چگونه محیطی ایمن در خانه برای کودکان نوپا ایجاد کنیم؟

کودکان نوپا و نوباوه موجودات بسیار کنجکاوی هستند، آنها دوست دارند که هر از آنچه در اطرافشان وجود دارد سر در آورده و با به دهان بردن، به دست گرفتن، نزدیک شدن و ... به آن، با تمامی محرک های اطراف خود آشنا شوند.

گرچه هرگز نمی توان جلوی اکتشافات این موجودات کوچک را گرفت زیرا این کارها بخشی از روند طبیعی رشد آنها است. اما می توان با ایمن سازی محیط خانه، این کاوشگران کوچک را از خطرات احتمالی دور کرد. برای ایمن سازی محیط خانه برای کودکان نوپا راهکارهای زیر را امتحان کنید.

داروها و محصولات بهداشتی را دور از دسترس کودکان نوپا قرار دهید

یکی از موارد همیشه خطرناک دسترسی اطفال به داروها است، در این مورد:

1- داروها را در جایی دور از دسترس و دید کودکان نگاهداری کنید. در ۸6  درصد مراجعات اورژانسی مسمومیت دارویی، کودکان به داروهای افراد خانواده مثل پدربزرگ یا مادربزرگ دسترسی پیدا می‌کنند.

2- مواظب مکان هایی باشید که داروها را قرار می دهید. کودکان در همه جا می توانند داروها را بردارند مثل کیف و میز پاتختی. کیف دارو و کیف دستی تان را در مکانی بلند قرار دهید، و از قرار دادن دارو روی میز پاتختی یا میز توالت پرهیز کنید. در 2 مورد از 3 مورد دسترسی کودکان به داروها این داروها در جایی در دسترس کودکان رها شده بودند.

3- مراقب محصولات بهداشتی که شما آنها را به عنوان دارو نمی‌شناسید باشید. فرآورده‌های پزشکی مثل ویتامین‌ها، پمادهای سوختگی اطفال، قطره های چشمی و ضدعفونی کننده ها می ‌توانند برای کودکان مضر باشند این مواد را نیز مثل داروها دور از دید و ‏دسترس کودکان نگهداری کنید.

4- فقط از پیمانه مخصوص که همراه دارو است استفاده کنید. قاشق های معمولی مثل همدیگر نیستند و گنجایش آن ها با پیمانه های دارو متفاوت است.

5- دستورالعمل واضحی در مورد نحوه استفاده از دارو بنویسید. اگر شخص دیگری از کودک تان مراقبت می کند، باید بداند که چه دارویی، چه مقدار و در چه زمانی آن را به کودک بدهد. داشتن یک برنامه و جدول  دارویی به ارتباط بین پرستارهای کودک با هم کمک کند.

 

سموم و شوینده ها را جایی دور از دسترس کودکان نوپا قرار دهید

باید بدانید که کودکان گاهی کارهایی انجام می دهند که برای آنها خطرناک است. در اینجا توصیه هایی داریم برای این کاشفان کوچک تا بتوانند از خطراتی که به خاطر مواد شوینده و تمیز کننده ی خانه در کمین آنها است در امان بمانند. ولی، به شما یاد می‌دهیم که چنانچه کودک تصادفآ چیز مضری بخورد چه کارهایی باید انجام داد.

1- کلیه مواد شوینده و تمیز کننده خانه را از دید و دسترس کودکان نوپا دور کنید. کودکان کم سن به دلیل کوتاهی قدشان مواد شوینده موجود در طبقات زیرین کابینت های آشپزخانه و حمام را به راحتی پیدا می کنند.

2- مواد مسموم کننده را از دسترس کودک خارج کنید یا در کابینت های قفل دار نگهداری کنید. این موارد شامل مایع لباسشویی و ظرفشویی هستند. انجام این کار فقط چند دقیقه طول میکشد ولی یکی از نگرانی های شما را رفع می کند.

3- اطلاعات درج شده روی این محصولات را بخوانید تا متوجه میزان خطر آنها برای کودک بشوید. از جمله مواد خطرناک برای کودک، لوازم آرایش، لوازم بهداشتی، گیاهان، حشره کش‌ها، لوازم نقاشی سرب دار، الکل و منوکسید کربن است.

4- اطمینان حاصل کنید که کلیه داروها، ویتامین‌ها و داروهای بزرگسالان در جای امن و مطمئن و دور از دسترس کودکان هستند.

5- شماره تماس مرکز کنترل سموم را در دسترس و درکنار تلفن خود بگذارید. امیدوارم هرگز به آن نیاز پیدا نکنید ولی داشتن آن ضروری است.

6- مواظب رنگ های نقاشی دارای سرب باشید. نقاشی هایی  که رنگ آن ها از سرب است را دوراز دسترس کودک قرار دهید.

