مشکل تکرر ادرار در بارداری چه زمانی غیر طبیعی محسوب می شود؟

مشکل تکرر ادرار در بارداری مساله ای است که بیشتر مادران باردار با آن دست و پنجه نرم می کنند و حتی برخی نیز از روی مشاهده علائم اولیه بارداری همچون تکرر ادرار در ماه اول بارداری به وجود حیات دیگری در درون خود شک می کنند. اگر می خواهید بدانید که علت تکرر ادرار در ماه های اول بارداری چیست؟  مشکل تکرر ادرار در بارداری چه زمانی غیر طبیعی محسوب می شود؟ علت تکرر ادرار در ماه ششم بارداری چیست و ... تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تکرر ادرار از هفته چندم بارداری شروع میشه

شاید این روزها بیش از پیش به دستشویی رفتن نیاز پیدا می کنید و همین ادرارهای مکرر آرامش و خواب شبانه را از شما گرفته است و می پرسید تکرر ادرار از هفته ی چندم بارداری شروع میشود و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ نگران نباشید تکرر ادرار از اولین نشانه های شایع بارداری است که حدوداً از هفته ششم آغاز شده و معمولاً تا پایان سه ماهه اول طول می کشد اما با همه آزار دهندگی اش هیچ خطری برای شما و فرزند دلبندتان ندارد. در واقع به این طریق سموم بدن به مؤثرترین شکل ممکن دفع می شوند. پس چنانچه تکرر ادرار در بارداری با نشانه دیگری همراه نباشد، کاملا طبیعی و بی خطر است.

دلایل و علت های تکرر ادرار در بارداری

1- تغییرات هورمونی:

هورمون گنادوتروپین جفتی انسان که در برگۀ آزمایش با نام اچ سی جی (عدد بتا) مشخص می شود یکی از مهمترین دلایل تکرر ادرار در دوران بارداری است. از آنجا که بدن در این دوران سعی در دفع بهینۀ مواد زاید دارد، جریان خون به وسیلۀ این هورمون به سمت کلیه ها و ناحیه لگنی هدایت می شود لذا دفع با سرعت دو برابر بیش از شرایط عادی صورت می گیرد.  

2- فشار بر روی مثانه:

یکی از علت تکرر ادرار در ماه هفتم بارداری فشار رحم سنگین بر روی مثانه است. گنجایش ادرار مثانه در شرایط غیربارداری حدود 300 سی سی است. اما از سه ماهه اول بارداری به بعد، افزایش حجم و بزرگ شدن رحم به مثانه فشار وارد کرده و از ظرفیت نگهداری ادرار می کاهد، لذا باید به سرعت تخلیه شود، این نیز یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار در بارداری به شمار می آید.

3- مایع اضافی:

سطح خون در بارداری تقریباً تا 50% افزایش می یابد. بنابراین مقدار مایع اضافی در کلیه ها تجمع کرده و از طریق ادرار دفع می شود.

4- عفونت مجاری ادراری:

عفونت مجاری ادرار یا مثانه، اگر درمان نشود، با مشکلات جدی نظیر تکرر ادرار همراه خواهد بود. احساس سوزش حین ادرار، درد در پایان فرایند ادرار و نیز مشاهدۀ خون در ادرار از سایر نشانه های عفونت دستگاه ادراری هستند. عفونت کلیه یا پیلونفریت با علائم بالینی تب، تهوع و استفراغ و درد شدید نواحی پایینی کمر یکی از پیامدهای جدی عدم درمان به موقع عفونت مجاری ادراری است که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک وریدی و بستری در بیمارستان دارد و در مراحل پیشرفته تر، خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می دهد.

