درد مچ پا در کودکان،علت درد مچ پا در کودکان چیست؟

مچ پا مفصلی لولایی است که استخوان های استخوان درشت نی و فیبولا را به هم متصل کرده و ثبات بدن برای تحمل وزن و امکان تحرک پا را فراهم می کند. درد پا و مچ پا در دوران کودکی و نوجوانی اتفاقی کاملاً شایع است و در بیشتر اوقات جای نگرانی ندارد. البته بسیار مهم است که والدین و فرزندانشان درمورد شایعترین علل درد مچ پا در کودکان بیشتر بدانند تا در صورت مواجهه با چنین مشکلی، بتوانند تشخیص دهند که آیا مساله بی خطر بوده و جای نگرانی ندارد و یا اینکه بالعکس مراجعه به پزشک و انجام مداخلات پزشكی ضروری است.

علت درد مچ پا در کودکان چیست؟

درد مچ پا در کودکان ممکن است اصلا مساله نگران کننده و مهمی نباشد اما در برخی موارد ممکن است نیاز به پیگیری داشته باشد. در ادامه مهمترین موارد از علت درد مچ پا در کودکان را برای شما شرح می دهیم:

کف پاهای صاف

وقتی می گوییم کف پای بچه ها صاف است، این گفته بدین معنی است که کف پای آن ها قوس معمولی که در کف پای اغلب افراد به طور طبیعی دیده می شود، را ندارد. صافی کف پا می تواند در یک یا هر دو پا ایجاد شود و معمولاً تا سن 2 یا 3 سالگی خود را نشان نمی دهد. صافی کف پا می تواند دلیل درد مچ پا در کودکان، پاشنه پا و یا قوس پا باشد. این درد به ویژه در هنگام دویدن و یا راه رفتن بیشتر احساس خواهد شد. به گفته سازمان پزشکان خانواده، پزشکان برای به حداقل رساندن درد در اغلب موارد پوشیدن کفش مخصوص طبی و یا استفاده از پدهای (کاپ) مخصوص پاشنه را توصیه می کنند. به علاوه گاهی اوقات و در مواردی که درد با فعالیت بیش از حد خود را نشان می دهد نیز استراحت را پیشنهاد می دهند. به یاد داشته باشید که اقدامات خودسرانه مانند به پا کردن سبک های خاص کفش، راه رفتن با پای برهنه و یا انجام دادن برخی تمرینات، هیچ کدام نمی توانند صاف بودن کف پا را بهبود بخشند.

دردهای ناشی از روند رشد و تکامل

علت درد مچ دست و پا در کودکان غالباً رشد کودک است که معمولاً در سنین 8 تا 12 سالگی و با افزایش فعالیت کودکان در فعالیت های بدنی و ورزشی، بروز پیدا می کند. مراکز رشد ظریف، صاف و هلالی شکل در کودکان کم سن و سال، استخوان و غضروف را از هم جدا می کند. به گفته دکتر دیوید زاکرمن پزشک جراح و متخصص مشکلات پا، در هنگام ورود یک کودک به سن بلوغ، این مراکز رشدی بسته می شوند. این مساله می تواند منجر به ایجاد درد در پاشنه پا، پا و مچ پا شده و حتی در مواردی باعث لنگیدن فرزندتان شود. ارتزها، آتل یا گچ نرم می توانند با تقویت پا و مچ پا، از بروز درد و آسیب در این نواحی جلوگیری کنند.

صدمات و آسیب ها

طبق نظر آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، پیچ خوردگی مچ پا یکی از آسیب های رایج در ورزش بوده و به علاوه علتی شایع برای درد مچ پای کودک به شمار می رود. وب سایت Varsity Orthopedics خاطرنشان کرده است که ورزش هایی مانند دو و میدانی، فوتبال، فوتبال آمریکایی، هاکی و ژیمناستیک خصوصا در صورتی که بیش از حد و با روشی نامناسب انجام شوند، می توانند به بچه ها آسیب بزنند زیرا مچ پای داخلی یک کودک از ثبات کمتری برخوردار است و پس از آسیب دیدگی در اثر ضربه و تماس، می تواند به راحتی به سمت داخل بچرخد.

