کیت تخمک گذاری مثبت،چگونه نتایج آزمایش تخمک گذاری را بخوانیم؟

آزمایش های تخمک گذاری که به آنها کیت های پیش بینی کننده تخمک گذاری یا OPK نیز می گویند روشی ساده، مقرون به صرفه و اثبات شده از نظر بالینی برای شناسایی پنجره باروری در بانوان است و به فرد کمک می کند تا بدن و تغییرات آن را بشناسد و زمانی احتمالی بارداری را در خود تشخیص دهد. نمونه های زیادی از کیت های تخمک گذاری طراحی شده اند که به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند اما نحوه خواندن این تست ها نیاز به راهنمایی دارد . در این مقاله با ذکر نمونه های واقعی از کیت تخمک گذاری مثبت آشنا شده و در می یابید که دقیقا چگونه باید از این تست ها استفاده کنید.

مکانیسم عمل در آزمایشات تخمک گذاری چگونه است؟

آزمایش های تخمک گذاری وجود هورمونی به نام هورمون لوتئین ساز (LH) در ادرار را شناسایی می کند. این هورمون توسط سلولهای هیپوفیز قدامی در مغز تولید می شود و به تخمدان علامت می دهند که زمان تخمک گذاری است. حدود 16-48 ساعت قبل از تخمک گذاری ، مغز مقداری از این هورمون به نام موج LH را آزاد می کند. آزمایش تخمک گذاری می تواند این موج را در ادرار شناسایی کند. اگر جواب آزمایش تخمک گذاری مثبت باشد، کاملاً در وسط پنجره باروری هستید و احتمال بارداری بسیار زیاد است، بنابراین اگر قصد بارداری دارید، باید دست به کار شوید.

کیت تخمک گذاری مثبت، چگونه نتایج آزمایش تخمک گذاری خود را بخوانیم؟

بر اساس دستورالعمل های درج شده روی آزمایش عمل کنید، ادرار فقط باید در محدوده مورد نظر در کیت باشد و نباید به قسمت های دیگر سرایت کند. در برخی نمونه ها، ادرار در یک ظرف استریل تمیز جمع آوری می شود و کیت داخل آن قرار می گیرد. بعد از چند دقیقه نتیجه مشخص خواهد شد. حداکثر دو خط ممکن است روشن شود.

خط c و خط T کیت تخمک گذاری به چه معناست؟

1. خط(C) خطر کنترل است و نشان می دهد که کیت درست کار می کند.

2. خط دوم، خط تست یا (T) است که نتیجه تخمک گذاری را نشان می دهد.

برخلاف آزمایش های بارداری خانگی، در آزمایش تخمک گذاری، صرفاً روشن شدن دو خط نشانه مثبت بودن نیست، زیرا بدن در طول چرخه نیز مقدار کمی هورمون لوتئین ساز تولید می کند. اگر خط آزمایش (T) به اندازه خط کنترل (C) تیره یا از آن تیره تر باشد، آزمایش مثبت است و احتمالاً طی 36 ساعت آینده تخمک گذاری خواهید کرد. اگر قصد بارداری دارید، می توانید اقدام کنید.

کیت تخمک گذاری مثبت چگونه است؟

برای آنکه به شما توضیح دهیم کیت تخمک گذاری مثبت یعنی چه، نمونه هایی از کیت تخمک گذاری مثبت شده را مشاهده و سپس توضیحات لازم را می خوانید.

1- جواب آزمایش مربوط به یک بانوی 26 ساله با چرخه 28 روزه و باروری بدون دلیل است. او از روز 11 چرخه، هر روز صبح یک بار آزمایش می کرد. صبح روز 14 ، اوج مقدار LH مشاهده شد. او آزمایش را تا روز 15 ادامه داد.

2- این نتایج مربوط به آزمون روزانه خانم 36 ساله بدون چرخه طبیعی 28 روزه است که آزمایش را از روز 8 آغاز کرده و قوی ترین نتیجه را در روز 11 به دست آورده است. اما موج LH در او خیلی قوی نیست. همه افراد موج LH قوی ندارند. شاید به این دلیل که خانمی آزمایش تخمک گذاری را صبح انجام داده در حالیکه ترشح LH ممکن است در عصر اتفاق بیفتد یا اصلا به طور کلی از ابتدا موج LH در او زیاد نبوده است. او باید در سیکل قاعدگی بعدی نیز آزمایش تخمک گذاری را انجام دهد و اگر در دو یا چند دوره متوالی تخمک گذاری انجام نشد، با پزشک در میان بگذارد.

3- نتایج آزمایش روزانه یک خانم 33 ساله با یک چرخه منظم را می توانید مشاهده کنید. او تست را برای اولین بار در روز سیزدهم چرخه انجام داد و عصر روز 16 تا صبح روز 17 اوج مقدار LH ثبت شد.

4- نتایج آزمایش روزانه یک بانوی 34 ساله را مشاهده می کنیدکه قبلاً از دستگاه آ یو دی استفاده کرده و دچار نارسایی خفیف زودرس تخمدان شده است. تیره ترین خط در روز 16 مشاهده می شود اما به اندازه خط کنترل تیره نیست.

