The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

تکرر ادرار در بارداری چه زمانی غیر طبیعی محسوب می شود؟

تکرر ادرار در بارداری مساله ای است که بیشتر مادران باردار با آن دست و پنجه نرم می کنند و حتی برخی از روی مشاهده تکرر ادرار که از علائم اولیه بارداری است به وجود حیات دیگری در درون خود مشکوک می شوند. اگر می خواهید بدانید که علت تکرر ادرار در ماه های اول بارداری چیست؟ تکرر ادرار در بارداری از کی شروع می شود؟ تکرر ادرار بارداری هر چند ساعت طبیعی است و ... تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تکرر ادرار در بارداری از کی شروع می شود؟ از هفته چندم

شاید این روزها بیش از گذشته به دستشویی رفتن نیاز پیدا می کنید و همین ادرارهای مکرر آرامش و خواب شبانه را از شما گرفته است و می پرسید تکرر ادرار در بارداری تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ نگران نباشید زیرا تکرر ادرار از اولین نشانه های شایع بارداری است که حدوداً از هفته ششم آغاز شده و معمولاً تا پایان سه ماهه اول ادامه می یابد اما با وجود آزار دهندگی اش هیچ خطری برای شما و فرزند دلبندتان ندارد. در واقع به تکرر ادرار باعث می شود سموم بدن به مؤثرترین شکل ممکن دفع شوند. پس چنانچه تکرر ادرار در بارداری با نشانه دیگری همراه نباشد، کاملا طبیعی و بی خطر است.

تکرر ادرار در بارداری نشانه چیست؟

1- تغییرات هورمونی:  هورمون گنادوتروپین جفتی انسان که در برگۀ آزمایش با نام اچ سی جی (عدد بتا) مشخص می شود یکی از مهمترین دلایل تکرر ادرار در بارداری است. از آنجا که بدن در این دوران سعی در دفع بهینۀ مواد زاید دارد، جریان خون به وسیلۀ این هورمون به سمت کلیه ها و ناحیه لگنی هدایت می شود لذا دفع با سرعت دو برابر بیش از شرایط عادی صورت می گیرد.  

2- فشار بر روی مثانه: یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار در سه ماهه سوم بارداری (ماه هفتم ، هشتم و نهم بارداری) فشار رحم سنگین بر روی مثانه است. گنجایش ادرار مثانه در شرایط غیربارداری حدود 300 سی سی است. اما از سه ماهه اول بارداری به بعد، افزایش حجم و بزرگ شدن رحم به مثانه فشار وارد کرده و ظرفیت نگهداری ادرار را کاهش می دهد. لذا باید به سرعت تخلیه شود، این نیز یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار در بارداری به شمار می آید.

3- مایع اضافی: سطح خون در بارداری تقریباً تا 50% افزایش می یابد. بنابراین مقدار بیشتری مایع در کلیه ها تجمع کرده و از طریق ادرار دفع می شود.

4- عفونت مجاری ادراری: عفونت مجاری ادرار یا مثانه، اگر درمان نشود، با مشکلات جدی نظیر تکرر ادرار همراه خواهد بود. احساس سوزش حین ادرار، درد در پایان فرایند ادرار و نیز مشاهدۀ خون در ادرار از سایر نشانه های عفونت دستگاه ادراری هستند. عفونت کلیه یا پیلونفریت با علائم بالینی تب، تهوع و استفراغ و درد شدید نواحی پایینی کمر یکی از پیامدهای جدی عدم درمان به موقع عفونت مجاری ادراری است که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک وریدی و بستری در بیمارستان دارد و در مراحل پیشرفته تر، خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می دهد.

تکرر ادرار در سه ماهه اول دوم و سوم بارداری 

  • در سه ماهه اول بارداری تکرر ادرار، عمدتاً به دلیل تغییرات هورمونی و بزرگ شدن اندازه رحم و فشار ناشی از آن بر مثانه رخ می دهد.
  • در سه ماهه دوم بارداری، رحم از ناحیه شکم بزرگ شده و فشار کمتری به مثانه وارد می کند لذا تکرر ادرار کاهش یافته و شرایط به طور موقت کمی بهتر خواهد شد.
  • در سه ماهه سوم بارداری، مجدداً با افزایش دفعات ادرار مواجه خواهیم بود. در این مرحله بدن برای زایمان آماده شده و لذا جنین به سمت لگن حرکت می کند. بنابراین دوباره از جانب رحم به مثانه فشار وارد می شود و کنترل بر روی مثانه کمتر خواهد بود. این افزایش فشار موجب تکرر ادرار در بارداری می گردد.

تشنگی و تکرر ادرار در بارداری 

در دوران بارداری حجم خون مادر باردار می تواند چهل تا پنجاه درصد افزایش یابد. برای این افزایش خون بدن شما به آب بیشتری نیاز دارد. بنابراین احساس تشنگی شما در دوران بارداری افزایش می یابد. وجود مایعات کمک می کند تا مواد زائدی که جنین درون رحم تولید می کند از طریق ادرار از بدن شما خارج شود. افزایش میزان خون مادر در دوران بارداری برای تغذیه و اکسیژن رسانی به جنین ضروری است. بنابراین تشنگی و مصرف آب بیشتر در بارداری طبیعی است. 