چه موقع باید برای درد مچ پا در کودکان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگرچه پیچ خوردگی مچ پا در اغلب موارد با رعایت اصول گفته شده در بالا، بهبود می یابد اما در صورت بروز این موارد، حتما به یک پزشک عمومی یا ارتوپد مراجعه کرده و یا از آن ها راهنمایی بگیرید.

  • اگر با وجود گذشت چند روز از پیچ خوردن مچ پای فرزندتان، هنوز درد این ناحیه بهبود نیافته است.
  • اگر فرزندتان بلافاصله پس از سانحه، نمی تواند وزن خود را روی مچ پا آسیب دیده تحمل کند.
  • اگر روی استخوان های مچ پا، هنگام فشار دادن درد و حساسیت وجود دارد.
  • شما قادر به کنترل درد مچ پای کودک خود نیستید.

پزشکان عمومی و متخصصین ارتوپدی می توانند مچ پای کودک شما را معاینه کنند، در صورت نیاز عکسبرداری با اشعه ایکس را برای تشخیص هرچه بهتر وضعیت مچ پا انجام داده و در نهایت یک برنامه مدیریتی برای کنترل آسیب دیدگی فرزند دلبند شما ارائه دهند. اگر وروجک شما به طور مداوم یا مکرر دچار پیچ خوردگی مچ پا می شود، کمک گرفتن از بریس (ارتز) یا نوار مچ پا را در نظر بگیرید. پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست می تواند نحوه استفاده از این موارد را به شما آموزش دهد. اگر احساس می کنید درد مچ پا در کودکان شدید است و با گذشت زمان بهبود پیدا نمی کند، حتما به متخصص مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر:

تشخیص و درمان عارضه پاچنبری یا کلاب فوت در نوزادان

بیماری کوتولگی چیست و علت و راه های درمان آن کدامند؟

پای پرانتزی ، راه های تشخیص و درمان پای پرانتزی نوزاد چیست؟

پنجه کبوتری،چه عواملی باعث بروز پنجه کبوتری در بچه ها میشود؟

?پرسش و پاسخ های درد مچ پا در کودکان

آیا صاف بودن کف پای بچه می تواند سبب مچ درد شود؟

بله. صافی کف پا می تواند دلیل درد مچ پا در کودکان، پاشنه پا و یا قوس پا باشد. این درد به ویژه در هنگام دویدن و یا راه رفتن بیشتر احساس خواهد شد.

برای درمان درد مچ پا در اثر صافی کف پای کودک چه باید کرد؟

برای به حداقل رساندن درد در اغلب موارد پوشیدن کفش مخصوص طبی و یا استفاده از پدهای (کاپ) مخصوص پاشنه را توصیه می کنند. به علاوه گاهی اوقات و در مواردی که درد با فعالیت بیش از حد خود را نشان می دهد نیز استراحت را پیشنهاد می دهند. به یاد داشته باشید که اقدامات خودسرانه مانند به پا کردن سبک های خاص کفش، راه رفتن با پای برهنه و یا انجام دادن برخی تمرینات، هیچ کدام نمی توانند صاف بودن کف پا را بهبود بخشند.

آیا رشد و قد کشیدن کودک می تواند سبب درد مچ پا شود؟

علت درد مچ دست و پا در کودکان غالباً رشد کودک است که معمولاً در سنین 8 تا 12 سالگی و با افزایش فعالیت کودکان در فعالیت های بدنی و ورزشی، بروز پیدا می کند. مراکز رشد ظریف، صاف و هلالی شکل در کودکان کم سن و سال، استخوان و غضروف را از هم جدا می کند

چه موقع باید برای درد مچ پا در کودکان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر با وجود گذشت چند روز از پیچ خوردن مچ پای فرزندتان، هنوز درد این ناحیه بهبود نیافته است. - اگر فرزندتان بلافاصله پس از سانحه، نمی تواند وزن خود را روی مچ پا آسیب دیده تحمل کند.- اگر روی استخوان های مچ پا، هنگام فشار دادن درد و حساسیت وجود دارد.- شما قادر به کنترل درد مچ پای کودک خود نیستید.

منبع: hellomotherhood