. بطری‌های شیشه‌ای نیز مانند پلاستیکی استریل می شوند.

به طور منظم بطری و  نوک پستانک بطری را بررسی کنید تا شکاف، خش و ترک نداشته باشد. در صورت آسیب دیدن وسایل شیردهی، ملزومات دیگری را جایگزین کنید، زیرا باکتری ها بیشتر در این مکان ها جمع می شوند و حتی پس از شستشو و استریل کردن از بین نمی‌روند.

4- خشک کردن ظرف ها به صورت جداگانه

از پارچه های مخصوص و تمیز برای خشک کردن بطری های استریل شده استفاده کنید. در صورت امکان آنها را در طبقات جداگانه قرار دهید و برای جلوگیری از آلوده شدن با گرد و خاک در ظروف در بسته یا کیسه های زیپ کیپ نگهداری کنید.

5- شستن دست ها

 قبل از خارج کردن بطری از دستگاه استریل دست های خود را کامل و دقیق بشویید. می توانید از انبرک استریل برای خارج کردن ملزوماتی مانند نوک پستانک استفاده کنید و آن را رو به بالا (آماده برای استفاده) روی درب دستگاه استریل یا سطحی تمیز قرار دهید. بطری استریل شده را برای مدت طولانی خارج از دستگاه قرار ندهید. بطری و ملزومات آن را در دستگاه استریل قرار دهید و فقط قبل از استفاده آنها را خارج کنید. هنگام ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد اگر بلافاصله پس از خارج کردن، از آنها استفاده نمی کنید و به مدت طولانی خارج از دستگاه قرار می‌گیرند باید آنها را دوباره استریل کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- روشهای کاربردی برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد

2- انتخاب بطری شیر مناسب برای نوزاد (بطری از جنس پلاستیک یا شیشه)

3- روش صحیح شستشوی شیشه شیر

4- شیردهی با شیشه شیر

5- چگونه نوزاد را با شیشه شیر آشنا کنیم؟