The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان چیست و علائم آن چیست؟

تخمدان ها دو عضو بادامی شکل کوچک با طول 3 سانتی متر هستند که در قسمت طرفی فوقانی رحم قرار گرفته اند. این ارگان به نوبت هر ماه طی روندی به نام تخمک گذاری سبب بلوغ تعدادی سلول فولیکولی شده که در نهایت یک سلول را تحت عنوان تخمک بالغ خارج می کنند. در برخی موارد همانند استفاده از داروهای هورمونی در روش های کمک باروری و یا دوقلوزایی، فعالیت این عضو از حد نرمال بسیار بیشتر شده و سندرم تحریک بیش از حد تخمدان بروز می کند. برای کسب اطلاعات کافی درمورد علائم سندروم تحریک بیش از حد تخمدان، این که چه زمانی باید برای درمان سندروم تحریک بیش از حد تخمدان به پزشک مراجعه کنید و ... این متن را مطالعه کنید.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان چیست؟

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به معنای پاسخ بیش از حد تخمدان به هورمون های اضافی است و معمولاً در خانمهایی رخ می دهد که برای تحریک تخمدان جهت تخمک گذاری داروهای هورمونی تزریقی مصرف می کنند. این سندرم باعث تورم و دردناک شدن تخمدان ها خواهد شد.

 سندروم تحریک بیش از حد تخمدان ها در افرادی که از لقاح آزمایشگاهی (IVF)، القای تخمک گذاری یا تلقیح داخل رحمی نیز استفاده می کنند، نیز محتمل است. تحریک تخمدان برای دوقلوزایی یکی دیگر از مواردی است که می تواند منجر به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها شود.

گاهاً در فرایند درمان ناباروری به کمک داروهای خوراکی مانند کلومیفن نیز شاهد بروز این سندروم هستیم اما چندان شایع نیست. درمان سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به شدت آن بستگی دارد. اگر خفیف باشد، به خودی خود بهبود می یابد و موارد شدیدتر بستری در بیمارستان و اقدامات درمانی بیشتر لازم است.

علائم تحریک بیش از حد تخمدان

حال که می دانید سندروم تحریک بیش از حد تخمدان چیست، نوبت به بررسی علائم و نشانه های این عارضه می رسد. علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان اغلب یک هفته پس از استفاده از داروهای تزریقی به منظور تحریک تخمک گذاری آغاز می شود، در مواقعی نیز ممکن است ظهور علائم دو هفته یا بیشتر طول بکشد. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشند، با گذشت زمان بدتر شوند یا بهبود یابند.

سندروم تحریک بیش از حد تخمدان خفیف تا متوسط

علائم نوع خفیف تا متوسط این سندروم عبارتند از:

 • درد خفیف تا متوسط ​​شکم
 • نفخ شکم یا افزایش اندازه دور کمر
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • حساسیت به لمس در ناحیه تخمدان ها

برخی بانوانی که از داروهای باروری تزریقی استفاده می کنند به نوع خفیف سندروم مبتلا می شوند که بعد از حدود یک هفته از بین می رود. با این حال، در صورت بارداری، علائم سندروم ممکن است بدتر شود و از چند روز تا چند هفته ادامه یابد.

سندرم تحریک بیش از حد  تخمدان از نوع شدید به علائم زیر همراه است:

 • افزایش سریع وزن - بیش از 1 کیلوگرم در 24 ساعت
 • درد شدید شکم
 • تهوع و استفراغ مداوم و شدید
 • لخته شدن خون در پاها
 • کاهش ادرار
 • تنگی نفس
 • احساس سفتی و بزرگی شکم

چه زمانی باید برای درمان سندروم تحریک بیش از حد تخمدان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر از درمان های ناباروری استفاده می کنید و علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر علائم در شما خفیف باشد، مواردی چون افزایش ناگهانی وزن یا بدتر شدن علائم باید به اطلاع پزشک معالج برسد.

چنانچه در طول درمان باروری مشکلات تنفسی و یا درد در پاهایتان ایجاد شد، با پزشک تماس بگیرید. زیرا ممکن است نشانه یک وضعیت اضطراری باشد که به مراقبت های پزشکی فوری و انجام هرچه سریع تر اقدامات مورد نیاز برای درمان هایپر شدن تخمدان نیاز دارد.

 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-hyperstimulation-syndrome-ohss/symptoms-causes/syc-20354697