آیا خوردن شیر در کودکان ضروری است و فواید خوردن شیر چیست؟

شیر گاو به عنوان یک غذای مناسب برای کودکان، دارای پروتئین، کلسیم و کالری های سالم، شناخته شده است. از طرف دیگر، مخالفان شیر، از جمله پزشکان آگاه، بسیاری از مشکلات شیر را متذکر شده اند. مصرف شیر گاو با آلرژی، کم خونی، اوتیسم، دیابت و سرطان همراه است. والدین چه کاری باید انجام دهند؟ بیایید به این مسائل بپردازیم که آیا خوردن شیر در کودکان ضروری است؟

خوردن شیر در کودکان از چه سنی مجاز است؟

متخصصان شیر گاو را حداقل تا سن 12 ماهگی کودک توصیه نمی کنند (مگر اینکه هنگام از شیر گرفتن هنوز به شیر خشک بر پایه شیر نیاز داشته باشند). شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان است. ابتدا ماست را امتحان کنید زیرا آنزیم ها و باکتری های قابل هضم تری ایجاد می کنند. اگر علائم واضحی مشاهده نشد، شیر را امتحان کنید.

آیا شیر فرآوری شده برای کودکان مضر است؟

مانند اکثر غذاها، کیفیت غذایی شیر نیز در طی فرآوری به طور قابل توجهی آسیب می بیند. چربی هموژنیزه غیرقابل دسترس می شود و ما برای جذب کلسیم به چربی موجود در شیر نیاز داریم. پاستوریزه کردن شیر باکتری های ضروری برای هضم آن را از بین می برد، لاکتوز را به ماده غیرقابل هضم تبدیل می کند، در جذب کلسیم تداخل ایجاد می کند و ویتامین های A، C و B را از بین می برد.

برای رشد کافی استخوان و جلوگیری از پوسیدگی دندان، به کودکان خود شیر خام بدهید و به یاد داشته باشید، از مصرف محصولات سویا برای کودکان خودداری کنید.

عوارض خوردن شیر پاستوریزه در کودکان

از مصرف شیر حاوی هورمون رشد گاو، آنتی بیوتیک و آفت کش ها خودداری کنید. این بدان معنی است که شما فقط باید شیر ارگانیک بنوشید. این مواد شیمیایی ممکن است مسئول ایجاد برخی از مشکلات سلامتی مرتبط با شیر باشند. حتی الامکان از محصولات لبنی ارگانیک (بستنی، پنیر، ماست) استفاده کنید.

فواید خوردن شیر در کودکان چیست؟

خوردن شیر و سایر لبنیات برای کودکان فواید بسیار زیادی دارد، ازجمله:

پروتئین: هشت گرم پروتئین در یک فنجان شیر یا ماست، شش گرم پروتئین در 5/28 پنیر. این یک غذای پروتئینی متراکم است. آنزیم پروتئین (گزانتین اکسیداز) موجود در شیر اگر در جریان خون جذب شود با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. این امر هنگام نوشیدن شیر هموژنیزه اتفاق می افتد زیرا گلبول های کوچک چربی آنزیم را احاطه کرده و از تجزیه آن جلوگیری می کنند. شیر غیرهموژنیزه بنوشید. شیر خشک بدون چربی که به طور مداوم به شیر کم چرب اضافه می شود دارای نیتریت زیادی است، بنابراین از شیری که به آن شیر خشک اضافه شده خودداری کنید.مولکول های پروتئین شیر بزرگ و تحریک کننده دستگاه گوارش هستند، که می تواند منجر به خونریزی میکروسکوپی روده و کم خونی شود. هنگامی که مولکول های پروتئین شیر از طریق روده به درون جریان خون نشت می کنند، می توانند یک پاسخ آلرژیک ایجاد کنند. علائم آلرژی به شیر می تواند شامل گرفتگی مزمن بینی و سینوس، آسم و عفونت های مکرر گوش همراه با احتقان مداوم مایعات گوش میانی باشد.

