ختنه کردن نوزاد، زمان مناسب و مراقبت های بعد از ختنه

اگر نوزاد پسری به جمع خانواده شما اضافه شده است، احتمالا به این موضوع فکر می کنید که چه زمانی او را ختنه کنید؟ بهترین زمان برای ختنه نوزاد چند ماهگی است؟ آیا نوزاد را زود ختنه کنیم بهتر است یا دیر؟ و .... در ادامه این متن در مورد سن مناسب برای ختنه نوزاد با شما گفت و گو کرده مراقبت های بعد از ختنه را به شما یادآوری می کنیم.

چه زمانی نوزاد باید ختنه شود؟

ختنه کردن روشی است که بیشتر مادران برای فرزندان پسر خود می‌خواهند، اما باید از جراحان و متخصصان کودکان در مورد چگونگی انجام عمل پرسیده شود.

طبق گفته پزشکان یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن دقت کنیم زمان انجام ختنه است. دکتر ادگار کلیمبا، متخصص کودکان در بیمارستان کینگ فیصل می‌گوید: "بهترین زمان برای ختنه کردن نوزاد طی شش هفته پس از تولد است. با این حال این امر اجباری نیست، زیرا پزشک ابتدا باید نوزاد را معاینه کند تا ببیند آیا خطر خونریزی وجود دارد یا اینکه کودک آماده ختنه هست یا خیر." وی می‌افزاید: روش ختنه آسان است، زیرا برای کنترل درد از بی حسی موضعی با تزریق به قسمت بالای آلت تناسلی استفاده می‌شود. دکتر کالیمبا همچنین می‌افزاید اگر نوزاد در شش هفته اول ختنه نشود، توصیه می‌شود تا چهار سال صبر کنید، زیرا در این زمان کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است که بتوان برای او توضیح داد که چرا باید ختنه شود.

مزایای زود ختنه کردن نوزاد

ختنه می‌تواند عفونت‌ها را کاهش دهد، زیرا اگر کودک ختنه نشود باکتری‌هایی به پوست بیرونی آلت وارد می شود. کالیمبا می‌افزاید: "مزیت ختنه کردن زودهنگام به این دلیل است که آسان است و سریع التیام می‌یابد و نیازی به بیهوشی عمومی نیست، به عکس کودکان بزرگ‌تر که زخم دیرتر التیام می‌یابد و دردناک‌تر است. دکتر لوئیز بارون، متخصص اطفال در بیمارستان بین المللی باهو توصیه می‌کند که برای ختنه موفقیت‌ آمیز، جراحان باید هنگامی اقدام به ختنه کنند که ساختار آلت کودک به خوبی مشخص شده و در سنی باشد که کودک اولین واکسن خود را دریافت کرده باشد، به خصوص در برابر کزاز.

مراقبت های بعد از ختنه

وی اضافه می‌کند: "بعد از ختنه، از گاز پانسمان و یک روان کننده مثل وازلین استفاده می‌‌شود، اما توصیه می‌شود از گاز وازلین استفاده شود زیرا از چسبیدن گاز به آلت تناسلی کودک جلوگیری می‌شود. با این وجود گاز را باید تا ۲۴ ساعت با هر بار تعویض پوشک عوض کرد."

دکتر موهیر پزشک متخصص اطفال در بیمارستان کینگ فیصل می گوید، "وازلین را می‌توان سه تا پنج روز استفاده کرد." دکتر موهیر می‌افزاید: مادران برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باید یک یا دو بار در روز قسمت ختنه شده را با آب گرم و پنبه تمیز کنند. وی توضیح می‌دهد که اگر کودک ختنه نشود در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مانند عفونت ادراری، بالانیت (که بعضی اوقات به دلیل تحریک پوشک پوست ختنه‌گاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد) قرار می‌گیرد. دکتر موهیر می‌گوید: سرطان آلت تناسلی نیز به دلیل عدم ختنه شدن خطرات زیادی در پی دارد و خاطر نشان کرد: هر چه زودتر کودک ختنه شود بیشتر از خطر محافظت می‌شود. کالیمبا می‌گوید مادران باید اطمینان حاصل کنند که مدفوع با قسمت ختنه شده کودک در تماس نباشد، مراقبت مناسب انجام شود و روزانه از ضدعفونی کننده ساده استفاده کنید تا زخم بهبود یابد.

 

بیشتر بدانید:

1- ختنه نوزادان

2- شایع ترین عوارض پس از ختنه

3- بهترین زمان ختنه کردن نوزاد چند ماهگی است؟

4- خون در ادرار نوزاد نشانه چیست و چه چیزهایی باید بررسی شود؟ 

?پرسش و پاسخ های بهترین زمان برای ختنه کردن

آیا می توانم بعد از زایمان بخواهم که در بیمارستان پسرم را ختنه کنند؟

بله. اما بهتر است صبر کنید تا نوزاد کمی وزن بگیرد و خطر زردی نوزادی برطرف شود.

آیا درد و سوزش و گریه در هنگام ادرار کردن بعد از ختنه طبیعی است؟

بله. در اولین و دومین ادرار کردن بعد از ختنه داشتن و سوزش و گریه طبیعی است.

حلقه ختنه چند روز طول میکشه تا بیفته؟

معمولا حلقه ای که برای ختنه کردن استفاده می شود، بعد از 14 روز می افتد. اگر تا 14 روز نیفتاد با متخصص اطفال مشورت کنید.

آیا خونریزی از محل حلقه، بعد از ختنه طبیعی است؟

خیر. اگر محل حلقه خونریزی دارد به متخصص اطلاع دهید.

منبع: newtimes