تاثیرات روانی حیوانات خانگی برای کودکان چیست؟

حیوان خانگی می‌تواند یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های درمانی برای افرادی باشد که از سلامت روان رنج می‌برند. اما تاثیرات روانی حیوانات خانگی برای کودکان چیست؟ آیا برای کودکان نیز مانند بزرگسالان مفید خواهد بود؟ یک متخصص این موضوع را تجزیه و تحلیل کرده است. متاسفانه واقعیت این است که مشکلات سلامت روان کودکان در حال افزایش است، اما اغلب نادیده گرفته می‌شوند. بسیاری از افراد فراموش می‌کنند که ممکن است کودک دچار افسردگی، اختلالات رفتاری و بیماری‌های روانی مشابه بزرگسالان شود.

تشخیص این مشکلات دشوار است، زیرا مغز کودک در حال رشد است. به‌خاطر تصورات غلطی که وجود دارد، ممکن است والدین به فرزند خود اجازه ندهند حیوان خانگی داشته باشد.ما با تمرکز بر نیازهای خاص کودکان و چالش‌های سلامت روان آن‌ها، از سه تصور غلط در مورد نگهداری حیوان خانگی و کودک، پرده‌برداری کرده‌ایم. اگر ‌اکنون فرصت خواندن ندارید، این مقاله را علامت‌گذاری کنید و سر فرصت مطالعه کنید.

فواید حیوان خانگی برای کودکان، مسئولیت نگهداری

بسیاری از والدین معتقد هستند،‌ کودک برای نگهداری از حیوان خانگی بسیار کوچک است. آن‌ها مخالف داشتن حیوان خانگی هستند، زیرا فکر می‌کنند تمام مسئولیت حیوان با آن‌ها خواهد بود.

در واقع، داشتن حیوانات خانگی برای کودکان یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در کودکان است و به اغلب کودکان می‌توان یاد داد از حیوان خانگی نگهداری کنند.

حیوانات خانگی کوچک مانند ماهی قرمز، لاک‌پشت و ماهی‌های آکواریومی، نیاز به مراقبت کمتری دارند و کودک به راحتی می‌تواند مراقب آن‌ها باشد. والدین این وظیفه را دارند که قبل از آوردن حیوان خانگی، مطمئن شوند کودک در مورد نگهداری از حیوان خانگی آگاهی دارد. کودک باید بداند مراقبت از حیوان خانگی سرگرمی و بازی نیست.

والدین نیز باید تحقیق کنند و کودک را در تمام مراحل مراقبت از حیوان، از جمله غذا دادن و نظافت شریک کنند. اگر کودک از مسئولیت خود سرباز زد، هرگز مراقبت از حیوان را به عهده نگیرید. در عوض به کودک یادآوری کنید اگر می‌خواهد حیوان را نگه دارد، وظیفه مراقبت از آن با اوست.

در صورتی‌که کودک کاملا متوجه شود حیوان متعلق به اوست، تشویق خواهد شد وقت و انرژی خود را صرف نگهداری از حیوان کند. یک حیوان خانگی سالم و خوشحال می‌تواند حس موفقیت برای کودک به ارمغان بیاورد. با استفاده از یک جدول مراقبت از حیوان خانگی، کودک را تشویق به این کار کنید.

 مرگ حیوانات خانگی برای کودکان خارج از تحمل است

متاسفانه والدین برای کودکان خود حیوانات خانگی خریداری می‌کنند که عمر کوتاهی دارند. به عبارتی دیگر، والدین ممکن است فکر کنند مرگ حیوان خانگی خارج از تحمل کودک است، به‌خصوص کودکی که مشکل دارد.

زمانی‌که کودک حیوان خانگی دارد، لازم است بداند عمر این حیوان مانند انسان نیست. باید درک دقیقی از مدت زمانی که این دوست می‌تواند کنار او باشد، داشته باشد. اگر کودک بداند داشتن این حیوان همیشگی نیست، ‌از هر لحظه بودن با او لذت خواهد برد. در عین‌حال، می‌خواهد از این دوست جدید به بهترین نحو مراقبت کنند تا مدت طولانی‌تری کنارشان باشد.

اگر نمی‌توانید به اندازه عمر کامل یک حیوان‌ از او نگهداری کنید، هرگز حیوان خانگی نیاورید. ماهی قرمز 3 سال عمر می‌کند نه ۶ ماه! مرگ حیوان خانگی، اغلب اولین تجربه از دست دادن برای کودک است. این واقعیت ناگوار نگهداری از حیوان خانگی، لحظات آموزنده‌ای برای کنار آمدن با غم و تجربه آن برای کودک به‌همراه دارد.

مضرات حیوانات خانگی برای کودکان

مراقبت از حیوان خانگی نیاز به تعهد دارد. مهم نیست حیوان کوچک باشد یا بزرگ. اگر با حیوان مانند اسباب بازی و یا چیز دور ریختنی برخورد شود، کودک نیز همین رفتار را با آن خواهد داشت. حیوان جدید باید به عنوان عضوی جدید در خانواده پذیرفته شود. والدین باید تعهد چندساله به مراقبت از حیوان را با دیدی مثبت نگاه کنند. اگر کودک به آن به‌عنوان کار و وظیفه نگاه کند، به‌احتمال زیاد خسته خواهد شد.

