The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است!

اگر کودکتان رشد کافی ندارد یا کم وزن است و به دنبال این سوالید که چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است؟ خواندن این مطلب را به شما کمک شایانی در حل این پرسش میکند. چرا که راهکارهای ویژه‌ و مفیدی برای تغذیه کودکتان داریم. اگر فرزندتان به اصطلاح بد غذا است، شما مجبور میشوید دائم به دنبال تغذیه کودک و غذای کودک بگردید. دیگر مثل قدیم کودک سالم را کودکی نمی‌دانند که چاق و تپل باشد، اما اگر کودکی که زیادی لاغر است و هر غذایی را نمیخورد هم ممکن است دردسرساز باشد. غذاهای مفید برای کودکان کم وزن را در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم.

 چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است؟

 تغذیه کودکان یک چالش اساسی برای والدین است، کودکان به دلیل تحرک زیاد و چون در مرحله رشدشان هستند نیازمند غذای مقوی و مغذی هستند. غذا نخوردن کودکان و کم وزن ماندن آن‌ها یعنی عدم رشد صحیح کودک و همین مساله می‌تواند باعث نگرانتان شود. برای تهیه لیست غذا‌های مناسب و مقوی برای کودکان لاغر و کم وزن، به این نکته توجه کنید که لبنیات (شیر، پنیر، خامه و...) یکی از اصلی‌ ترین این غذا‌ها در لیست شما به حساب می‌آید. همچنین می‌توانید از لبنیات در وعده صبحانه به فرزندتان بدهید، استفاده از شیر (1-2 لیوان در روز) و نیز خامه، نیاز فرزندتان به پروتئین و کلسیم را میتواند تامین کند. اگر فرزند شما بد غذاست باید سعی کنید این دو لیوان شیر را در رژیم غذایی او بگنجانید. بسته به دلخواه او به شکل شیرموز، شیرکاکائو، اسموتی با طعم خاص، میلک شیک و… درست کنید که مزه آن را دوست داشته باشد.

پنیر و لبنیات 

پنیر هم گزینه بسیار عالی از لبنیات، برای تغذیه کودک شما است و می‌توانید از آن در غذا‌های متنوع بکار ببرید. کره و ماست هم از مواد غذای مقوی برای کودکان کم وزن هستند که بسیار عالی و مفیداند. برای اینکه فرزندتان افزایش وزن داشته باشد و انرژی لازم در طول روز را به دست آورد به غذا‌های او کمی کره حیوانی یا گیاهی اضافه کنید اما در اینکار زیاده روی نکنید و برای استفاده از حجم بیشتر کره یا خامه، حتما با پزشک مشورت کنید. کره بادام زمینی که یک کره گیاهی است هم انتخاب خوب دیگری از غذاهای مفید برای رشد کودکان است، به شرط آنکه کودک آلرژی نداشته باشد، انرژی مناسبی برای کودک فراهم کرده و بدون ضرر است.

انواع حبوبات

پیشنهاد بسیار خوب دیگر استفاده از حبوبات برای غذای کودکان است. ممکن است کودکتان به راحتی حبوبات پخته شده‌ای که برایش آماده کردید و می‌آورید را نخورد، پس توصیه می‌کنیم حبوبات را به سوپ که با طعم دلخواه اوست، اضافه کنید. انواع لوبیا، نخود، عدس، ماش و… از بهترین منابع پروتئینی و غذای مناسب برای رشد کودک است. غلاتی مثل برنج، گندم، جو و غذا‌های که با پایه غلات درست شده باشد، منبع مناسبی از کربوهیدرات، پروتئین و مواد مغذی برای بدن محسوب می‌شود. سعی کنید غذا‌هایی با آرد غنی شده مثل پاستا، ماکارونی، نان سنگک و… را در برنامه غذایی فرزندتان قرار دهید و هر روز سعی کنید که حتما از آنها میل کند.

 کربوهیدرات ها

 یکی از مواد غذایی مفید برای رشد کودکان کربوهیدرات است که منبع بسیار مناسبی برای افزایش وزن کودک به شمار می‌آید که از طرق دیگری مثل دسر‌های که از نشاسته تهیه شده هم قابل تامین برای کودکان است. برای این امر میتوانید فرنی، حریره بادام، شیربرنج و… درست کنید و به عنوان میان وعده سالم و مقوی برایش سرو کنید. با مزه دار کردن آنها مانند شیرین و خوش عطر کردن این دسر‌ها اشتیاق بیشتری برای خوردن این دسر‌ها از کودکتان مشاهده خواهید کرد.

