The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

خزیدن کودک و نوزاد از چند ماهگی آغاز می شود؟

خزیدن کودکان که همان مرحله پیش از چهار دست و پا رفتن است، یکی از مراحل رشد و تکامل شیرخوار محسوب می شود که نشان دهنده تکامل ستون فقرات برای نگه داشتن سر در حالت خوابیده بر روی شکم و قوی تر شدن عضلات دست ها و بازوها برای کشاندن تنه به سمت جلو است. اگر می خواهید بدانید که خزیدن نوزاد در چند ماهگی آغاز می شود؟ خزیدن نوزاد به عقب به چه معناست؟ و چگونه می توان کمک به خزیدن نوزاد کرد، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

خزیدن کودکان و چگونگی کمک به آنها

خزیدن کودکان نه فقط فرزندتان را برای کشف محیط اطرافش توانا می‌سازد، بلکه به شروع راه رفتن او نیز کمک خواهد کرد. به گفته‌ی مریله پرساد، درمانگر شغلی، خزیدن در رشد توانایی، تعادل، توازن ستون فقرات، مهارت‌های جهت‌یابی بینایی و رشد احساسات اجتماعی نقش مهمی دارد. این کار تمام بدن کودک را درگیر می‌کند و موجب رشد و تقویت ماهیچه‌ها می شود.

به گفته‌ی لائورا استرتچ، متخصص رشد خردسالان، خزیدن به تقویت دست، مچ، آرنج و شانه نیز کمک می‌کند، زیرا بچه برای حمایت از وزن بدنش دائماً آنها را فعال می‌سازد. این کارها برای اجرای فعالیت‌های ظریفی مثل نوشتن و بریدن با قیچی ضروری است.

خودآگاهی از بدن در فضا نیز آموخته می‌شود که بعدها به بچه در ریاضیات و خواندن کمک می‌کند. خزیدن به فرزند شما می‌آموزد که چگونه اشیا را بگیرد و در وضعیت خاصی بماند – که برای فعالیت‌هایی مثل دوچرخه سواری و پریدن ضروری است. افزون بر این، همان طور که بچه از دو سوی بدنش هنگام خزیدن استفاده می‌کند، سمت چپ و راست مغز او نیز گسترش می‌یابد.

 • خزیدن نوزاد از چند ماهگی؟

 اکثر کودکان بین هفت تا ده ماهگی خزیدن را می‌آموزند. در نه ماهگی فرزندتان باید با قدرت بخزد درحقیقت نه تا ده ماهگی را به عنوان سن خزیدن نوزاد درنظر می گیرند.. به گفته‌ی خانم پرساد، نقاط عطف رخدادهای پیاپی است که وقتی در انتظار کسب مهارت در کاری خاص هستیم، مشخص کننده‌ی اصلی، طیف سنی کودک است. بچه‌ها در فواصل متفاوتی رشد می‌کنند و ممکن است فرزندتان از آنچه نشان می‌دهد (انتظار می‌رود)، کاری را زودتر یا دیرتر انجام دهد. عموماً خزیدن فقط پس از نشستن اتفاق می‌افتد، و پس از آن بچه روی دست و پا قرار می‌گیرد (چهار دست و پا). در این حالت معمولاً کودک به جلو و عقب تکان می‌خورد و سپس روی دست و پا حرکت می‌کند (وزن بدن روی دست‌ها و زانوان قرار می‌گیرد). سن خزیدن کودک را گرچه 9 ماهگی درنظر می گیرند اما اگر کمی دیر شد نگران نباشید، شیرخواران مختلف در تکامل مهارت های رشدی تفاوت های زیادی دارند.

 • شیوه‌ی غیرمعمول خزیدن

به گفته‌ی خانم پرساد، ممکن است برخی کودکان روش‌های دیگری را برای حرکت خود انتخاب کنند، مثل حرکت روی باسن، خزیدن به سمت عقب، لیز خوردن روی شکم یا غلت زدن در عرض اتاق. این روش‌ها نباید نگرانتان کند. زیرا آنچه اهمیت دارد، حرکت کردن فرزندتان است. اغلب روش‌های عجیب خزیدن ـ مثل حرکت روی باسن یا خزیدن با یک پا- در کودکان متداول است.