از جنبه مثبت به قضیه نگاه کنیم، زمان و تلاشی که کودک برای این دوست جدید صرف می‌کند، تجربه‌ای ارزشمند برای کودک است. کودکانی که دچار چالش‌های اجتماعی هستند، اگر حیوان را به‌عنوان دوست خود نگاه کنند، از فواید این ارتباط بهره‌مند می‌شود. نگهداری از حیوان خانگی باعث ایجاد ارتباط با افراد و گروه‌هایی می‌شود که حیوان خانگی دارند.

کودکانی که با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کنند، اغلب با داشتن حیوان خانگی و علم بر این‌که این حیوان آن‌ها را قضاوت نکرده و همیشه در کنارشان می‌ماند، ‌احساس با ارزش بودن می‌کنند. به طور خلاصه، هرچه به حیوان خانگی کمتر به‌عنوان یک کار خسته‌کننده نگاه شود،‌ احتمال این‌که کودک حوصله‌اش از آن سر برود ‌کمتر است.

بهترین حیوان خانگی برای کودکان چیست؟

اگر قصد خریدن حیوان خانگی دارید، بهتر است در مورد انتخاب حیوان خانگی برای کودکان از خود او سوال کنید که چه حیوانی را دوست دارد. سپس باتوجه به فضای منزلتان بهترین نوع را انتخاب کنید.

خلاصه مطالب

اجازه داشتن حیوان خانگی به کودک تصمیمی نیست که بتوان به آسانی گرفت. اما مراقبت از حیوان خانگی برای کودکی که چالش‌های ذهنی زیادی دارد، فواید خاص خود را دارد.

مانند بزرگسالان، داشتن حیوان خانگی برای سلامت روان کودک مزایای زیادی دارد. حس مسئولیت‌پذیری و کمالی که کودک با نگهداری حیوان خانگی به دست می‌آورد، با چیز دیگری حاصل نمی‌شود. مراقبت از حیوان خانگی به کودک اجازه می‌دهد دوستی بدون توقع داشته باشد و حس همدلی و درک را در کودک ایجاد می‌کند.

هرچند حیوانات خانگی برای کودکان و نیز مراقبت از حیوان خانگی کار و زمان زیادی می‌طلبد، اما سرگرم‌کننده نیز هست. علاوه بر این، ممکن است متوحه شوید حیوان‌درمانی دقیقا همان چیزی است که دکتر تجویز می‌کند!

 مطالعه بیشتر:

نگهداری از حیوانات خانگی در دوران بارداری

آیا نگهداری از گربه در بارداری خطرناک است؟

تماس با گربه چه خطراتی برای زنان باردار دارد؟

آیا داشتن حیوان خانگی مانند سگ در دوران بارداری بی خطر است؟

?پرسش و پاسخ های حیوانات خانگی برای کودکان

تاثیرات روانی حیوانات خانگی برای کودکان چیست؟

داشتن حیوان خانگی برای سلامت روان کودک مزایای زیادی دارد. حس مسئولیت‌پذیری و کمالی که کودک با نگهداری حیوان خانگی به دست می‌آورد، با چیز دیگری حاصل نمی‌شود. مراقبت از حیوان خانگی به کودک اجازه می‌دهد دوستی بدون توقع داشته باشد و حس همدلی و درک را در کودک ایجاد می‌کند.

داشتن حیوان خانگی چه فایده ای برای کودک دارد؟

در صورتی‌که کودک کاملا متوجه شود حیوان متعلق به اوست، تشویق خواهد شد وقت و انرژی خود را صرف نگهداری از حیوان کند. یک حیوان خانگی سالم و خوشحال می‌تواند حس موفقیت برای کودک به ارمغان بیاورد. با استفاده از یک جدول مراقبت از حیوان خانگی، کودک را تشویق به این کار کنید.

بهترین حیوان خانگی برای کودکان چیست؟

اگر قصد خریدن حیوان خانگی دارید، بهتر است درمورد انتخاب حیوان خانگی برای کودکان از خود او سوال کنید که چه حیوانی را دوست دارد. سپس باتوجه به فضای منزلتان بهترین نوع را انتخاب کنید.

آیا داشتن حیوان خانگی برای کودک خوب است؟

بله. مانند بزرگسالان، داشتن حیوان خانگی برای سلامت روان کودک مزایای زیادی دارد. حس مسئولیت‌پذیری و کمالی که کودک با نگهداری حیوان خانگی به دست می‌آورد، با چیز دیگری حاصل نمی‌شود. مراقبت از حیوان خانگی به کودک اجازه می‌دهد دوستی بدون توقع داشته باشد و حس همدلی و درک را در کودک ایجاد می‌کند.

منبع: familyeducation