آیا نزديكي در ماه اول بارداري ضرر دارد و به جنین آسیب میزند؟

ترس از آسیب به جنین در حین نزدیکی سبب می شود که رابطه بین بسیاری از زوجین با ورود به دوران بارداری تحت تاثیر قرار گرفته و سرد شود. اما آیا به راستی نزديكي در ماه اول بارداري ضرر دارد؟ نزديكي در ماه اول بارداري می تواند سبب آسیب به جنین شود؟ درچه شرایطی نزدیکی در ماه اول بارداری ممنوع است؟ برای اطلاع از تمامی نکات مربوط به نزدیکی در اوایل بارداری تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

رابطه جنسی در دوران بارداری

اکنون که باردار شده‌اید، احتمالاً مسائل بسیاری ذهن‌تان را به خود مشغول کرده است و احتمالاً برقراری رابطه‌ای عاشقانه و آمیزش جنسی بطور کل در دستور کار نیست. اما برای حفظ صمیمیت و تقویت روحیه خود به دنبال راهی برای رهایی از این سردگمی‌ها باشید. اگر در این دوران تمامی حواس خود را بر مشکلاتی مثل حالت تهوع، خستگی و ... مترکز کنید، همین امر ممکن است سبب شود که صمیمیت بین شما و همسرتان فروکش کند. 

زمانی‌ را تصور کنید که فرزندتان متولد شده است و شما والد شده‌اید و با خستگی، نبود وقت و رابطه‌ای نچندان صمیمی با همسرتان روبرو هستید. پس بهتر است از هم اکنون دور زدن این موانع را یاد بگیرید. راهنمای زیر شما را طی ماه اول بارداری همراهی می‌کند و به شما متذکر می‌شود که این ماه چگونه بر میل جنسی شما تاثیر می‌‌گذارند. با نگاهی به این راهنمایی‌ها ایده‌هایی برای زنده نگه داشتن رابطه خود و همسرتان بدست خواهید آورد.

 

نزدیکی در ماه اول بارداری

احتمالاً سه ماهه اول سخت‌ترین زمان برای میل جنسی شما است. از زمانی‌که دو خط رنگی روی بی بی چک بارداری شما را تایید کرد، تهوع صبحگاهی، خستگی شدید و فکر خیال باعث می‌شود تنها کاری که واقعاً از انجام آن لذت می‌برید دراز کشیدن در بستر و خوابیدن است. بنابراین تعجبی ندارد که میل جنسی شما فروکش کند. اما، احتمال دارد همسرتان نیز احساسی مشابه داشته باشد. نه با نشانه‌های فیزیکی، بلکه او نیز مسائل زیادی در سر دارد و سوالاتی درباره بارداری و ایمن بودن آمیزش جنسی و ... ذهن او را مشغول سازد. باید به او اطمینان دهید که این کار ایمن است و پافشاری کنید که در ملاقات بعدی با پزشک‌ مواردی که ذهن او را مشغول ساخته است را مطرح سازد. آمیزشی که در آن دخول انجام شود به فرزندتان آسیبی نمی‌رساند. زیرا دهانه رحم شما با درپوشی از جنس مواد مخاطی مسدود است و کیسه آب‌تان (یا مایع آمنیوتیک)، برای حفاظت از فرزندتان مثل یک بالشتک عمل می‌کند. بنابراین اگر می پرسید که آیا نزديكي در ماه اول بارداري ضرر دارد یا نه باید به شما بگوییم درصورتی که در ماه اول لکه بینی ندارید، هیچ گونه نگرانی درمورد این که نزديكي در هفته اول بارداري ضرر دارد یا نه وجود نخواهد داشت. 

از نظر فیزیکی، بدن‌تان با دگرگونی‌های مختلفی مواجه می‌شود که برخی از نواحی بدن را حساس‌تر می‌کند. ممکن است، پستان‌های‌تان به ویژه در سه ماهه اول حساس‌تر شوند. شاید این حساسیت آمیزش را لذت‌بخش‌تر و یا تحمل‌ناپذیر کند. درباره این موضوع آشکارا با همسرتان صحبت کنید.

به این علت که در این مقطع زمانی، بارداری شما آشکار نیست به حالت‌های آمیزشی ویژه‌ای نیاز ندارید. اما، از پوزیشن هایی که ممکن است، توازن بدنی خود را از دست دهید و بیفتید، پرهیز کنید. اگر خسته‌اید و حس می‌کنید، احساس قدرت چندانی ندارید، روش معمول خانم در زیر و آقا در رو، مناسب است.

 

درچه شرایطی نزدیکی در ماه اول بارداری ممنوع است؟

اگر در ماه اول بارداری دچار لکه بینی و یا خونریزی هستید، توصیه می شود که تا مشخص شدن علت آن و نیز تثبیت وضعیت بارداری از نزدیکی کردن پرهیز کنید اما درصورتی که شرایط بر وفق مراد است ولی گمان می کنید که نزديكي در ماه اول بارداري ضرر دارد، بهتر است این ایده را از ذهن خود بیرون کرده و از لحظات لذت ببرید.

 

مطالعه بیشتر:

1- 7 خاصیت درمانی رابطه جنسی یا نزدیکی کردن

2- تاثیر رابطه جنسی در دوران بارداری بر مادر و جنین

3- خطرات داشتن رابطه جنسی در سه ماهه آخر بارداری