افزایش تشنگی ممکن است به دلیل افزایش قابل توجه سایز رحم باشد که به مثانه فشار وارد می کند و موجب تکرر ادرار در بارداری می شود. زمانی که بدن شما به این سرعت آب زیادی را از طریق ادرار از دست می دهد، باید برای جایگزین کردن آب از دست رفته مایعات بیشتری بنوشید، بنابراین احساس تشنگی بیشتری خواهید داشت.

البته ممکن است تشنگی بیش از حد از علائم دیابت دوران بارداری باشد بخصوص اگر همیشه احساس خستگی کرده و تکرر ادار نیز دارید. در چنین شرایطی پزشک از شما می خواهد آزمایش قند خون و تحمل گلوکز را انجام دهید. اگر مقدار قند خون شما در آزمایش بیش از 140 میلی گرم باشد، در معرض خطر افزایش دیابت بارداری قرار دارید. دیابت بارداری در این دوران امری شایع و معمول است زیرا در دوران بارداری بدن انسولین بیشتری تولید می کند تا بتواند با تغییرات زیادی که در آن رخ می دهد خود را تطبیق دهد.

 چه زمانی تکرر ادرار در بارداری کاهش می یابد؟

حتی پس از زایمان نیز تکرر ادرار تا چند روز ادامه خواهد داشت. بعد از زایمان نیز بدن سعی در دفع مواد زاید دارد، پس از تخلیه تمام مایعات اضافی، دوباره به وضعیت اولیه باز خواهد گشت. اما اگر مدت زیادی طول بکشد مراجعه به پزشک ضروری است.

انجام ورزش کگل در جلوگیری از بی اختیاری ادرار پس از زایمان مؤثر است. با تولد نوزاد، مقدار فشار ناشی از وزن او بر رحم مادر، برداشته شده و همین امر احتمال تکرر ادرار را کاهش می دهد. به نقل از منابع معتبر، در میان مادرانی که در دوران بارداری و تا شش ماه بعد از زایمان با مشکل تکرر ادرار مواجه بوده اند، با هر دو کیلوگرم کاهش وزن به تدریج از میزان تکرر ادرار خواهد کاست. 

 آیا نگه داشتن ادرار باعث بی اختیاری می شود؟

بسیاری از مادران به هنگام سرفه، عطسه و یا با بلند کردن اجسام سنگین و انجام تمرینات خاص ورزشی نشت ادرار دارند. این شرایط "وضعیت بی اختیاری ادرار استرسی" خوانده شده و معمولاً در سه ماهه سوم یا پس از زایمان رخ می دهد. بهترین راه جلوگیری از این مشکل، جلوگیری از پر شدن بیش از حد مثانه است. بنابراین از نگه داشتن ادرار خودداری کرده و در صورت نیاز حتما اقدام به دفع ادرار نمایید.

 آیا تکرر ادرار در بارداری بر جنین تاثیر می گذارد؟

چنانچه مشکل تکرر ادرار در بارداری نشانه وجود مشکل دیگری نباشد، هیچ اثر منفی بر جنین نخواهد داشت. اما هیچگاه از عفونت مجاری ادراری غافل نشوید.

براساس رنگ ادرار و درد احتمالی به هنگام دفع می توان عفونت ادرار را تشخیص داد. معمولاً عفونت ادرار با سوزش ادرار نیز همراه است. اگر عفونت وجود داشته باشد و درمان نشود، میزان درد بیشتر خواهد شد.

به یاد داشته باشید که عفونت های ادراری بدون علامت نیز یکی از نشانه های مشکل تکرر ادرار در دوران بارداری است که باید حتما درمان شوند.

 چگونه از مشکل تکرر ادرار در بارداری به هنگام شب جلوگیری کنیم؟

شب هنگام وقتی دراز می کشید مایعاتی که در طول روز در پاها جمع شده اند، به جریان خون و مثانه راه می یابند. بنابراین ممکن است ناگزیر باشید چند مرتبه از خواب برخیزید و به دستشویی بروید. برای حل مشکل تکرر ادرار در بارداری در هنگام شب توصیه می شود آب مورد نیاز بدن را در ساعت های روز بنوشید و از مصرف آب و نوشیدنی ها در شب و به هنگام خواب خودداری کنید.  

 بیشتر بدانید:

1- تکرر ادرار و افتادگی مثانه با ورزش خاص قابل درمان است یا جراحی؟

2- دلیل تکرر ادرار در طی بارداری

3- زیاد دستشویی رفتن در بارداری ، دلایل و راهکارها

4- تغییرات و مشکلات سه ماهه سوم بارداری از علائم تا درمان