علت تشکیل نشدن فتال پل چیست؟ در هفته چندم قابل رویت است؟

بارداری بین سی و هشت تا چهل هفته طول می کشد، که از تاریخ آخرین عادت ماهانه محاسبه می شود. در زمان کنونی بارداری معمولآ از طریق آزمایش خون یا ادرار، به راحتی قابل تشخیص است. با این حال، اولین علامت جسمی جنین در قالب یک ساختار، مشهور به قطب جنینی یا فتال پل ظاهر می شود. در این مرحله، جنین به سختی به شکل یک ویرگول قابل مشاهده است. گاهی از اوقات ممکن است قطب جنینی از طریق اسکن سونوگرافی قابل رؤیت نباشد، اما این نگران کننده نیست. با تمام این ها علت تشکیل نشدن فتال پل چیست؟

فتال پل یا قطب جنینی چیست؟

قطب جنینی در هفته پنجم تا ششم بارداری به صورت یک برجستگی سه تا پنج میلی متری در اطراف حاشیه کیسه زرده جنین ظاهرمی شود. در اصل همین ساختار به جنین تبدیل می شود. این ساختار به شکل یک منحنی است که سر آن در یک انتها و دم آن در انتهای دیگر قرار کرفته است. فاصله بین سر و دم که تاج تا شکاف نیز نامیده می شود اندازه گیری می شود. قطب جنینی به اندازه یک میلی متر در روز رشد می کند و طول آن تقریبا متناسب با سن جنین خواهد بود. سن جنین با اضافه کردن طول جنین به میلی متر به ۶ هفته، اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، اگر قطب جنینی شش میلی متر باشد، سن جنین شش هفته و شش روز است. با این حال، این فقط یک ایده تقریبی از سن جنین است.

 چه زمانی قطب جنینی در سونوگرافی دیده می شود؟

در حدود ماه دوم بارداری، پزشکتان احتمالا سونوگرافی تجویز کند. این سونوگرافی می تواند به شناسایی تغییرات رشدی در جنین مانند تشکیل قطب جنینی و تشخیص ضربان قلب جنین کمک کند. به طور طبیعی فتال پل در هفته 6 بارداری قابل مشاهده خواهد بود.

 دیده نشدن قطب جنینی: آیا نگران کننده است؟

چرا برخی اوقات قطب جنینی در سونوگرافی دیده نمی شود؟ فاکتورهای مختلفی برای تشخیص جنین سالم وجود دارد، مانند اندازه کیسه بارداری، دوره عادت ماهانه، خطای اندازه گیری و غیره. در اینجا به به شما خواهیم گفت که علت تشکیل نشدن فتال پل چیست؟

  • تاریخ بارداری اشتباه محاسبه شده است

احتمالا علت دیر تشکیل شدن فتال پل تخمین نادرست سن بارداری شماست. از آنجایی که بازه زمانی برای ظهور قطب جنینی می تواند بین شش تا نه هفته باشد، تخمین نادرست زمان بارداری حتی تا چند روز می تواند تفسیر سونوگرافی را با اشتباه مواجه کند. به عنوان مثال، عدم یادآوری آخرین دوره عادت ماهانه شما می تواند تاریخ های پیش بینی شده را بی اعتبار کند. همچنین، چرخه های نامنظم که دو هفته پس از عادت ماهانه به طور منظم تخمک گذاری اتفاق نمی افتد، می تواند به این معنا باشد که سن بارداری به اندازه ای که شما فکرمی کنید نیست.

  • بارداری ناموفق بوده است

متأسفانه فقدان قطب جنینی اغلب می تواند به این معنا باشد که بارداری موفق نبوده یا سقط جنین رخ داده است. در برخی موارد، کیسه رحم هفته ها قبل از اینکه سقط جنین تشخیص داده شود، به رشد خود ادامه می دهد. احتمال دیگر برای سقط جنین وجود کیسه بارداری بزرگ تر از ۲۵ میلی متر بدون یک قطب جنینی است.

 اگر قطب جنینی وجود داشته باشد اما ضربان قلب شنیده نشود چه می شود؟

پس از آنکه به شما گفتیم علت تشکیل نشدن فتال پل چیست، نوبت به بررسی ضربان قلب جنین می رسد. هنگامی که جنین حدود هفت هفته سن دارد، ضربان قلب او قابل تشخیص است. ضربان قلب طبیعی در محدوده ۱۰۰ تا ۱۶۰ ضربان در دقیقه خواهد بود. اما اگر ضربان قلب پائین تر از ۹۰ بار در دقیقه باشد، می توان بارداری را ناموفق دانست. علاوه بر این، اگر قطب جنینی دیده شود، اما ضربان قلب وجود نداشته باشد، تمام نشانه ها حاکی از سقط جنین یا بارداری خارج از رحم است.

از آنجا که این یک سناریوی نسبتآ شایع است، به احتمال زیاد پزشک از شما درخواست می کند که برای سونوگرافی تکمیلی در دو هفته بعد باز گردید تا زمان کافی برای رشد بارداری وجود داشته باشد. اگر سونوگرافی تکمیلی نتایج مشابهی نشان دهند، پزشک تأئید می کند که سقط جنین اتفاق افتاده است. تشکیل و رشد جنین یک فرایند بسیار پیچیده است. همیشه باید به بهترین ها امیدوار باشید، زیرا کمک می کند تا برای شرایط دشوارآماده باشید. حتی در بدترین حالت، مهم است که به یاد داشته باشید که شما خانواده و دوستانی دارید که در صورت نیاز به حمایت می توانید به آنها تکیه کنید. و خوب است بدانید که همیشه می توانید برای باردارشدن دوباره تلاش کنید. اگر همچنان درمورد علت تشکیل نشدن فتال پل سوالاتی در ذهن دارید، باید آن را با متخصص درمیان بگذارید.

مطالعه بیشتر: 

تاثیر عادت ماهانه نامنظم بر بارداری

علائم بارداری خارج از رحم چیست و چگونه درمان می شود؟

مقدار عدد بتا در حاملگی خارج رحمی چقدر است؟

 منبع:parenting.firstcry