چگونه کودک را از پوشک بگیریم + 25 توصیه کاربردی

اگر می خواهید بدانید که چگونه کودک را از پوشک بگیریم، بهترین منبع شما برای راهنمایی و ترفندهای مفید و ایده‌های هوشمندانه، والدینی خواهند بود که قبلاً این روند را پشت سر گذاشته‌اند. این که شما قصد دارید یک پسر و یک دختر یا یک کودک نوپا یا چهار ساله را از پوشک بگیرید، در هر صورت تجربه‌های مادران و پدران به شما کمک می‌کند. در ادامه این متن به شما خواهیم گفت که چگونه بچه را از پوشک بگیریم، بنابراین اگر به دنبال راهکارهای هوشمندانه هستید، تا پایان این متن همراه ما باشید.

چگونه کودک را از پوشک بگیریم؟

در حالی که همه والدین ادعا می‌کنند که کودک ما با پوشک به دانشگاه نخواهد رفت، اما زمانی که عملاً این کار را شروع می‌کنید سختی آن را درک خواهند کرد. خوشبختانه والدین زیادی وجود دارند که قبلاً بر چالش‌های آموزش سخت از پوشک گرفتن کودک فائق آمده و مایل هستند بهترین توصیه‌ها را برای سایر والدین به اشتراک بگذارند.

۱- لگن کودک را از قبل داخل دستشویی قرار دهید

قرار دادن زودهنگام لگن در دستشویی و قبل از آموزش باعث آشنا شدن کودک با آن شده و زمانی که آموزش از پوشک گرفتن شروع شود استفاده از آن برای کودکان آسان‌تر می‌شود.

۲- مطمئن شوید که فرزند شما واقعاً آماده باشد

این یک نکته مهم است. اگر کودک شما واقعاً برای ترک پوشک آماده نباشد می‌تواند ماه‌ها ناامیدی برای شما و او در پی داشته باشد. برخی از کودکان در ۱۸ ماهگی آماده هستند و برخی دیگر تا سه سالگی نیز هنوز آمادگی ندارند.

۳- با برنامه عمل کنید

ایجاد یک برنامه آموزشی و ادامه دادن آن از آغاز می‌تواند تفاوت زیادی در روند آموزشی شما ایجاد کند.

۴- از تصاویر و برچسب تشویقی استفاده کنید تا کودک به استفاده از لگن خود ترغیب شود

این یک روش عالی برای ترغیب فرزند شما در طی مراحل آموزش او باشد.

۵- چگونه کودک را از پوشک بگیریم؟ پاداش را فراموش نکنید:

آموزش‌های از پوشک گرفتن همیشه شامل جایزه، هم برای والدین و هم کودک است. از تصاویر و برچسب‌ها گرفته تا آبنبات و حتی اسباب بازی، بازی با او و دیدن تلویزیون، جوایز ارزشمندی هستند که می‌توانند کودک شما را بدون خریدهای گرانقیمت مشتاق به استفاده از لگن کنند.

۶- لوازم کار را آماده کنید

شما به یک لگن قابل حمل یا لگن صندلی مانند، لباس زیر سایز بزرگ و دستمال مرطوب نیاز خواهید داشت.

۷- از کتاب‌های مفید در این رابطه استفاده کنید

خواندن کتاب‌های مرتبط با آموزش ترک پوشک در حین استفاده از لگن باعث لذت و آرامش کودک می‌شود. هنگامی که کودک در حال استفاده از لگن است خواندن کتاب می‌تواند این روند را هیجان انگیزتر کند.

۸- خندیدن را فراموش نکنید

از پوشک گرفتن می‌تواند یک روند پراسترس باشد، اما نیازی به سختگیری نیست. برای رفع استرس حتما در هنگام آموزش شوخی‌های مفرح را وارد کار کنید.

۹-آهنگ‌های کودکانه بخوانید!

قبل از شروع آموزش، با آواز خواندن و رقصیدن کودک خود را هیجان زده کنید. می‌توانید خودتان یک آهنگ برای کودک بسازید یا از سرودهایی که در رابطه با آموزش لگن موجود است برای او بخوانید.