 

در انتخاب اسباب بازی ها و لوازم سرگرمی کودکان اصول ایمنی را رعایت کنید

اسباب بازی ها و سرگرمی ها مایه تفریح و شادی کودکان و بزرگسالان هستند. کودک شما چه در حال بازی با پازل و یا ساختن خانه با بلوک های پلاستیکی و یا حتی ابداع بازی‌های جدید باشند، باید چند نکته را برای حفظ ایمنی آنها بدانید.

1- هنگام خرید بازی و سرگرمی به سن کودک توجه کنید. با مطالعه دستورالعمل و هشدارهای مربوط به اسباب بازی می توانید مطمئن شوید که آیا برای کودک شما مناسب هستند یا نه.

2- قبل از تصمیم برای خرید اسباب بازی اطمینان حاصل کنید که دارای قطعات ریز و قسمت های کوچک که خطر بلعیدن دارد نباشد.

3- توجه ویژه ای به قطعات کوچک سرگرمی های کودک و خطر بلعیده شدن داشته باشید. گرچه ممکن است این اسباب بازی ها برای سنین بالاتر کاملاً مناسب باشد ولی برای کودکان کوچکتر احتمال خطر دارند.

4- پس از اتمام بازی همه اسباب بازی ها را در سبد یا جعبه مخصوص به آن ها بگذارید. مطمئن شوید در آن منفذ یا لولایی وجود نداشته باشد که انگشت کودک در آن گیر کند.

 

از محکم بودن وسایل خانه در جای خود اطمینان حاصل کنید

هرگز کودک را بدون صندلی مخصوص او در اتومبیل نمی‌گذارید و یا به او اجازه نمی دهید بدون کلاهخود دوچرخه سواری کند. محافظت از کودکان در مقابل خطر افتادن وسایل و لوازم منزل هم اقدام مهم دیگری برای مراقبت از آنها است.

1- از محکم و ثابت بودن تلویزیون در جای خود مطمئن شوید.

2- تلویزیون های بزرگ و پهن را به دیوار نصب کنید تا از افتادن آنها جلوگیری شود. دستورالعمل کارخانه را مطالعه کنید تا مطمئن شوید اندازه آن برای خانه شما مناسب است.

3- اگر تلویزیون شما قدیمی و مدل لامپی است، آن را در روی مکانی کم ارتفاع و میزی که مناسب سایز آن باشد قرار دهید.

4- اگر دیگر از تلویزیون قدیمی خود استفاده نمی کنید آن را از منزل خارج کنید.

5- به کمک تسمه و دیوار کوب لوازم سست و نا پایدار خانه را به دیوار محکم کنید.

 

به نکات ایمنی استفاده از آب برای کودک توجه کنید

می دانیم که آب در همه جا موجود است پس برای راحتی کار ما آن را به سه بخش تقسیم می کنیم. آب در خانه، ایمنی شنا کردن و قایقرانی ایمن.

در اینجا همه نکات ضروری درباره ایمنی آب برای کودک در خانه ذکر می شود. آب بازی و استحمام چه در سینک و چه در وان حمام برای کودک سرشار از شادی و تفریح است. اما در این مورد هم ایمنی حرف اول را می‌زند. پس به نکات زیر توجه کنیم تا کودکان بتواند در امنیت آب بازی کنند.

1- مواظب کودکان در هنگامیکه آنها مشغول بازی با آب هستند، باشید ولی سعی کنید کلافه و نگران نشوید. نوزادان را موقع استحمام بین بازوانتان بگیرید.

2- بلافاصله بعد از استفاده، ظروف آب، سطل و وان حمام را خالی کنید و آنها را سر و ته بگذارید تا آبی داخل آنها نماند.

3- درپوش توالت را ببندید و از قفل مخصوص توالت استفاده کنید، تا کودک در آب آن خفه نشود. در های دستشوئی و حمام و اتاق لباسشویی را بسته نگاه دارید.

4- دور تا دور استخر خانه را نرده کشی کنید. نرده اطراف استخر باید دور تا دور آن را بپوشاند و حداقل 130سانتی متر ارتفاع داشته باشد و درهای آنها خود به خود بسته شود.

5- یاد بگیرید که در مواقع اضطراری چگونه عمل کنید. یاد گرفتن تنفس مصنوعی و مهارت های اولیه نجات از آب می تواند به  نجات یک زندگی بیانجامد.

 

مطالعه بیشتر:

1- چگونه از قرار گرفتن کودکان در معرض اشعه ایکس جلوگیری کنیم؟

2- اصول و روش های ایمن سازی خانه برای کودکان نوپا

3- نکات مهم در انتخاب اسباب بازی برای کودکان

4- چه آسیب دیدگی های کودک نوپا را تهدید می کند؟