نعوظ در کودکان ،چگونه با کودک در مورد علت نعوظ صحبت کنیم؟

یکی از ابهامات متداولی که والدین دوست دارند در مورد آن بیشتر بدانند، مساله حالت نعوظ در کودکان (یا نعوظ پسربچه ها) است. ممکن است این سوال برای پدر و مادرها ایجاد شود که "پسران چه زمانی نعوظ را تجربه می کنند یا سن نعوظ در کودکان چند سالگی است؟"، یا اینکه ممکن است کودک آن ها شروع به پرسیدن سوالاتی در مورد اینکه چرا آلت تناسلی او بزرگتر یا سخت تر می شود، کرده باشد و یا حتی ممکن است یکی از بچه ها در مورد اینکه چرا آلت تناسلی برادرشان گاهی اوقات بیرون می زند از پدر و مادر خود سوال کند. سوال پرسیدن پیرامون دلیل نعوظ در کودکان برای کودکان کاملا طبیعی است. در ادامه این متن همه چیز را درمورد نعوظ صبحگاهی در کودکان خواهید خواند.

چگونه با فرزند خود در مورد علت نعوظ در کودکان صحبت کنیم؟

از آنجا که ما بزرگسالان، اغلب نعوظ را بخشی از رابطه جنسی می دانیم، بنابراین دیدن آلت تناسلی کودک در حالت قائم (نعوظ) و همچنین هر پرسش و پاسخی در حیطه آن، می تواند برای والدین تجربه ای چالش برانگیز باشد. به همین دلیل نیز اگر پاسخ دادن به سوالات بچه ها در مورد نعوظ در کودکان، در شما احساس ناخوشایندی ایجاد می کند، کاملاً قابل درک است. این ها شرایطی هستند که والدین را سردرگم و نگران کرده و نمی دانند که چطور باید در مورد آن با فرزند خود صحبت کنند. به علاوه والدین غالباً نگران این هستند که مبادا بیش از حد لازم به کودک کنجکاوشان اطلاعات بدهند و نمی دانند آیا فرزندشان واقعاً آماده شنیدن در مورد رابطه جنسی هست یا خیر.

بنابراین چگونه می توانید در مورد نعوظ در کودکان، به روشی متناسب با سن، با فرزند خود صحبت کنید؟ ما سعی کرده ایم تا در این مقاله به آن بپردازیم و به شما کمک کنیم تا بتوانید با فرزندان خود در مورد مساله نعوظ، گفت و گویی راحت و بدون احساس شرم داشته باشید. با خواندن این مقاله اطلاعات مربوط به کودکان در هر سنی را پیدا خواهید کرد. پس با ما همراه شوید.

پسران در چه سنی دچار نعوظ می شوند؟

تجربه نعوظ در پسربچه ها، از همان ابتدا شروع می شود. نعوظ آلت تناسلی فقط یکی از مواردی است که اتفاق می افتد و نشان می دهد که آلت تناسلی پسر کوچولوی شما به درستی کار می کند. منظور ما از "کار صحیح" این است که آلت تناسلی پسربچه ها قادر به قائم شدن باشد به طوری که وقتی بزرگ شدند، بتوانند از آن برای امر دخول در مقاربت جنسی استفاده کنند.

آلت تناسلی پسر شما از همان ابتدا به عنوان یک نوزاد تازه متولد شده در وضعیت "آماده به کار" قرار دارد. البته که برخی از پزشکان و جنین شناسان می گویند حتی زمانی که فرزندتان به عنوان جنین درون رحم باردار شما قرار دارد نیز نعوظ را در درون رحم تجربه می کند.بنابراین تجربه کردن نعوظ در طول شبانه روز برای پسربچه ها اتفاقی کاملاً طبیعی و سالم بوده و معنی آن این است که آلت تناسلی آن ها به درستی کار می کند.با این وجود، اگر تا زمانی که فرزندتان به یک کودک نوپا تبدیل شد، متوجه نعوظ او نشدید، تعجب نکنید و اگر در این سنین تازه قائم شدن آلت تناسلی را در فرزند کوچک خود دیدید، آرام باشید و نگران نشوید. زیرا هیچ معنای جنسی در پشت نعوظ دلبند نوپای شما وجود ندارد.