ویتامین دی: چربی کره حاوی ویتامین D کمپلکس طبیعی است. ویتامین D برای جذب کلسیم مورد نیاز است و بدن از قرار گرفتن در معرض آفتاب ویتامین D تولید می کند، بنابراین در ماه های زمستان بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D می شوند. یک شکل مصنوعی از ویتامین D اغلب به شیر اضافه می شود (ویتامین 2D، ارگوکالسیفرول)، اما ویتامین 2D با مسمومیت کبدی همراه است. کسانی که در مناطقی با آسمان ابری و هوای سرد زندگی می کنند، باید ویتامین طبیعی3D ارگوکالسیفرول یا به صورت مکمل یا در روغن ماهی مصرف کنند.

کلسیم: یک فنجان شیر یا ماست حاوی بیش از 200 میلی گرم کلسیم است. مشکل شیر وجود فسفر بیشتر نسبت به کلسیم است که تمایل به دفع کلسیم دارد. راه حل این مشکل، اضافه کردن مکمل سیترات کلسیم در رژیم غذایی کودک است. چربی برای جذب مواد معدنی و ویتامین های شیر لازم است، بنابراین کودکان باید فقط شیر کامل بنوشند و ماست کامل بخورند، نه محصولات کم چرب. ویتامین C به جذب کلسیم کمک می کند، بنابراین خوردن میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند یا مصرف مکمل به شما کمک می کند.

مصرف کلسیم توصیه شده برای کودکان:

3-1 ساله 500 میلی گرم

8-4 ساله 800 میلی گرم

18-9 ساله 1200 میلی گرم

عوارض زیاد خوردن شیر در کودکان چیست؟

کلسیم موجود در شیر مانع از جذب آهن در بدن کودک می شود. بنابراین اگر کودک شما بیش از حد شیر می خورد احتمال بروز فقر آن در بدن او وجود دارد. درصورت خوردن زیاد شیر در کودکان بهتر است با یک آزمایش خون میزان آهن بدن کودک را بررسی کنید.

بهترین زمان برای خوردن شیر در کودکان

مناسب ترین زمان برای خوردن شیر در کودکان زمانی است که غذاهای حاوی آهن و یا مولتی ویتامین حاوی آهن مصرف نکرده باشد. در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به دلبندتان شیر بدهید اما احتیاط کنید که با مصرف غذاهای حاوی آهن حداقل دو ساعت داشته باشد.

خوردن شیر تاریخ گذشته در کودکان

خوردن شیر تاریخ گذشته در کودکان می تواند سبب دلدرد و اسهال و استفراغ و در کل بروز علائم مسمویت گردد. اگر با چند بار استفراغ و خارج شدن شیر فاسد شده از معده نوزاد علائم بهبود پیدا نکرد، به متخصص اطفال مراجعه کنید.