 گوشت (سفید و قرمز)

انواع گوشت (سفید و قرمز) یکی از بهترین مواد غذا‌یی مقوی برای کودکان کم وزن است، اما بیشتر کودکان برای خوردن انواع گوشت مشکل دارند و به راحتی میل نمیکنند و به ندرت کودکی آنطور که مادرش انتظار دارد از خوردن گوشت استقبال میکند.
 این در حالیست که انواع گوشت قرمز، گوشت ماهی، مرغ، بوقلمون و… سرشار از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد مغذی برای بدن هستند. اگر کودکتان با طعم نوع  از گوشت و نوع پخت آن مشکل دارد و دوست ندارد، باید سعی کنید در پخت، خلاقیت به خرج بدهید. از انواع طعم دهنده‌ ها و چاشنی‌ های مجاز برای کودکتان استفاده کرده، و روش‌های مختلف پخت را امتحان کنید و ببینید به کدام علاقه بیشتری نشان میدهد .
 اما اگر با جویدن گوشت مشکل دارد، انواع گوشت‌های پخته شده را میکس یا له کنید و به غذا‌های دیگر او اضافه کنید. به این صورت او بدون آنکه متوجه گوشت شود کمی از آن خورده است. غذا‌هایی مثل سوپ، مخلوط گوشت با پوره سیب زمینی، برنج له شده و… می‌تواند یکی از غذاهای مفید برای کودکان بد غذا باشد. اگر بازهم نتوانستید گوشت به فرزندتان بدهید حتما از آب گوشت استفاده کنید که تا حدی نیاز‌های او را تامین می‌کند. بهترین نوع گوشت برای وزن گیری و تقویت کودکتان، گوشت قرمز با استخوان مثل ماهیچه، قلم، ران و… است چراکه مواد مغذی و پروتئین بیشتری دارند.

خرما را فراموش نکنید

 برای رشد کودک و تغذیه کودک که مناسب و سالم باشد، از دادن خرما به فرزندتان غافل نشوید. پوست و هسته خرما را بگیرید و آن را با موز و شیر ترکیب کرده و به شکل یک میان وعده مقوی به او بدهید. اگر گاهی می‌خواهید برای او تنوع ایجاد کنید می‌توانید خرما را همراه با کمی بستنی (فقط به عنوان میان وعده، نه وعده اصلی) و پودر آجیل به او بدهید. بادام، گردو، فندق و پسته بهترین دانه‌ها برای تامین ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها برای تغذیه کودکان است. برای اینکار آجیل را به شکل پودر درآورده و با میوه‌های پرانرژی مثل موز، بستنی، خرما و یا خامه ترکیب کنید و برای فرزندتان بیاورید.
 ترکیب چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است و میتواند خوشمزه هم باشد: مخلوط و ترکیب کردن تخم مرغ و سیب‌زمینی به عنوان یکی از غذا‌های مقوی برای کودکان کم وزن معجزه می‌کند. ترکیب سیب زمینی و تخم مرغ یک غذای کامل محسوب می‌شود که بیشتر نیاز‌های بدن فرزندتان را تامین می‌کند. پروتئین تخم مرغ و کربوهیدرات سیب زمینی یک غذای فوق العاده برای کودکان کم وزن است، اما اگر با کره ترکیب شود قطعا مقوی‌تر خواهد شد. احتمال دارد فرزندتان از مخلوط سیب زمینی و تخم مرغ استقبال نکند در این صورت می‌توانید این دو ماده غذایی مفید را جداگانه و در قالب غذا‌های دیگر به او بدهید. زرده تخم مرغ هم از ۹ ماهگی تا ۱ سالگی فرزندتان میتوانید 1 تا 2 زرده در هفته به او بدهید، از دو سالگی به بعد ۵ تا ۶ تخم مرغ کامل (سفیده و زرده) در هفته مجاز است.
 هله هوله‌های بی‌ ارزش و سیری کاذب : یک نکته بسیار مهم برای تقویت و افزایش وزن کودکان این است که هله هوله (مواد خوراکی بی ارزش) را از برنامه غذایی کودکان حذف کرده یا مقدار آن را به بسیار کم کنید و به دنبال " چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است " باشید. امثال چیپس، پفک، آبمیوه‌های مصنوعی و… میتواند اشتهای فرزندتان را برای غذا‌های اصلی و مقوی کم کنند و رشد و قوای بدنیش را ضعیف کند. این خوراکی‌ها هیچ ارزش غذایی ندارد و فقط باعث پدیده ای بنام "سیری کاذب" برای کودکان می‌شود؛ خصوصا اگر نزدیک به زمان وعده های اصلی غذایی استفاده شود.