نعوظ در کودکان چگونه اتفاق می افتد؟

نعوظ ناشی از افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد است. مغز پیام شیمیایی به رگ های خونی موجود در آلت تناسلی مرد می فرستد. در نتیجه این پیام ها، عروق شل شده و باز می شوند تا خون بیشتری وارد بدنه آلت شود. همزمان رگ ها بسته شده و خون را در داخل آلت تناسلی به دام می اندازند. در داخل آلت تناسلی مردان مقدار زیادی بافت اسفنجی نیز وجود دارد. هنگامی که آلت با خون پر می شود، آن بافت نرم اسفنجی سفت و سخت شده و همین امر باعث خواهد شد تا آلت تناسلی مرد بزرگ تر و بلندتر شود، زیرا در درون آن خون زیادی به دام افتاده است. در اثر این پروسه آلت تناسلی مرد بزرگتر، محکمتر و در نهایت از بدن متمایز می شود. اکنون آلت تناسلی در حالت ایستاده و قائم است که به عنوان نعوظ در نظر گرفته می شود.

وقتی نعوظ به پایان می رسد، رگ ها شل می شوند و به خون اضافی اجازه می دهند تا از آلت خارج شده و به بدن برگردد. در همان زمان، عروق بسته شده و فقط مقدار کمی خون به آلت تناسلی نفوذ می کند. سپس آلت تناسلی مرد دوباره نرم و کوچک می شود. این نحوه نعوظ جنس "نر" است، صرف نظر از اینکه شیرخوار، کودک نوپا، کودک، نوجوان یا جوان و بزرگسال باشند، این پروسه ای است که برای همه آن ها به این شکل اتفاق می افتد!

علت نعوظ در کودکان چیست؟ چرا فرزند من نعوظ دارد؟

نعوظ کودکان معمولاً بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق می افتد. ما این ها را نعوظ خود به خود یا غیرارادی می نامیم، یعنی وقتی که آلت تناسلی مرد بدون دلیل خاصی به حالت قائم در می آید. این دسته از نعوظ ها، ممکن است در مواردی اتفاق بیفتند که کودکان در هنگام بازی یا سایر موارد خاص مثل مهمانی های تولد بیش از حد هیجان زده می شوند. همچنین هنگامی که مثانه آن ها پر شده و لازم است به توالت بروند، نیز ممکن است این مساله را تجربه کنند. با بزرگتر شدن کودک و رسیدن او به سن بلوغ، نعوظ های داوطلبانه و خودخواسته کم کم شروع می شوند. این موارد بیشتر به دلیل افکار و احساسات جنسی رخ می دهند. بلوغ دورانی است که در طی آن بدن کودک فرآیند تبدیل و تغییر به بدن یک بزرگسال را شروع کرده و توانایی تولید مثل را نیز به دست می آورد. در طی مراحل بلوغ علاوه بر کسب قدرت باروری و دست پیدا کردن به شکل بدن بالغ، مغز بچه ها نیز تغییر می کند. این بدان معناست که برای اولین بار فرزند نوجوان شما افکار و احساسات جنسی را تجربه کرده و در نتیجه آن نعوظ پیدا می کند.

نوجوانان هنوز هم نعوظ خود به خودی یا غیرارادی را تجربه می کنند که بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق می افتند، اما در سنین بلوغ به طرز عجیبی به شدت و تعداد دفعات این وقایع افزوده شده که اغلب در مکان یا زمانی اشتباه رخ می دهند (این مساله می تواند باعث خجالت و شرمساری بچه ها شود) و سرانجام، با بزرگتر شدن پسرها و پیشرفت در بلوغ، نعوظ های خود به خودی کمتر دیده می شوند.