خلاصه اگر کودکان لبنیات می خورند فقط از شیر و ماست کامل و ترجیحاً غیرهموژنیزه استفاده کنید. در صورت امکان شیر خام بخرید. با بزرگتر شدن کودکان به سراغ محصولات شیر کم چربی نروید. کودکان به چربی نیاز دارند و کلسترول موجود در شیر مفید است. رژیم های غذایی کودکان را با توجه به سن و سایر منابع کلسیم ، با 500-1000 میلی گرم سیترات کلسیم تکمیل کنید. برای تسهیل جذب کلسیم، مکمل چربی امگا 3 بدهید. در فصول سرد سال از مکمل ویتامین D استفاده کنید. با تمام مشکلات شیر ، ممکن است بخواهید از گزینه های جایگزین استفاده کنید. از شیر سویا استفاده نکنید، زیرا سویا کلسیم بدن را کاهش می دهد و باعث کاهش عملکرد تیروئید می شود. شیر بادام جایگزین مناسبی است زیرا حاوی پروتئین و چربی است. با این حال، کودکانی که سابقه آلرژی در خانواده دارند، ممکن است واکنش های آلرژیک به مغزها داشته باشند، بنابراین شیربرنج انتخاب بهتری خواهد بود. شیربرنج جایگزین کم طرفدارتری است زیرا تقریباً فقط حاوی کربوهیدرات است. شیر بادام و شیر برنج هم کلسیم کمی دارند. بهترین منابع غیرلبنی کلسیم، سبزیجات به رنگ سبز تیره و دانه کنجد (ارده) است. از آنجا که بعید به نظر می رسد کودکان از این غذاها به طور منظم استفاده کنند، شکل جویدنی یا مایع سیترات کلسیم ایده خوبی برای همه کودکان است. به طور جالب توجه جمعیت گیاهخواران با مصرف کم کلسیم در رژیم غذایی تراکم استخوان بیشتری نسبت به سایر افراد دارند، اما این ممکن است در نتیجه رژیم های غذایی فاقد مواد تحلیل برنده کلسیم (کافئین، شکر تصفیه شده، گوشت قرمز و نوشیدنی های غیرالکلی) باشد.

اگر کودک شما مشکل گرفتگی مزمن و یا عفونت گوش دارد، سعی کنید همه محصولات لبنی را به مدت یک ماه متوقف کنید. سپس اگر علائم بهبود یافت، سعی کنید مجدداً شیر را وارد برنامه غذایی کودک کنید تا تأثیر آن را ارزیابی کنید. درمورد خوردن شیر در کودکان به یاد داشته باشید که مشکلات گوارشی (معده درد و گاز) ممکن است به دلیل لاکتوز (قند شیر) در کودکانی که کمبود لاکتاز (آنزیمی که لاکتوز را تجزیه می کند) باشد. مصرف لاکتاز به عنوان مکمل هنگام خوردن یک وعده غذایی با محصولات لبنی ممکن است از بروز این علائم جلوگیری کند.

 مطالعه بیشتر:

مقاومت نوزاد در برابر شیر خوردن

مصرف شیر پاستوریزه در کودکان را چگونه آغاز کنیم؟

میزان شیر مورد نیاز نوزاد ونوزاد من چه مقدار شیر باید بخورد؟

چه نوع شیری به کودکان بدهیم واهمیت شیر برای کودکان چیست؟

?پرسش و پاسخ های خوردن شیر در کودکان

عوارض زیاد خوردن شیر در کودکان چیست؟

کلسیم موجود در شیر مانع از جذب آهن در بدن کودک می شود. بنابراین اگر کودک شما بیش از حد شیر می خورد احتمال بروز فقر آن در بدن او وجود دارد.

بهترین زمان برای خوردن شیر در کودکان چه موقعی است؟

مناسب ترین زمان برای خوردن شیر در کودکان زمانی است که غذاهای حاوی آهن و یا مولتی ویتامین حاوی آهن مصرف نکرده باشد. در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به دلبندتان شیر بدهید اما احتیاط کنید که با مصرف غذاهای حاوی آهن حداقل دو ساعت داشته باشد.

عوارض خوردن شیر پاستوریزه در کودکان چیست؟

از مصرف شیر حاوی هورمون رشد گاو، آنتی بیوتیک و آفت کش ها خودداری کنید. این بدان معنی است که شما فقط باید شیر ارگانیک بنوشید. این مواد شیمیایی ممکن است مسئول ایجاد برخی از مشکلات سلامتی مرتبط با شیر باشند. حتی الامکان از محصولات لبنی ارگانیک (بستنی، پنیر، ماست) استفاده کنید.

بهترین شیر برای کودکان کدام است؟

برای رشد کافی استخوان و جلوگیری از پوسیدگی دندان، به کودکان خود شیر خام بدهید. و به یاد داشته باشید، از مصرف محصولات سویا برای کودکان خودداری کنید

منبع: healthychild