خط قهوه ای روی شکم در بارداری (لینا نیگرا) چیست؟

خط قهوه ای روی شکم که نام اصلی آن لینا نیگرا است، یکی از نشانه های بارداری شماست که پس از گذشت مدتی ظاهر می شود. اگر درمورد این خط قهوه ای روی شکم سوالاتی دارید، متن زیر را مطالعه کنید تا جواب سوالاتتان را به طور کامل دریافت کنید.

خط قهوه ای روی شکم

آیا متوجه خط تیره عمودی از ناف تا ناحیه شرمگاهی خود شده‌اید؟ آن خط تیره، لینا نیگرا است و همیشه بوده است اما‌ هنگام بارداری تیره‌تر می‌شود. درحقیقت لینا نیگرا همان خط عمود قهوه‌ای رنگ است که روی شکم مادران باردار ایجاد می‌شود.

خط قهوه ای روی شکم چه زمانی آشکار می‌شود؟

خط میانی شکم در سه ماه دوم بارداری (گاهی در حدود هفته ۲۳ ) به رنگ تیره ظاهر می‌شود.

چه عواملی باعث ایجاد خط تیره لینا نیگرا در دوران بارداری می‌شود؟

هورمون‌های بارداری عامل ایجاد لینا نیگرا (در لاتین به معنای خط سیاه) هستند. در این شرایط،‌ لینا آلبا (خط سفید یا بیرنگی که همیشه در این ناحیه وجود دارد و شاید هرگز متوجه آن نشده باشید)، به رنگ قهوه‌ای تیره درمی‌آید.

در حقیقت در دوران بارداری، پوست تمام نقاط بدن دچار افزایش رنگدانه‌ها و یا تیرگی می‌شود (ممکن است متوجه تیرگی پوست صورت که به ملاسما یا (ماسک بارداری) معروف است و همچنین هاله دور نوک پستان شده باشید). اگر پوست تیره‌ای داشته باشید احتمالا لینا نیگرا بیشتر به چشم خواهد آمد.

تشخیص جنسیت جنین از روی خط قهوه ای روی شکم

قدیمی‌ها بر این باور بودند (البته جنبه علمی ندارد) که اگر خط تیره تا وسط ناف ادامه داشته باشد دارای فرزند دختر و اگر این خط از ناف بگذرد و تا نزدیکی دنده‌ها ادامه داشته باشد، صاحب فرزند پسر خواهید شد.

برای این خط تیره چه می‌توان کرد؟

راه‌کارهای ساده‌ای وجود دارند تا این خط تیره کمتر دیده شوند:

• شکم خود را بپوشانید. ممکن است در دوران بارداری زمانی را صرف برنزه کردن خود بکنید. تغییر رنگ در این دوران تشدید خواهد شد. بنابراین شکم خود را در مقابل نور آفتاب بپوشانید و از کرم ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید.

• تغذیه مناسب داشته باشید. کمبود اسید فولیک می‌تواند با فشار خون بالا در ارتباط باشد. بنابراین رژیم غذایی سالم سرشار از اسید فولیک موجود در سبزیجات برگ سبز، میوه و غلات و ویتامین دوران بارداری را فراموش نکنید.

آیا می‌توان از بروز خط قهوه ای روی شکم در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری یا به حداقل رساندن ظاهر خط لینا نیگرا در دوران بارداری، عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. بنابراین تا می‌توانید لباس بپوشید و به هر قسمتی از پوست شما که در معرض نور خورشید است ضد آفتاب بزنید.

چه زمان لینا نیگرا از بین می‌رود؟

این خط چند ماه بعد از به دنیا آمدن نوزاد، خودبه‌خود از بین می‌رود.

 

بیشتر بدانید:

1- خط زیر ناف در بارداری (خط عمودی بر روی شکم) چیست؟

2- برای ترک شکم بعد از زایمان چه باید کرد، 16 راه حل خانگی

3- شکل و اندازه شکم در دوران بارداری چگونه باید باشد؟

4- علت بالا بودن شکم در دوران بارداری

منبع: whattoexpect