تکرر ادرار و دوره های مختلف بارداری

 • در سه ماهه اول بارداری تکرر ادرار، عمدتاً به دلیل تغییرات هورمونی و بزرگ شدن اندازه رحم و فشار ناشی از آن بر مثانه رخ می دهد.
 • در سه ماهه دوم بارداری، رحم از ناحیه شکم بزرگ شده و فشار کمتری به مثانه وارد می کند لذا تکرر ادرار کاهش یافته و شرایط به طور موقت کمی بهتر خواهد شد.
 • در سه ماهه سوم بارداری، مجدداً با افزایش دفعات ادرار مواجه خواهیم بود. در این مرحله بدن برای زایمان آماده شده و لذا جنین به سمت لگن حرکت می کند. بنابراین دوباره از جانب رحم به مثانه فشار وارد می شود و کنترل بر روی مثانه کمتر خواهد بود. این افزایش فشار موجب تکرر ادرار می گردد.

 چه زمانی تکرر ادرار در بارداری کاهش می یابد؟

 1. حتی پس از زایمان نیز تکرر ادرار تا چند روز ادامه خواهد داشت. بعد از زایمان نیز بدن سعی در دفع مواد زاید دارد، پس از تخلیه تمام مایعات اضافی، دوباره به وضعیت اولیه باز خواهد گشت. اما اگر مدت زیادی طول بکشد مراجعه به پزشک ضروری است.

  انجام ورزش کگل در جلوگیری از بی اختیاری ادرار پس از زایمان مؤثر است. با تولد نوزاد، مقدار فشار ناشی از وزن او بر رحم مادر، برداشته شده و همین امر احتمال تکرر ادرار را کاهش می دهد. به نقل از منابع معتبر، در میان مادرانی که در دوران بارداری و تا شش ماه بعد از زایمان با مشکل تکرر ادرار مواجه بوده اند، هر دو کیلوگرم کاهش وزن به تدریج از میزان تکرر ادرار خواهد کاست. 

   آیا نگه داشتن ادرار باعث بی اختیاری می شود؟

  بسیاری از مادران به هنگام سرفه، عطسه و یا با بلند کردن اجسام سنگین و انجام تمرینات خاص ورزشی نشت ادرار دارند. این شرایط "وضعیت بی اختیاری ادرار استرسی" خوانده شده و معمولاً در سه ماهه سوم یا پس از زایمان رخ می دهد. بهترین راه جلوگیری از این مشکل، جلوگیری از پر شدن بیش از حد مثانه است. بنابراین از نگه داشتن ادرار خودداری کرده و در صورت نیاز حتما اقدام به دفع ادرار نمایید.

   آیا تکرر ادرار بر جنین تاثیر می گذارد؟

  چنانچه مشکل تکرر ادرار در بارداری نشانه وجود مشکل دیگری نباشد، هیچ اثر منفی بر جنین نخواهد داشت. اما هیچگاه از عفونت مجاری ادراری غافل نشوید.

  براساس رنگ ادرار و درد احتمالی به هنگام دفع می توان عفونت ادرار را تشخیص داد. معمولاً عفونت ادرار با سوزش ادرار نیز همراه است. اگر عفونت وجود داشته باشد و درمان نشود، میزان درد بیشتر خواهد شد.

  به یاد داشته باشید که عفونت های ادراری بدون علامت نیز یکی از نشانه های مشکل تکرر ادرار در دوران بارداری است که باید حتما درمان شوند.

   چگونه از مشکل تکرر ادرار در بارداری به هنگام شب جلوگیری کنیم؟

  شب هنگام وقتی دراز می کشید مایعاتی که در طول روز در پاها جمع شده اند، به جریان خون و مثانه راه می یابند. بنابراین ممکن است ناگزیر باشید چند مرتبه از خواب برخیزید و به دستشویی بروید. برای حل مشکل تکرر ادرار در بارداری در هنگام شب توصیه می شود آب مورد نیاز بدن را در ساعت های روز بنوشید و از مصرف آب و نوشیدنی ها در شب و به هنگام خواب خودداری کنید.  

 

بیشتر بدانید:

1- تکرر ادرار و افتادگی مثانه با ورزش خاص قابل درمان است یا جراحی؟

2- دلیل تکرر ادرار در طی بارداری

3- زیاد دستشویی رفتن در بارداری ، دلایل و راهکارها

4- تغییرات و مشکلات سه ماهه سوم بارداری از علائم تا درمان