بازی کودک با آلت و علت بازی کودکان با آلتشان چیست؟

بازی کودکان با آلتشان بسیار شایع است. بسیاری از کودکان نوپا عادت دارند که با آلت تناسلی خود بازی کنند. اگرچه از دید بزرگسالان این کار بی نهایت ناخوشایند و ناراحت کننده به نظر می رسد اما با این حال باید بدانید که این یک رفتار کاملاً طبیعی است و نباید نگران آن باشید. بهترین کار در هنگام بازی کودک با آلتش این است که در صورت مواجهه با چنین رفتاری، واکنشی ملایم و خنثی از خودتان نشان دهید. زیرا سرزنش کردن فرزندتان می تواند باعث ایجاد احساس شرم برای مدتی طولانی در او شود.

فرزند نوپای من با آلت تناسلی خود بازی می کند، برای حل این مشکل چه کنم؟

شاید برخی از والدین از اطرافیان خود شنیده باشند که بازی کردن پسربچه ها با آلت تناسلی خود از علائم اولیه اوتیسم است. اما ما به شما می گوییم که مطمئن باشید چنین علامتی توسط متخصصان در لیست نشانه های اوتیسم ذکر نشده است. اگر کودکانی که در حال سپری کردن پروسه طبیعی رشد و تکامل خود هستند، هر از گاهی رفتارهای منفردی از مجموعه علائم اوتیسم را "به تنهایی" انجام دهند که با سایر نشانه ها همراهی نداشته باشند، نباید نگران شد و آن ها را به عنوان اوتیسم اشتباه گرفت.

علت بازی کودکان با آلتشان چیست؟

اصلی ترین علت بازی کودک با آلتش کشف خود و لمس دستگاه تناسلی است. لمس، خراشیدن یا کشیدن ناحیه دستگاه تناسلی برای پسران ، به خصوص در سنین 2 تا 6 سالگی، فقط یک فعالیت عادی است و نباید آن را به انحرافات جنسی ربط داد.

اگر بچه ها یاد بگیرند که به جای پوشک از توالت استفاده کنند، ممکن است دستگاه تناسلی خود را برای راحتی دوباره مرتب کنند، آن را کشیده یا بخارانند، یا وقت بیشتری را بدون پوشک بگذرانند. در حین انجام این کارها، کودکان نوپا ممکن است درک کنند که با لمس کردن این قسمت احساس لذت بخشی به آن ها دست می دهد و بنابراین به تکرار کردن این حرکت علاقه مند شوند. در طی این پروسه بچه های نوپا حتی ممکن است از نعوظ طبیعی خود نیز آگاه شوند.متاسفانه بچه های کوچک قدرت این را ندارند که تشخیص دهند لمس آلت تناسلی خود در هر زمان یا هر مکانی که می خواهند، اقدام صحیح و مناسبی نیست. قبل از 5 یا 6 سالگی، بچه ها برای فراگرفتن این مساله بسیار کوچک هستند و از درک علت بد بودن این حرکت ناتوانند.

آیا بازی کودک با آلتش ممکن است نشانه ای از یک مشکل پزشکی باشد؟

اگر این رفتار جدیدا رخ داده است یا اینکه تعداد دفعات انجام آن بسیار زیادتر شده است، لازم است تا فرزندتان را از نظر بیماری ها مانند یک بیماری پوستی، عفونت قارچی یا بیماری های دیگر بررسی کنید.

اگر در ناحیه تناسلی فرزندتان هر یک از علائم ظاهری زیر را مشاهده کردید، فرزند خود را جهت بررسی بیشتر به نزد پزشک ببرید:

• خون ریزی از ناحیه تناسلی

• پوسته پوسته شدن

• درد

• قرمز شدن ناحیه تناسلی

• تغییر رنگ پوست

• تورم

• مشکل در ادرار کردن و هر نوع مشکل دیگر مرتبط با آن

جلوگیری از ایجاد سایش و تحریک آلت تناسلی

ساییده شدن، اصطکاک و در نتیجه تحریک دستگاه تناسلی اتفاقی معمول برای پسران است که به خصوص هنگام پوشیدن پوشک در هوای گرم تر آن را به میزان زیادی تجربه می کنند. عمل کردن به این راهکارها ممکن است کمک کند تا مانع از وقوع این اتفاق و تحریک شدن پسر کوچولوی خود شوید:

• پوشکی انتخاب کنید که میزان تنگ بودن آن مناسب باشد. اگرچه پوشک های خیلی تنگ تحریک کننده هستند، اما پوشک های خیلی شل نیز می توانند به همان اندازه بد باشند. اصطکاک مداوم در ناحیه تناسلی یک کودک نوپا فعال به ایجاد سایش و تحریک در او کمک می کند.

• مرتباً پوشک دلبندتان را عوض کنید، به طوری که اطمینان پیدا کنید که دستگاه تناسلی و اندام های جنسی فرزندتان به پوشک او نچسبد.

