عوارض بعد از عکس رنگی رحم چیست و به چه علت بروز می کند؟

یکی از روش های بررسی دلیل ناباروری و وضعیت رحم و لوله های رحمی، استفاده از عکس رنگی رحم است. در این روش با کمک دستگاه از رحم و لوله های رحمی عکسبرداری می شود و به این ترتیب می توان دریافت که آیا در مسیر لوله های رحمی انسداد و یا عارضه ایی وجود دارد یا نه. در این میان یکی از نگرانی های مادران عوارض بعد از عکس رنگی رحم است که به نوبه خود جای بحث و گفت و گو دارد. اگر می خواهید در مورد عوارض بعد از عکس رنگی رحم اطلاعات کاملی را کسب کنید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عکس رنگی رحم چیست؟

اگر می‌خواهید باردار شوید، احتمالا می‌دانید که بخش‌های زیادی از بدن شما باید درست کار کند. تخمدان‌های‌تان باید هر ماه یک تخمک تولید کنند که به آن تخمک گذاری می‌گویند، رحم شما باید در وضعیت خوبی باشد و لوله های فالوپی باید باز باشند. اگر هر کدام از این بخش‌های مهم درست عمل نکند ممکن است نتوانید باردار شوید.

اگر لوله های فالوپی شما مسدود باشد، اسپرم نمی‌تواند به تخمک برسد یا تخمک بارور نمی‌تواند وارد رحم شود. مسدود شدن لوله ها به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد، اما فارغ از دلیل آن، پزشک شما با آزمایشی به نام هیستروسالپینگوگرام و یا عکس رنگی رحم آن را تشخیص می‌دهد.

عکس رنگی رحم بدون درد و یا هیستروسالپینگوگرام (HSG) روندی است که با استفاده از اشعه ایکس لوله های فالوپی و رحم شما را نگاه می‌کنند. معمولا کمتر از ۵ دقیقه زمان می‌برد و می‌توانید همان روز به خانه بروید. پزشک شما احتمالا این کار را پس از عادت ماهانه اما قبل از تخمک گذاری انجام می‌دهد، زیرا بعید است در این مدت باردار باشید. این در نیمه اول چرخه شما و احتمالا بین روزهای اول و ۱۴ خواهد بود.

 

چگونه باید برای عکس رنگی رحم (HSG) آماده شوید؟

پزشک ممکن است به شما بگوید یک ساعت قبل از HSG یک مسکن بدون نیاز به نسخه بخورید. اگر درمورد عوارض بعد از عکس رنگی رحم  نگران هستید، لازم است بدانید معمولا پزشک به شما یک آنتی‌بیوتیک تجویز می کند. او از قبل توصیه‌هایش را با شما در میان خواهد گذاشت.

درواقع لازم نیست که در رابطه با عوارض بعد از عکس رنگی رحم نگرانی داشته باشید، به احتمال زیاد پس از آزمایش خودتان می‌توانید رانندگی کنید، ولی شاید بد نباشد اگر حالتان خوب نبود یک دوست یا یکی از عزیزان‌تان شما را برساند.

 

عوارض بعد از عکس رنگی رحم

عکس رنگی رحم عوارض قابل توجهی نداشته و تقریبا بی‌خطر است، اما تمام رویه‌ها خطرات خود را دارند. اگر واکنش آلرژیک به رنگ داخل مایع داشته باشید ممکن است دچار مشکل شوید. عفونت لگن یا جراحت رحم نیز امکان‌پذیر است اما بسیار به ندرت رخ می دهد. اگر نشانه‌های زیر را داشتید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

  • ترشح واژینال با بوی نامطبوع
  • از حال رفتن
  • درد یا گرفتگی شدید در ناحیه شکم
  • استفراغ
  • خونریزی شدید از واژن
  • تب

درحقیقت عوارض بعد عکس رنگی رحم مواردی است که بیشتر مربوط به واکنش حساسیتی بدن بانوان به ماده حاجب بوده که این عوارض داروی عکس رنگی رحم معمولا خود را با نشانه های ذکر شده بروز می دهند.

اگر بپرسید که آیا عکس رنگی رحم درد داره یا نه؟ باید به شما بگوییم پاسخ این سوال به آستانه درد شما بستگی دارد. برخی از بانوان حتی در هنگام کار گذاشتن اسپکولوم در هنگام معاینات معمولی نیز درد زیادی را حس می کنند. بنابراین امکان حس کردن درد کمی در هنگام کار گذاشتن وسیله معاینه، و تزریق ماده حاجب وجود دارد که قابل تحمل خواهد بود. همواره به یاد داشته باشید که در هنگام انجام تمام روندهای مربوط به عکس رنگی رحم، هرقدر عضلات بدن، خصوصا شکم و لگن خود را بیشتر منقبض کنید، بدون شک درد بیشتری را حس می کنید.

 

هزینه عکس رنگی از رحم

هزینه عکس رنگی از رحم به مرکزی که برای انجام کار انتخاب می کنید بستگی دارد. بدون شک انجام این پروسه درمانی در مراکز خصوصی نسبت به مراکز دولتی هزینه بیشتری خواهد داشت. نکته دیگر آن است که قبل از انجام آن بررسی کنید که عکس رنگی رحم تحت پوشش بیمه شما قرار می گیرد یا نه؟ برخی از بیمه ها تصویربرداری های رادیولوژی از جمله عکس رنگی رحم را نیز تحت پوشش قرار می دهند.

اکنون با کسب اطلاعات کامل در مورد روند انجام و عوارض بعد از عکس رنگی رحم، ترس کمتری خواهید داشت و می دانید که هنگام مراجعه به مرکز چه چیزی در انتظار شما خواهد بود.

 

مطالعه بیشتر:

1- درمان ناباروری از طریق باز کردن لوله فالوپ (لوله های رحمی)

2- التهاب دهانه رحم خطرناک است؟

3- 7 نکته در مورد فیبروم رحم در بارداری

4- چگونگی گرفتن عکس رنگی از رحم و لوله های فالوپ