جیغ زدن کودک نوپا و راهکارهای مقابله با جیغ زدن کودک چیست؟

ممکن است شما نیز همانند تعداد زیادی از مادران و پدران از جیغ زدن کودک نوپای خود خسته شده و حتی در برخی مواقع نمی دانید که علت اصلی جیغ زدن کودک نوپایتان چیست و فکر می کنید که فقط از روی عادت این کار را انجام می دهد. در ادامه این مقاله به بررسی علل و راهکارهای مقابله با جیغ زدن کودک نوپا می پردازیم.

علت جیغ زدن کودک نوپا چیست و چرا کودک نوپا من فریاد می زند؟

ممکن است باور کنید یا نه، ولی کودک نوپای شما برای آزار دادن تان صدایش را بلند نمی کند، موضوع این است که انرژی او زیاد است و در حال کشف قدرت صدای خود است به همین دلیل سعی می‌کند متوجه شود که چه کارهایی می تواند با آن انجام دهد.

اما چرا همیشه وقتی در سوپر مارکت یا بازار هستید، شروع به جیغ و داد می‌کند؟ به این دلیل که وقتی در فضاهای باز فریاد می زنید، یک انعکاس جالب ایجاد می شود و این برایش مثل بازی است! بعضی از کودکان نوپا هر وقت قصد جلب توجه والدین را دارند، فریاد می زنند. این راه حل آنها برای گفتن خواسته هایشان است. مثلا "سلام ، به من نگاه کن!" بعضی از آنها هم وقتی چیزی را که نمی توانند داشته باشند، می خواهند، فریاد می زنند. مثلا بستنی یا اسباب بازی دوستشان. در این حالت، فریاد زدن به معنی "من حتما آن را می خواهم. الان آن را به من بده!" است.

نباید متقابلا فریاد بزنید!!!

در چنین موقعیت هایی اگر شما هم متقابلا برای ساکت کردن کودک، فریاد بزنید، باعث کم شدن صدای او نمی شود. با این کار فقط این پیام را به او می دهید که هرکس با صدای بلند فریاد بزند، برنده است. بهترین راه حل این است که از قرارگرفتن در موقعیت هایی که کودک نوپای شما در آنها وسوسه می شود تا صدایش را بالا ببرد، اجتناب کنید و هنگام فریاد زدن به او توجه نکنید. در اینجا چند ایده برای کاهش این مشکل پیشنهاد می شود:زمان ها و مکان های مناسب برای بیرون رفتن با کودک نوپا را شناسایی کنید

هر زمان که می توانید، نیازهای او به خواب و غذا را رفع کنید. سعی کنید قبل از ترک خانه مطمئن شوید که او به خوبی استراحت کرده و سیر است. اگر احساس کردید که خسته و گرسنه است، از خرید کردن صرف نظر کنید.

برای مواجه نشدن با مشکل جیغ زدن کودک نوپا، وقتی با کودک نوپا خود بیرون هستید از رفتن به مکانهای ساکت و بی هیجان، یا رسمی خودداری کنید. در عوض، به جاهایی بروید که خانواده های دیگر هستند یا جذابیت‌هایی برای او وجود دارد.اگر در یک رستوران هستید، در هنگام فریاد زدن کودک نوپای خود شرمنده یا عصبانی نشوید. با صبوری و آرامش این رفتار کم کم کاهش پیدا می ‌کند.از او بخواهید که از "صدای پایین" خود استفاده کند.

اگر کودک نوپای شما از خوشحالی جیغ می‌زند، سعی نکنید که جلوی او را بگیرید. اما اگر واقعاً صدای او شما را آزار می دهد، از او بخواهید که به جای آن با صدای پایین تر خوشحالی کند. او را به سمت خود بیاورید و به آرامی صدای خود را مثل یک زمزمه پایین بیاورید. وقتی برای شنیدن شما بی صدا شد با آرامش بگویید: "من نمی تونم صدای جیغ های تو را بشنوم عزیزم. مامان اینطوری سرش درد می گیره. آروم تر"

یک بازی درست کنید

با گفتن "بیا هر دومون با صدای بلند فریاد بزنیم" با او داد و فریاد کنید. سپس به او اجازه دهید تا داد بزند. پس از آن، صدای خود را با گفتن "یواش" تغییر دهید و بگویید "اکنون وقتشه ببینیم کی صداش آروم تره". سپس، مانند یک بازی به سایر حرکات مانند قرار دادن دستان خود بر روی گوش خود یا پریدن به بالا و پایین بپردازید. این باعث می شود متوجه شود، فریاد زدن فقط یکی از کارهای جالبی است که می تواند انجام دهد.

احساساتش را تصدیق کنید

اگر علت جیغ زدن کودک نوپای شما جلب توجه است، علتش را متوجه شوید. اگر فکر می کنید محیطی که در آن هستید برای او بیش از حد آزاردهنده است، زودتر کارهایتان را سر و سامان بدهید و به خانه برگردید. مثلا اگر خرید در یک سوپر مارکت شلوغ مشکل ایجاد کرده است، مدتی به مغازه های کوچکتر و خلوت تر بروید. یا به صورت آنلاین خرید کنید.