• اگر متوجه می شوید دستگاه تناسلی او به پوشک می چسبد یا کیسه بیضه و آلت تناسلی او به هم چسبیده اند، از یک محصول جلوگیری کننده از ساییدگی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در هر بار تعویض پوشک به خصوص در هوای گرم از این محصولات کمک بگیرید.

• به فرزندتان اجازه دهید که برای یک روز به صورت کاملا برهنه باشد. اگر به آلت تناسلی مردانه کمتر توجه کنید، ممکن است پوشک کردن یا لباس پوشاندن به رفع عادت اشتباه فرزندتان کمک کند.

• اگر دلبند شما آماده است، آموزش دادن در مورد اینکه چرا این رفتار اشتباه است را شروع کنید.

چگونه به بازی کودک با آلتش واکنش نشان دهیم؟

اگر فرزند کوچک شما دائماً با آلت تناسلی خود بازی می کند یا دوست دارید که این کار را در جمع انجام ندهد، بهترین واکنش این است که زیاد به او توجه نکنید. در عوض، از روش تغییر مسیر استفاده کنید. یعنی اینکه حواس دلبندتان را پرت کرده و به او کار دیگری بدهید تا با دستانش انجام دهد. (مانند بازی با اسباب بازی یا نگه داشتن کتاب). همچنین می توانید با پرسیدن سوالاتی مانند:

• "عزیزم به من بگو که قد شما چند سانتی متر است؟"

• " به من نشون بده که یک بچه گربه تا چه اندازه بزرگ هست؟"

• "به علامت توقف اشاره کن."

• "با دستای قشنگت علامت پنج رو به من نشون بده."

هنگامی که فرزندتان را از پوشک گرفتید یا متوجه شدید که این کار را به عنوان یک فعالیت تسکین دهنده برای خود انجام می دهد، ممکن است بخواهید اصلاح رفتار او را شروع کنید. برای انجام این کار شروع به صحبت در مورد زمان ها و مکان های مناسب کنید. شما باید به این واقعیت اشاره داشته باشید که اگرچه این یک فعالیت عادی است، اما کاری است که باید در خلوت انجام شود. تقریباً همه پسران در بعضی از مواقع به این صحبت ها احتیاج دارند و شما به عنوان والدین آن ها باید این مسئولیت مهم را به عهده گرفته و به نحو احسن آن را انجام دهید. در انتها به یاد داشته باشید که بازی کودک با آلتشان غیرطبیعی نیست و بیشتر کودکان از ین مرحله عبور می کنند.

 مطالعه بیشتر:

ختنه نوزادان

نگرانی پسرها درباره بلوغ!

توضیح بچه دار شدن برای کودکان چگونه باید باشد؟

ختنه کردن نوزاد، زمان مناسب و مراقبت های بعد از ختنه

?پرسش و پاسخ های بازی کودک با آلت

علت بازی کودکان با آلتشان چیست؟

اصلی ترین علت بازی کودک با آلتش کشف خود و لمس دستگاه تناسلی است. لمس، خراشیدن یا کشیدن ناحیه دستگاه تناسلی برای پسران ، به خصوص در سنین 2 تا 6 سالگی، فقط یک فعالیت عادی است و نباید آن را به انحرافات جنسی ربط داد.

آیا بازی کودک با آلتش ممکن است نشانه ای از یک مشکل پزشکی باشد؟

اگر این رفتار جدیدا رخ داده است یا اینکه تعداد دفعات انجام آن بسیار زیادتر شده است، لازم است تا فرزندتان را از نظر بیماری ها مانند یک بیماری پوستی، عفونت قارچی یا بیماری های دیگر بررسی کنید.

چگونه به بازی کودک با آلتش واکنش نشان دهیم؟

اگر فرزند کوچک شما دائماً با آلت تناسلی خود بازی می کند یا دوست دارید که این کار را در جمع انجام ندهد، بهترین واکنش این است که زیاد به او توجه نکنید. در عوض، از روش تغییر مسیر استفاده کنید. یعی اینکه حواس دلبندتان را پرت کرده و به او کار دیگری بدهید تا با دستانش انجام دهد. (مانند بازی با اسباب بازی یا نگه داشتن کتاب)

آیا بازی کردن کودکان با آلتشان نشان دهنده اوتیسم است؟

شاید برخی از والدین از اطرافیان خود شنیده باشند که بازی کردن پسربچه ها با آلت تناسلی خود از علائم اولیه اوتیسم است. اما ما به شما می گوییم که مطمئن باشید چنینی علامتی توسط متخصصان در لیست نشانه های اوتیسم ذکر نشده است. اگر کودکانی که در حال سپری کردن پروسه طبیعی رشد و تکامل خود هستند، هر از گاهی رفتارهای منفردی از مجموعه علائم اوتیسم را به تنهایی انجام دهند که با سایر نشانه ها همراهی نداشته باشند، نباید نگران شد و آن ها را به عنوان اوتیسم اشتباه گرفت.

منبع: verywellfamily