دمر خوابیدن نوزاد ، آیا می‌‌توان نوزاد را روی شکم خواباند؟

والدین امروزی اطلاعات زیادی در مورد مراقبت از نوزاد دارند. یکی از مهمترین موضوعات در این میان نحوه خواباندن نوزاد است که هنوز هم حرف و حدیث‌های بسیاری در رابطه با آن وجود دارد. آیا دمر خوابیدن نوزاد خطرناک است؟ آیا می‌‌توان نوزاد را روی شکم خواباند؟ آیا خواباندن نوزاد روی کمر بهترین حالت است؟ اگر نیمه شب از خواب برخاستید و دیدید فرزند شیرخوار شما به شکم چرخیده چه باید کرد؟ در اینجا به تمامی سوالات شما در مورد خواب ایمن و آرام پاسخ می‌دهیم.

آیا دمر خوابیدن نوزاد ایمن است؟

خیر! خواباندن نوزاد به شکم مساوی است با کاهش میزان اکسیژن دریافتی و این موضوع خود احتمال بروز سندروم مرگ ناگهانی را در نوزاد بالا می‌برد. در سال 2015 ، 1600 نوزاد در اثر این سندروم فوت کردند. به همین دلیل توصیه می‌شود تا زمانی که نوزاد نمی‌تواند بچرخد نباید او را روی شکم خواباند.

به توصیه آکادمی کودکان آمریکا بهترین حالت برای خواباندن نوزاد در سال نخست تولد قرار دادنش به کمر است. این موضوع برخلاف باور بسیاری از والدین زمینه ساز خفگی نیست و آناتومی راه‌های تنفسی کودک مانع از رفلاکس در خواب و خفگی می‌شود. حتی در نوزادانی که مبتلا به رفلاکس هستند خوابیدن به کمر توصیه می‌شود و بدون اشکال است ولی باید با زاویه 45 درجه نسبت به سطح زمین باشد. این توصیه از سال 1994 اجرایی شد. از آن سال میزان مرگ و میر کودکان زیر 6 سال با کاهش 50 درصدی همراه شد که ارتباط مستقیمی با نحوه خواباندن نوزادان داشت.

دمر خوابیدن نوزاد، کودکان از چه سنی می‌توانند به شکم بخوابند؟

متخصصان اطفال توصیه می‌کنند تا یک سالگی از این کار امتناع کنید. زمانی که کودک بتواند به تنهایی و بدون حمایت بنشیند و از پشت به شکم بچرخد و سر و گردن خود را محکم نگه دارند دیگر زمان آن فرا رسیده که بتواند به شکم بخوابد و در این زمان دمر خوابیدن نوزاد بلامانع است و اگر نیمه شب دیدید که بر روی شکم خوابیده نیازی نیست او را برگردانید.

اگر کودک در هنگام خواب به شکم چرخید چه کنیم؟

این موضوع به سن کودک بستگی دارد. شیرخواران بالای 6 ماه و حتی گاه از 3-4 ماهگی قدرت چرخیدن و گردن گرفتن را دارند. با این وجود اگر نیمه شب برخاستید و متوجه دمر خوابیدن نوزاد شدید و دیدید فرزندتان به شکم چرخیده می‌توانید خیلی آرام او را برگردانید. برای آنکه نوزاد‌تان را برای گردن گرفتن آماده کنید می‌توانید در هنگام بیداری کودک با او بازی‌های شکمی کنید. از خواباندن کودک روی لحاف‌های نرم و پنبه‌ای و گذاشتن اسباب بازی‌های نرم در اطراف کودک خودداری کنید. این مسایل می‌تواند زمینه ساز افزایش خطر سندروم مرگ ناگهانی در نوزاد باشند.

 

بیشتر بدانید:

1- بهترین وضعیت های خواباندن نوزاد

2- بهترین حالت خواباندن نوزاد برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی

3- چگونه به نوزادان در خوابیدن کمک کنیم؟

4- آموزش نشستن به نوزاد از چه زمانی و چگونه انجام می شود؟

منبع: thebump