اگر علت جیغ زدن کودک نوپا شما خستگی است و فکر می کنید که فقط بی حوصله یا خسته است، سعی کنید احساسش را درک کنید. با آرامش به او بگویید، "من می دونم که تو خسته شدی و می خوای بریم خونه. ما زود کارمونو تموم می کنیم و تا چند دقیقه دیگه می ریم." او از این نظر که شما احساسش را درک می کنید، احساس راحتی می ‌کند. همچنین به او یاد می دهید که بتواند احساسات خود را در کلمات بیاورد.

اگر می دانید کودک نوپای شما به این علت جیغ می زند که به خواسته اش درباره یک بیسکویت یا اسباب بازی جواب مثبت بدهید، تسلیم نشوید. شما فقط با فریاد زدن رفتار او را تقویت می کنید. در عوض، با آرامش بگویید : "من می دونم تو چی می خوای، اما الان نمی‌شه" یا " ما باید این کار رو اول تموم کنیم. وقتی به خونه رسیدیم می تونی بیسکویت بخوری."

او را مشغول کنید

با درگیر کردن او در یک فعالیت ، کودک نوپای خود را سرگرم کنید. در اینجا دو روش پیشنهاد می شود.

بازی کنید. هنگام خرید ، با کودک نوپای خود صحبت کنید. برای او توضیح دهید که چه کاری انجام می دهید. به آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد، اشاره کنید و موارد دیگر. از او کمک بگیرید تا در انتخاب میوه، سبزیجات و وسایل موجود در قفسه ها، به یاری‌تان بیاید. یا آهنگی راجع به آنچه انجام می دهید، درست کنید و با هم بخوانید.

اسباب بازی ها و خوراکی های خاصی را برای این زمان ها داشته باشید. فقط مطمئن شوید که آنها را قبل از فریاد زدن به کودک نوپای خود بدهید. اگر وقتی در حال فریاد زدن است به او اسباب بازی بدهید، این پیام را می گیرد که وقتی صدایش را بلند می کند، به آنچه می خواهد می رسد. به جای این کار، وقتی که ساکت است، یک خوراکی یا اسباب بازی را به او پیشنهاد دهید. شما حتی می توانید یک اسباب بازی مخصوص در اتومبیل نگه دارید و به او اجازه دهید فقط در سفرهای داخل شهر با آن بازی کند.

اما در نهایت هنگام جیغ زدن کودک نوپا، تماشاگران و مردم را نادیده بگیرید. برای بسیاری از مادران، سخت ترین قسمت مقابله با کودک نوپا که عاشق فریاد زدن است، عذاب وجدان و شرم از قضاوت دیگران است. در زمان جیغ زدن کودک نوپایتان، اگر در جایی مانند کتابخانه یا یک رستوران آرام هستید و جیغ زدن کودک شما همه چیز را به هم ریخته است، با آرامش فقط او را به بیرون ببرید. اما در یک سوپرمارکت یا یک مرکز خرید شلوغ، اگر روشهایی که گفته شد، موثر نبود، فقط بی‌توجه باش.

بیشتر بدانید:

1- به جیغ و داد کودک چه واکنشی باید نشان داد؟

2- درمان پرخاشگری کودکان یک تا سه ساله، زدن و گاز گرفتن

3- علت جیغ زدن کودکان وراه‌های پایین آوردن جیغ زدن کودکان چیست؟

4- علت جیغ زدن کودک چیست؟ نکاتی برای پیشگیری و آرام کردن کودکان

?پرسش و پاسخ های جیغ زدن کودک نوپا

چرا همیشه وقتی در سوپر مارکت یا بازار هستید، کودک شروع به جیغ و داد می‌کند؟

به این دلیل که وقتی در فضاهای باز فریاد می زنید، یک انعکاس جالب ایجاد می شود و این برایش مثل بازی است!

چرا داد زدن سر کودکی که جیغ و فریاد می کند اشتباه است؟

در چنین موقعیت هایی اگر شما هم متقابلا برای ساکت کردن کودک، فریاد بزنید، باعث کم شدن صدای او نمی شود. با این کار فقط این پیام را به او می دهید که هرکس با صدای بلند فریاد بزند، برنده است. بهترین راه حل این است که از قرارگرفتن در موقعیت هایی که کودک نوپای شما در آنها وسوسه می شود تا صدایش را بالا ببرد، اجتناب کنید و هنگام فریاد زدن به او توجه نکنید.

چیکار کنم که با مشکل جیغ و داد کردن بچه در مکان های عمومی مواجه نشم؟

برای مواجه نشدن با مشکل جیغ زدن کودک نوپا، وقتی با کودک نوپا خود بیرون هستید از رفتن به مکانهای ساکت و بی هیجان، یا رسمی خودداری کنید. در عوض، به جاهایی بروید که خانواده های دیگر هستند یا جذابیت‌هایی برای او وجود دارد.اگر در یک رستوران هستید، در هنگام فریاد زدن کودک نوپای خود شرمنده یا عصبانی نشوید.

بچم در میهمانی ها و بیرون از خانه از خستگی جیغ و فریاد می کنه، چیکار کنم؟

اگر علت جیغ زدن کودک نوپا شما خستگی است و فکر می کنید که فقط بی حوصله یا خسته است، سعی کنید احساسش را درک کنید. با آرامش به او بگویید، من می دونم که تو خسته شدی و می خوای بریم خونه. ما زود کارمونو تموم می کنیم و تا چند دقیقه دیگه می ریم. او از این نظر که شما احساسش را درک می کنید، احساس راحتی می ‌کند. همچنین به او یاد می دهید که بتواند احساسات خود را در کلمات بیاورد.

منبع: babycentre.co.uk