برنامه غذایی مغذی برای رشد کودکان

 چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است : یک برنامه غذایی مغذی و مقوی یکی از مهم ترین فاکتورها برای کودک در حال رشد است. کودکان انرژی و مواد مغذی بالاتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. بدن در مرحله رشد، نیازمند ویتامین ها و مواد معدنی خاص بیشتری برای رشد مناسب است. شیوه زندگی امروزی و مشغله زیاد کاری والدین باعث شده است که زمان مناسبی برای تغذیه سالم کودک خود نداشته باشند. میدانید که فست فود و بسیاری از غذایی آماده دارای مواد مغذی سالم وکافی نیستند و اغلب حاوی چربی و قند بالا هستند که سبب چاقی بد در کودکان می شود. اگر هم زمان کافی برای طبخ غذای سالم برای کودک وجود ندارد، حداقل مطمئن شوید کودک  غذای ناسالم مصرف نکند. غذاهای طبیعی و ارگانیک خواص زیادی دارند، از جمله مواد مغذی و آنتی اکسیدان های فراوان. همچنین به راحتی برای کودکان قابل هضم هستند. چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است؟
1. شیر دارای کلسیم و فسفر است. این دو ماده معدنی مهم در شیر، برای سلامت و رشد استخوانها، دندانها و ناخن ضروری است. همچنین ویتامین D، موجود در آن یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامت استخوان است.به علاوه، شیر حاوی سایر مواد مغذی برای رشد مانند پروتئین، روی و ویتامین های A، B2 (ریبوفلاوین) و B12 است.  همچنین دارای ید، نیاسین و ویتامین B6  است شیر کامل به کودکان تا دو سالگی بعد از آن یک تا دو لیوان شیر در روز برای کودکان در حال رشد ضروری است. اگر فرزندان شما  شیر ساده را دوست ندارد، آن را بشکل پودینگ یا کاسترد درست کنید
2. تخم مرغ. تخم مرغ  برای بچه در حال رشد  لازمست، عمدتا به دلیل محتوای پروتئین بالا برای کودکان در حال رشد بسیار ضروری است.تخم مرغ همچنین سرشار از ویتامین B است که نقش مهمی در رشد مغز کودک دارد. به علاوه،  دارای اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین D، فولات، روی، آهن و سلنیوم است.تخم مرغ را می توان به شیوه های مختلف مثل سرخ شده، آب پز و به عنوان یک املت شامل گوشت ها و سبزیجات مختلف است تخم مرغ برای صبحانه، چند بار در هفته خوبست. این باعث پر انرزی شدن کودک در طول روز می شود
3. کلم بروکلی. یکی از بهترین منابع گیاهی کلسیم، یک ماده غذایی بسیار مهم برای رشد کودکان است. این سبزی سالم سرشار از فیبر است که برای کودکان در حال رشد بسیار ضروری می باشد. دیگر مواد مغذی موجود در این کلم آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی و اسید فولیک است. منبع خوبی از ویتامین های B است، که به هضم غذا کمک کرده و سبب بهبود سیستم عصبی می شود.کلم بروکلی به کودک در حال رشد نیاز است. بهترین کار خوردن کلم بروکلی خام، و یا بخار پز کردن است. اگر فرزند شما بروکلی ساده را دوست ندارد، می توانید سعی آن را در سوپ بریزید.
4. زغال اخته. یکی از عضوهای خانواده توت ها است، برای کودکان در حال رشد مناسب می باشد. انواع توت ها دارای ارزش تغذیه ای بسیار عالی هستند. زغال اخته یکی از بهترین غذاهای غنی از آنتی اکسیدان است که در برابر سموم مضر از بدن محافظت میکند. همچنین، زغال اخته ضد اسهال، ضد ویروس و خواص ضد باکتری دارد. مقدار بالایی از منگنز موجود در زغال اخته استخوان را قوی نگه می دارد، و محتوای بالای ویتامین C آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. به علاوه، زغال اخته دارای فیبر، فولات، آهن، منیزیم و ویتامین های گروه B است. از آنجا که زغال اخته خوشمزه است، بیشتر کودکان خوردن آن را دوست دارند. شما می توانید به انواع توت ها بلغور جو دوسر، ماست و غلات سبوس دار اضافه کنید.