۱۰-سخنان انگیزه بخش را برای خودتان تکرار کنید

شما و فرزندتان می‌توانید موفق شوید، اما گاه گاهی ممکن است احساس کنید که این کار امکان پذیر نیست. در چنین مواقعی باید نفس عمیق بکشید و سخنان انگیزه بخش را برای خودتان تکرار کنید.

۱۱- او را تشویق کنید

کودکان خود را در مواقعی که از لگن استفاده می‌کنند تشویق کنید. احساس غرور در آنها ایجاد کنید. بی طرفانه توجه کنید و از ایجاد انگیزه مثبت استفاده کنید.

۱۲- از استراحت در روند آموزش نترسید

بعضی از کودکان زودتر و برخی دیرتر از معمول این کار را یاد می‌گیرند. اگر فرزند شما بعد از گذشت چند هفته موفق به یادگیری نشد کمی به خودتان استراحت دهید و دوباره در فرصت دیگر این آموزش را ادامه دهید.

۱۳- از پوشک گرفتن کودک پسر با دختران متفاوت است

وقتی صحبت از آموزش ترک پوشک می‌شود، پسران یادگیری بهتری نسبت به دختران دارند. آنها باید یاد بگیرند که چه زمانی بنشیند و چه زمانی بایستند و چه کاری باید انجام دهند تا بتوانند هر دو کار را انجام دهند. از تمرین برای یادگیری تا نحوه تسلط بر این مهارت‌ها چیزهای زیادی باید در نظر گرفته شود.

۱۴- آموزش از پوشک گرفتن کودک لجباز نیز ممکن است

اگر کودک سرسختی دارید، روند آموزش ممکن است کمی چالش برانگیز باشد، اما غیرممکن نیست. صبر داشته باشید و تلاش خود را ادامه دهید.

۱۵- ممکن است مدفوع کردن بر روی لگن برای فرزندتان ترسناک باشد

اگر کودک شما از مدفوع کردن در لگن هراس دارد، اجازه ندهید دچار یبوست شود، بله، ممکن است به این معنا باشد که اجازه دهید مدتی پوشک بپوشد.

۱۶- به خاطر داشته باشید که آموزش استفاده از لگن هنگام شب و روز تفاوت دارد

اغلب اوقات آموزش در شب هفته‌ها، ماه‌ها (یا حتی سال‌ها) پس از یاد گرفتن آن در روز طول می‌کشد.

۱۷- انتظار نداشته باشید در سه روز نتیجه بگیرید

آیا می‌توانید در مدت سه روز پیشرفت بسیار خوبی داشته باشید و تمرینات سخت را شروع کنید؟ بله! اما آیا کودک شما در عرض ۳ روز ۱۰۰ درصد آموزش خواهد دید؟ احتمالا این طور نیست. اینکه یاد بگیریم چگونه نوزاد را از پوشک بگیریم فرآیندی است که ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، به خصوص اگر قبل از آمادگی کودک شروع شود.

۱۸- از بیرون رفتن از خانه نترسید

بیرون رفتن از خانه در حین آموزش از پوشک گرفتن می‌تواند برای شما ترسناک باشد. اما هیچ ترسی ندارد. با گردش‌های کوتاه و کوچک شروع کنید و راه خود را برای استفاده کودک از سرویس‌های بهداشتی عمومی باز کنید. هرچه زودتر شما و فرزندتان بتوانید از سرویس‌های بیرون از خانه استفاده کنید، رفت و آمد برای شما راحت‌تر می‌شود.

۱۹- ممکن است فرزند شما هرگز یاد نگیرد که سیفون دستشویی را بکشد

فقط یاد بگیرید که او را رها کنید. به زودی این مشکل حل خواهد شد.

۲۰- آموزش تمیز کردن و پاک کردن بعد از مدفوع زمان زیادی می طلبد

هنگامی که کودک شما استفاده از لگن یا دستشویی را یاد بگیرد، شما باید نحوه تمیز کردن خودش را به او یاد بدهید. این روند ممکن است مدت‌ها و یا شاید سال‌ها طول بکشد.

