رفع بوی عرق در بارداری، از علت تا راهکارهای رفع بوی عرق

رفع بوی عرق در بارداری یکی از دغدغه های بسیاری از مادران بارداری است که با مشکلاتی نظیر تغییر بوی عرق در بارداری مواجه می شوند. از بین بردن بوی عرق در بارداری به هیچ وجه کار دشواری نیست و شما با رعایت چند نکته تغذیه ای کوچک و نیز چندین راهکار ساده می توانید به راحتی از شر تغییر بوی عرق بدن در بارداری خلاص شوید. 

علت عرق كردن زياد در بارداري

اصولاً مادران از تعریق بی رویه در بارداری و بوی بدی که عجیب و آزار دهنده است، شکایت می کنند. کاملاً طبیعی است. بدن شما مثل یک کارخانه برای رشد و نمو جنین کار می کند. خیلی سخت نگیرید! یک نظریه جالب در مورد بوی بدن در بارداری و شیردهی می گوید در واقع بوی بدن مادر به عنوان علامتی برای شناسایی او عمل کرده و نوزاد را تشویق می کند تا برای تغذیه با شیر مادر به سمت پستان رو کند. اگر هنوز در دوران شیردهی بوی بدن دارید، به همین علت است.

اما در دوران بارداری تغییرات هورمونی ناشی از لانه گزینی و رشد جنین سبب تغییر در عملکرد غدد عرق شده و منجر به افزایش تعریق در بارداری و تغییر بوی عرق خواهد شد. هرقدر به ماه های پایانی بارداری نزدیک می شوید، سرعت متابولیسم بدنتان افزایش می یابد که یکی از نتایج مهم آن احساس گرمای بیش از حد، تشدید عرق كردن در ماه هشتم بارداري و به مراتب بیشتر تشدید عرق كردن در ماه نهم بارداري خواهد شد.

برای رفع بوی عرق در بارداری چه کنیم؟

شاید فکر کنید به روزی دو یا سه بار دوش گرفتن نیاز دارید، دوش آب سرد بگیرید و از صابون های طبی یا ضدباکتری استفاده کنید. بعد از استحمام، بدن را به طور کامل با حوله تمیز و نرم خشک کنید. شوینده های زیادی در بازار وجود دارند، برندی ارزان و با کیفیت را برای خود برگزینید.

اگر مشکل شما از رطوبت است، پاشیدن پودر تالک در نواحی خاص بدن را خشک و راحت نگه می دارد و به اصلاح موهای زاید کمک می کند. هنوز بر سر ارتباط بین سرطان و پودر تالک اختلاف نظر وجود دارد بنابراین پودر تالک را در نواحی پایین تنه استفاده نکنید.

لباسهای گشاد با الیاف طبیعی بپوشید تا پوست بتواند به راحتی نفس بکشد. تمیز کردن لباس های پنبه ای نیز آسان است، کافیست یک فنجان سرکه سفید در ماشین لباسشویی بریزید تا باکتری های مولد بو از بین بروند. شاید طبیعت می خواهد به این وسیله شما را با جنبه های آروماتیک (معطر) فرزند پروری آشنا کند!

برای رفع بوی عرق در بارداری چه بخوریم؟

علاوه بر رعایت بهداشت روزانه، رژیم غذایی به شما کمک می کند تا رایحه ای دلپذیر داشته باشید. بیشتر خانم ها دریافته اند که با نوشیدن آب کافی، مصرف فیبر کافی و میوه و سبزیجات عوارض بارداری تا حد زیادی کم می شود.

 • غذاهایی که بوی بدن را افزایش می دهند، عبارتند از:

  • اسیدهای آمینۀ گوشت قرمز.
  • ترکیبات گوگرد حاصل از سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل یا کلم.
  • غذاهای فرآوری شده شیرین یا میان وعده های فاقد ارزش غذایی.
  • غذاهای تند مانند سیر و فلفل قرمز.
  • ادویه جات به ویژه زیره و شنبلیله.

  غذاهایی که باعث کاهش بوی بدن می شوند:

  • جعفری.
  • آناناس.
  • اسپیرولینا (نوعی جلبک سبز-آبی).
  • تمام میوه ها و سبزیجات تازه.
  • سبزیجات برگ سبز

همانطور که ملاحظه می کنید رفع بوی عرق در بارداری به هیچ وجه کار دشواری نبوده و نیازی نیست که افکار خودتان به دلیل بوی تند عرقتان آزار دهید. به زودی این دوران با تمام تلخی ها و شیرینی هایی که دارد به پایان خواهد رسید و جز خاطره ای در ذهنتان از آن باقی نخواهد ماند.

https://momlovesbest.com/pregnancy-body-odor