5. ماست یونانی (دارای پروتئین بیشتر) فوق العاده برای کودکان در حال رشد مفید است. باکتری های خوب موجود در آن سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد و به هضم غذا کمک میکند. همچنین شامل کلسیم، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین B، روی و فسفر است.خوردن ماست در روز به سلامت استخوانها و تقویت دندان و بالا بردن انرژی کودکان کمک میکند اگر فرزند شما ماست ساده را دوست ندارد، شما می توانید آن را با عسل و یا شیره افرا ترکیب کند. همچنین می توانید میوه و چند تراشه شکلات اضافه کنید.
6. سیب زمینی شیرین، یکی از سبزیجات بسیار مغذی است و حاوی مقادیر زیاد بتا کاروتن قوی و کاروتنوئید های دیگری است که برای بینایی ضروری است. همچنین، آنها منبع خوبی از ویتامین های A، C و E، پتاسیم، فولات، کلسیم، آهن و فیبر هستند. اما اکثر کودکان طعم و مزه سیب زمینی شیرین را دوست ندارند. شما می توانید آن را کبابی، آب پز و حتی سرخ کرده و جایگزین چیپس به کودک بدهید.
7. بلغور جو دوسر میتواند انرژی مورد نیاز کودک را برای روزهای آینده تامین کند، جو دوسر یکی از بهترین غذاهای صبحانه است. مطالعات نشان می دهد که کودکانی که جو دوسر را برای صبحانه میخورند، می توانند بهتر تمرکز کنند و توجه بیشتری در مدرسه بر روی درسها دارند. جو دوسر شامل مواد مقوی و مغذی مهم مانند ویتامین B و E، پتاسیم و روی است که برای مغز بسیار مفید است. همچنین منبع خوبی از فیبر محلول و نامحلول است که برای کودک لازم است جو را با شیر یا ماست،  یا با میوه بخورید. همچنین می توانید از این ماده غذایی، بیسکویت و تنقلات مختلف درست کنید.
8. پنیر یک ماده غذایی مغذی ست که کودکان در حال رشد باید به طور منظم بخورند. پنیر حاوی مقدار خوبی از کلسیم، پروتئین، ویتامین B12 و فسفر است.همچنین، پنیر یک جایگزین خوب برای گوشت به دلیل منبع خوب پروتئین است که براحتی قابل هضم است. شما می توانید ساندویچ پنیر همراه با سوپهای سالم برای کودک درست کنید.
9. ماهی کودکان در حال رشد باید حداقل دو وعده ماهی در هر هفته بخورند. چون سرشار از پروتئین، چربی کم و سرشار از ویتامین B و مواد معدنی گرانبها است، ماهی به راحتی توسط کودکان هضم می شود. به علاوه، ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که رشد مغز را افزایش داده، بینایی را بهبود بخشیده، از افسردگی جلوگیری میکند و قلب را سالم نگه می دارد ماهی مثل سالمون و تن برای کودکان بهترین هستند. به کودک کوسه ماهی و نیزه ماهی که جیوه زیادی دارد ندهید چون ممکن است تاثیر منفی بر سیستم عصبی در  کودک داشته باشد. شما می توانید به کودک ساندویچ ماهی، سالاد ماهی و یا سوپ ماهی و یا ماهی پخته و کبابی بدهید.
10.انواع لوبیا، بسیار مغذی و برای کودکان در حال رشد بی نهایت مفید است. لوبیا به غیر از آنتی اکسیدان بالا، حاوی مقدار خوبی از پروتئین، کلسیم، فیبر، آهن و ویتامین B هستند و همچنین چربی، کالری و نمک پایینی دارد. خوردن لوبیا به طور منظم کودکان را پر انرژی خواهد کرد، خلق و خوی را بهتر میکند، قلب  را سالم نگه داشته و وزن را کنترل میکند لوبیا و حبوباتی مثل سویا، نخود و عدس برای کودکان خوب است. آنها را یک شب قبل خیس کنید و در سالاد و یا سوپ بریزید.
امیدواریم بعد از مطالعه این مطلب جواب پرسش " چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است " را متوجه شده باشید.
 

مطالب بیشتر:

 

منبع: نی نی +