 • اگر بچه نخزد:

به گفته‌ی دکتر استرتچ، از دست دادن هر نقطه‌ی عطفی می تواند در آینده بر توانایی بچه برای گرفتن ابزار غذاخوری یا مداد اثر ‌گذارد، زیرا تجربه‌ی تحمل وزن هنگام خزیدن به گسترش زوایا و کشش‌های پیوندها در مچ و دست و برای مهارت در اجرای حرکات ریز کمک می‌کند. خزیدن به طرق دیگر نیز تجربه‌ی بی‌همتایی است. این کار گامی واقعی برای هماهنگی است، زیرا اولین فرصت برای هماهنگی عملی دو سوی بدن خواهد بود - که استفاده از دست و پا در حرکات دو جانبه است. این مهارت در فعالیت‌هایی مثل پوشیدن لباس، تغذیه‌ و ورزش استفاده می‌شود. بچه‌ای که خزیدن را تجربه نکند، برای پیشرفت به تلاش بیشتری نیاز خواهد داشت.  

اگر فرزندتان اصلاً علاقه ای به خزیدن ندارد باید به مسائل دیگر رشدی او توجه کنید. شاید بخواهید با پزشک اطفال مشورت کنید که می‌تواند شما را به فیزیوتراپیست متخصص در درمان رشد عصبی ارجاع دهد.

به گفته‌ی خانم پرساد، خزیدن نقطه‌ی عطف حرکات دُرشت و مهمی در رشد بچه است و با گذاشتن بچه در ابزارهای کمکی برای راه افتادن، نباید این مرحله را از دست داد. به عنوان والدین و مراقبان باید فرصت‌هایی برای بچه بیافرینیم و او را یاری کنیم تا محیط خود را با خزیدن کشف کند.

 • چه زمان درمورد خزیدن کودکان نگران باشیم؟

 خانم پرساد می‌گوید: کودکان با استفاده از روش‌ها و برنامه‌ی زمانی متفاوت مهارت‌های خود را گسترش می‌دهند، اما اگر فرزندتان در یک سالگی علاقه‌ای به حرکت از خود نشان نمی‌دهد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 برای کمک به خزیدن کودک چه کنیم؟

 • زمان روی زمین و شکم ماندن را در مراحل اولیه‌ی زندگی تشویق می‌کند.
 • روی دست و پا بمانید و خزیدن را به او نشان دهید.
 • برای کمک به خزیدن کودکان، اسباب بازی‌ها و اشیای محبوب دیگر را کمی دور از دسترسش قرار دهید.
 • وقتی فرزندتان شروع به خزیدن کرد؛ با استفاده از بالش، جعبه‌ها و بالشتک‌ها مانع ایجاد کنید تا فرزندتان مجبور باشد از روی یا اطراف آنها بخزد. این عمل به بهبود اعتماد به‌ نفس، سرعت و چالاکی او کمک می‌کند.
 • مطمئن شوید که او لباس راحتی به تن دارد. لباس کهنه برای این کار مناسب است، زیرا دیگر از خراب شدن لباس ناراحت نمی‌شوید.
 • اگر زمین بسیار سرد یا سخت است، روی زانوی شلوار او پدهایی بدوزید یا زانوبند پارچه‌ای برای او درست کنید.
 • اکنون زمان آن رسیده است که منزل خود را برای بچه ضدضربه کنید. روی شکم بر زمین دراز بکشید و بررسی کنید که اشیای خطرناک در اطراف نباشند تا بچه بتواند آنها را در دست گیرد.
 • اکنون که او می‌خزد، شاید نگران راه افتادن فرزندتان شوید. نگران نباشید. هر چه مدت خزیدن کودکان طولانی‌تر شود، بهتر است. زیرا این عمل بنیانگذار بسیاری از نقاط عطف رشدی دیگر است.

مطالب بیشتر:

منبع: نی نی +