وقتی که پسربچه ها بلوغ را پشت سر می گذارند، متوجه نعوظ صبحگاهی خواهند شد، یعنی نعوظ هایی که هنگام بیدار شدن از خواب اتفاق می افتند. این مدل از بلند شدن آلت تناسلی که به عنوان "چوب صبح" نیز شناخته می شود، به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. بنابراین اگر در مورد نحوه و علت وقوع نعوظ صبحگاهی یا همان "چوب صبح" برای فرزندتان مطمئن نیستید، فقط کافی است به او توضیح دهید که این اتفاق برای بسیاری از پسران هم سن و سال او رخ داده و اصلا نگران کننده یا بد نیست. در واقع این مساله بدان معناست که آلت تناسلی آن ها به درستی کار می کند.

چه زمانی باید برای نعوظ در کودکان نگران باشید؟

نعوظ کودکان معمولاً کاملاً طبیعی و سالم است و جای نگرانی ندارد. اما چندین مورد وجود دارند که در صورت وجود آن ها، نعوظ ممکن است مشکل ساز باشد. از جمله اینکه:

  • اگر قائم ماندن آلت تناسلی فرزند شما بیش از چند ساعت طول کشید و یا اگر علائم غیرمعمول دیگری مانند راش (ضایعات پوستی)، تب یا تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی را مشاهده کردید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
  • پریاپیسم یا نعوظی دردناک که 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد، اگرچه در کودکان نادر است اما شرایطی است که نیاز به درمان فوری دارد. بنابراین در صورت بروز این مشکل، در اسرع وقت فرزندتان را به یک مرکز اورژانس یا درمانگاه مجهز برسانید.
  •  فیموز (Phimosis) شرایطی است که در آن پوست ختنه از جلد (سر) آلت تناسلی عقب نمی رود یعنی پوست ختنه گاه سفت است و در صورتی که از زمان جمع شدن پوست ختنه گاه تعجب می کنید، بد نیست بدانید که نسبت پسرانی که در آن ها جمع شدن پوست ختنه گاه به طور کامل امکان پذیر است، به این ترتیب است: 10٪ در 1 سالگی، 50٪ در 10 سالگی و 99٪ در 17 سالگی.
  •  اگر احساس می کنیدکه مشکلی وجود دارد. در این موارد بهتر است که به غریزه خود اعتماد کرده و برای رفع نگرانی و ابهامتان با پزشک مشورت کنید.

چگونه نعوظ را برای فرزند خود توضیح دهید؟

خب احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده که چطور می توانید نعوظ را برای کودک خود توضیح دهید؟ ما در اینجا به تعدادی از ایده هایی که می توانید از آن ها برای این کار کمک بگیرید، اشاره کرده ایم:

در مورد نعوظ شیرخواران و کودکان نوپا:

شما می توانید آن را نادیده بگیرید و یا اینکه نعوظ را تأیید کنید. فقط در این حد اظهارنظر کنید که آلت تناسلی پسر بچه ها گاهی بیرون می زند و بزرگتر و سفت و سخت می شود . این فرآیند را به عنوان نعوظ نامگذاری کنید و به فرزندتان اطمینان دهید که آلت تناسلی تمامی مردها این کار را انجام می دهند. اگر قرار بود با کودک خود در مورد ناخن های پای او صحبت کنید، چطور این کار را می کردید؟ این مساله را به ذهن سپرده و سعی کنید در مورد مساله نعوظ نیز همان قدر واقعی و راحت با او حرف بزنید.

با بزرگتر شدن فرزندتان، می توانید به روش های متفاوت تری با او صحبت کنید:

به عنوان مثال شما می توانید به فرزند خود بگویید که نعوظ در جنس مرد امری طبیعی است و برای همه پسران (یا بچه هایی که آلت تناسلی دارند) اتفاق می افتد. همچنین شما می توانید برخی از تصاویر کارتونی (که شامل نعوظ است) را به فرزندتان نشان داده و از روی آن موارد لازم را توضیح دهید.