۲۱- آموزش شستن دست‌ها نیز ممکن است به طول بیانجامد

خوشبختانه با استفاده از صابون‌های رنگی مخصوص کودکان و تشویق آنان به پاک کردن میکروب‌ها با شستشو، می‌توانید این روند را برای کودک تان هیجان انگیز کنید.

۲۲- اگر برگشت کودک به پوشک اتفاق افتاد ناراحت نشوید

اگر همه کارها را درست انجام داده‌اید و در طول هفته‌ها و حتی ماه‌ها هیچ مشکلی وجود نداشته است و آماده‌اید که آموزش دستشویی رفتن را به پایان برسانید. و بعد به یکباره اتفاقات رخ ‌دهند که کودک دیگر تمایل به استفاده از دستشویی نداشت و از شما می‌خواهد که او را پوشک کنید. نگران نشوید، این کاملاً طبیعی است و شما تنها نیستید. به مرور زمان اوضاع درست خواهد شد.

۲۳- شما ممکن است احساس کنید در این راه پیر شده‌اید

هیچ چیز مثل هیجان زده شدن از دیدن کودکی که می‌تواند مستقل به دستشویی برود شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

۲۴- این طبیعی است که حوصله‌تان سر برود

ممکن است والدین به این اقرار نکنند، اما نشستن نصف زندگی تان در دستشوئی در انتظار مدفوع کردن کودک کار آسانی نیست. خوشبختانه شما می‌توانید در این زمان به بعضی از کارهای تان برسید بدون احساس گناه.

۲۵- جشن بگیرید!

فراموش نکنید که وقتی به هدف خود رسیدید این پیروزی را جشن بگیرید یک جشن کوچک سه نفره.

امیدواریم با این توصیه های کاربردی پاسخ چگونه کودک را از پوشک بگیریم گرفته باشید و سریع تر به هدف خود برسید.

بیشتر بدانید:

1- پوشک بهتر است یا کهنه؟

2- توصیه های کاربردی درباره پوشک بچه

3- انواع التهاب پوشکی یا سوختگی ناشی از بستن پوشک به نوزاد

4- از چه سنی کودک را از پوشک بگیریم ونکات مهم دراین رابطه چیست؟

?پرسش و پاسخ های چگونه کودک را از پوشک بگیریم

مدتی پیش کودکم را با موفقیت از پوشک گرفتم اما مجددا خود را خیس می کند، آیا طبیعی است؟

شما همه کارها را درست انجام داده‌اید. در طول هفته‌ها و حتی ماه‌ها هیچ مشکلی رخ نداده. شما آماده‌اید که آموزش را از لیست خود پاک کنید. و بعد به یکباره اتفاقات رخ می‌دهند. کودک دیگر تمایل به استفاده از دستشویی ندارد. او از شما می‌خواهد که او را پوشک کنید. نگران نباشید، این کاملاً طبیعی است و شما تنها نیستید.

چه مدت طول می کشئ تا بچه را از پوشک بگیریم؟

آیا می‌توانید در مدت سه روز پیشرفت بسیار خوبی داشته باشید و تمرینات سخت را شروع کنید؟ بله! اما آیا کودک شما در عرض ۳ روز ۱۰۰ درصد آموزش خواهد دید؟ احتمالا این طور نیست. از پوشک گرفتن فرآیندی است که ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، به خصوص اگر قبل از آمادگی کودک شروع شود.

بچم از مدفوع کردن در لگن می ترسد، چیکار کنم؟

اگر کودک شما از مدفوع کردن در لگن هراس دارد، اجازه ندهید دچار یبوست شود، بله، ممکن است به این معنا باشد که اجازه دهید مدتی پوشک بپوشد.

برای موفق شدن در مرحله از پوشک گرفتن کودک چه کنیم؟

کودکان خود را در مواقعی که از لگن استفاده می‌کنند تشویق کنید. احساس غرور در آنها ایجاد کنید. بی طرفانه توجه کنید و از ایجاد انگیزه مثبت استفاده کنید.

منبع: kandookids