5- نتایج روزانه خانمی 22 ساله با سیکل 33 روزه منظم است که یک بار در روز اول صبح قبل از هر کاری آزمایش را انجام می دهد. هیچ یک از اینها نتیجه مثبت محسوب نمی شود، بنابراین وی باید آزمایش را تا زمانی که خط تست و خط کنترل به یک اندازه تیره شوند، ادامه دهد.

6- این نتایج آزمایش بانوی 35 ساله با چرخه نامنظم را نشان می دهد که از روز 15 چرخه قاعدگی، هر روز صبح آزمایش تخمک گذاری را انجام می دهد. در روز 15 ، او مقدار اولیه هورمون را به دست آورده و هر روز ساعت 8 صبح آزمایش را تکرار می کند تا زمان رسیدن به اوج یا افزایش موج LH مشخص شود. در روز 20 چرخه بیشترین مقدار LH ثبت و برای اطمینان، آزمایش یک بار در صبح و یکبار در عصر تکرار شد.

نکاتی درمورد کیت تخمک گذاری مثبت و بارداری

گاهی شنیده می شود که بانوان می گویند کیت تخمک گذاری مثبت شد ولی باردار نشدم، علت چیست؟ نتیجه مثبت نشان می دهد که بدن در حال تخمک گذاری است اما آزادسازی تخمک را تضمین نمی کند. احتمال ترشح بیشینه هورمون LH بدون تخمک گذاری واقعی وجود دارد اما بسیار به ندرت اتفاق می افتد. ترکیب آزمایش تخمک گذاری با سایر روش های ردیابی، مانند پایش دمای پایه بدن به تایید تخمک گذاری کمک می کند.

همانطور که می بینید، چرخه های قاعدگی در ماه های مختلف و نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. تست های تخمک گذاری ابزاری مفید برای آگاهی و آموزش زوجین به شمارآمده و به آنها کمک می کند تا بدن و تغییرات آن را بشناسند و بتوانند زمان احتمالی وقوع بارداری را تا حد زیادی پیش بینی کنند.

مطالعه بیشتر:

کیت تخمک گذاری

آیا کیت تخمک گذاری روز دقیق را نشان میدهد؟

زمان تخمک گذاری را چگونه می توان تشخیص داد؟

کیت های تخمک گذاری و مانیتور های بررسی باروری

?پرسش و پاسخ های کیت تخمک گذاری مثبت

گاهی شنیده می شود که بانوان می گویند کیت تخمک گذاری مثبت شد ولی باردار نشدم، علت چیست؟

نتیجه مثبت نشان می دهد که بدن در حال تخمک گذاری است اما آزادسازی تخمک را تضمین نمی کند. احتمال ترشح بیشینه هورمون LH بدون تخمک گذاری واقعی وجود دارد اما بسیار به ندرت اتفاق می افتد. ترکیب آزمایش تخمک گذاری با سایر روش های ردیابی، مانند پایش دمای پایه بدن به تایید تخمک گذاری کمک می کند.

خط c و خط T کیت تخمک گذاری به چه معناست؟

1. خط(C) خطر کنترل است و نشان می دهد که کیت درست کار می کند. 2. خط دوم، خط تست یا (T) است که نتیجه تخمک گذاری را نشان می دهد.

کیت تخمک گذاری را چگونه بخوانیم؟

برخلاف آزمایش های بارداری خانگی، در آزمایش تخمک گذاری، صرفاً روشن شدن دو خط نشانه مثبت بودن نیست، زیرا بدن ا در طول چرخه نیز مقدار کمی هورمون لوتئین ساز تولید می کند. اگر خط آزمایش (T) به اندازه خط کنترل (C) تیره یا از آن تیره تر باشد، آزمایش مثبت است و احتمالاً طی 36 ساعت آینده تخمک گذاری خواهید کرد. اگر قصد بارداری دارید، می توانید اقدام کنید.

مکانیسم عمل در آزمایشات تخمک گذاری چگونه است؟

آزمایش های تخمک گذاری وجود هورمونی به نام هورمون لوتئین ساز (LH) در ادرار را شناسایی می کند. این هورمون توسط سلولهای هیپوفیز قدامی در مغز تولید می شود و به تخمدان علامت می دهند که زمان تخمک گذاری است. حدود 16-48 ساعت قبل از تخمک گذاری ، مغز مقداری از این هورمون به نام موج LH را آزاد می کند. آزمایش تخمک گذاری می تواند این موج را در ادرار شناسایی کند. اگر جواب آزمایش تخمک گذاری مثبت باشد، کاملاً در وسط پنجره باروری هستیدو احتمال بارداری بسیار زیاد است، بنابراین اگر قصد بارداری دارید، باید دست به کار شوید.

منبع: natalist

دیگر مطالب اقدام به بارداری و نکات مهم برای اقدام بارداری صحیح

مطالب دیگر این دسته بندی را می توانید در این بخش مشاهده کنید