اطمینان حاصل کنید که فرزندتان متوجه می شود قسمتی که به آن اشاره می کنند آلت تناسلی مردانه است و به او بگویید که وقتی که آن اندام شروع به سفت و سخت شدن می کند (یا بزرگتر شدن)، نعوظ نامیده می شود. برای پسر کوچک توضیحی دهید که نعوظ زمانی اتفاق می افتد که خون اضافی به آلت تناسلی نفوذ کند و این بدان معنی است که آلت تناسلی آن ها به درستی کار می کند.

همچنین برای بچه های بزرگتر می توانید اینگونه توضیح دهید که آلت تناسلی آن ها برای دوران بزرگسالی و کسب آمادگی برای رابطه جنسی تمرین می کند. وقتی کودک شما به بلوغ نزدیک می شود، باید به او اطلاع دهید که با ورود به این دوران نعوظ بیش از حد معمول را تجربه خواهد کرد و ممکن است این بلند شدن آلت تناسلی حتی در زمان و مکانی نامناسب نیز اتفاق بیفتد. فراموش نکنید که به او یادآور شوید از این بابت احساس گناه نکرده و خود را سرزنش نکند، چرا که مقصر اصلی هورمون ها هستند.

دوران بلوغ همچنین زمان خوبی برای شروع صحبت در مورد خواب های مرطوب (انزال در خواب)، انزال و احساسات جنسی است. اگر درباره چگونگی نحوه شروع صحبت با پسرتان در مورد نعوظ در کودکان و نوجوانان مطمئن نیستید، بهتر است از یک روانشناس کودک کمک بگیرید.

 مطالعه بیشتر:

نگرانی پسرها درباره بلوغ!

کنجکاوی جنسی در کودکان آیا عادی و طبیعی است؟

بازی کودک با آلت و علت بازی کودکان با آلتشان چیست؟

پریاپیسم در کودکان یا نعوظ غیر ارادی چیست و چه خطری دارد؟

?پرسش و پاسخ های نعوظ در کودکان

پسران در چه سنی دچار نعوظ می شوند؟

تجربه نعوظ در پسربچه ها، از همان ابتدا شروع می شود. نعوظ آلت تناسلی فقط یکی از مواردی است که اتفاق می افتد و نشان می دهد که آلت تناسلی پسر کوچولوی شما به درستی کار می کند.

نعوظ در کودکان چگونه اتفاق می افتد؟

نعوظ ناشی از افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد است. مغز پیام شیمیایی به رگ های خونی موجود در آلت تناسلی مرد می فرستد. در نتیجه این پیام ها، عروق شل شده و باز می شوند تا خون بیشتری وارد بدنه آلت شود.

چرا فرزند کوچک من نعوظ دارد؟

نعوظ کودکان معمولاً بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق می افتد. ما این ها را نعوظ خود به خود یا غیر ارادی می نامیم، یعنی وقتی که آلت تناسلی مرد بدون دلیل خاصی به حالت قائم در می آید. این دسته از نعوظ ها، ممکن است در مواردی اتفاق بیفتند که کودکان در هنگام بازی یا سایر موارد خاص مثل مهمانی های تولد بیش از حد هیجان زده می شوند

چگونه نعوظ را برای فرزند خود توضیح دهید؟

اطمینان حاصل کنید که فرزندتان متوجه می شود قسمتی که به آن اشاره می کنند آلت تناسلی مردانه است و به او بگویید که وقتی که آن اندام شروع به سفت و سخت شدن می کند (یا بزرگتر شدن)، نعوظ نامیده می شود. برای پسر کوچک توضحی دهید که نعوظ زمانی اتفاق می افتد که خون اضافی به آلت تناسلی نفوذ کند و این بدان معنی است که آلت تناسلی آن ها به درستی کار می کند.

منبع: sexedrescue