عوارض و نحوه استفاده از شیاف اسید بوریک چگونه است؟

درصورتی‌که دچار عفونت‌های قارچی هستید، استفاده از شیاف اسید بوریک یک روش درمانی است که ارزش امتحان کردن دارد. بیش از ۱۰۰ سال است از اسید بوریک برای درمان عفونت‌های واژن استفاده می‌شود. این ماده نه تنها ضدویروس و ضدقارچ است، بلکه در درمان عفونت‌های کاندیدا آلبیکنس و عفونت‌های قارچی قوی‌تر مانند کاندیدا گلابراتا نیز موثر است. خرید شیاف اسید بوریک نیازی به نسخه ندارد. اسید بوریک به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس است و می‌تواند به صورت کپسول‌های ژلاتین داخل واژن قرار بگیرد.

تحقیقات در مورد استفاده از شیاف اسید بوریک چه می‌گویند؟

مطالعاتی درمورد کپسول یا شیاف اسید بوریک و درمان عفونت‌های کاندیدیازیس واژینال انجام شده و در مجله سلامت بانوان به چاپ رسیده است. آمار درمان بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد موفقیت آمیز بوده و هیچ موردی مبنی بر بروز دوباره مشکل عفونت گزارش نشده است. محققان با تمام محاسباتی که انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که اسید بوریک نسبت به درمان‌های دیگر، گزینه‌ بی خطرتری است. همچنین نسبت به روش‌هایی که در درمان عفونت‌های غیر آلبیکنس و قارچ‌های آزول بی‌نتیجه مانده‌اند گزینه مقرون به صرفه‌تری است.

مطالعات نشان می‌دهد، مقدار مصرف توصیه شده این دارو متفاوت است. برای مثال شیاف این دارو را به جای سه هفته، به مدت دو هفته مصرف کردند، نتیجه این بود که نسبت به درمان طولانی تغییر قابل ملاحظه‌ای مشاهده نشد.

چگونه شیاف اسید بوریک را استفاده کنیم؟

قبل از استفاده از شیاف اسید بوریک، برای تشخیص درست مشکل خود با متخصص مشورت کنید. متخصص می‌تواند در مورد مصرف شیاف یا گزینه‌های درمانی دیگر شما را راهنمایی کند. می‌توانید شیاف آماده اسید بوریک را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

قیمت شیاف اسید بوریک چند است؟

قیمت شیاف اسید بوریک به مارک آن بستگی دارد. مارک‌های معروف شیاف اسید بوریک شامل موارد زیر است:

• pH-D Feminine Health Support

• SEROFlora

• BoriCap

شیاف اسید بوریک برای درمان عفون واژن را تا چند روز باید استفاده کنم؟

همچنین می‌توانید خودتان کپسول درست کنید. تنها نیاز به پودر اسید بوریک دارید و کپسول دو صفر ژلاتین. پودر را داخل کپسول بریزید و با چاقو سر آن‌ را صاف کنید و در کپسول را محکم ببندید. در هر دو روش مقدار دوز مصرفی، ‌معمولا ۶۰۰ میلی‌گرم در روز است. باید هر روز یک کپسول جدید داخل واژن قرار دهید و این کار را به مدت ۷ تا ۱۴ روز ادامه دهید.

چگونه شیاف اسید بوریک را استفاده کنیم؟

برای قرار دادن شیاف کارهای زیر را انجام دهید:

1. قبل از این‌که کپسول را از بسته خارج کنید، دست‌‌های خود را خوب بشویید.

2. می‌توانید شیاف را با هر زاویه‌ای وارد کنید. بسیاری از بانوان در حالت خوابیده به پشت و زانوهای خم شده راحت‌تر هستند. می‌توانید در حالت ایستاده باشید و زانوهای خود را کمی خم کنید و پاها را از هم دور کنید و شیاف را داخل واژن قرار دهید.

3. شیاف را به آرامی در عمیق ترین نقطه از واژن قرار دهید. می‌توانید با استفاده از انگشت یا اپلیکاتورهای مخصوص این کار را انجام دهید.

4. در صورت امکان، اپلیکاتور را خارج کرده و دور اندازید.

5. پس از قرار دادن شیاف، از پدهای بهداشتی استفاده کنید، زیرا احتمال ترشح وجود دارد.

6. قبل از انجام کار دستان خود را بشویید.

لازم است، هر روز سر ساعتی معین این کار را انجام دهید. ممکن است زمان خواب را بهترین وقت برای قرار دادن شیاف تشخیص دهید.

نکات دیگر:

• ممکن است حتی پس از یک روز استفاده از شیاف واژینال اسید بوریک شرایط شما بهبود یابد، اما باید دوره درمان را کامل کنید تا عفونت دوباره بازنگردد.

• در صورتی‌که عفونت تقریبا حاد باشد، ممکن است لازم باشد از دو شیاف به مدت ۶ تا ۱۴ روز استفاده شود.

• اگر عفونت مزمن است، ‌هر روز از یک شیاف استفاده کنید.

• در همه موارد با پزشک در مورد مقدار و مدت زمان و نگرانی‌های دیگر خود مشورت کنید.

خطرات استفاده و عوارض شیاف اسید بوریک چیست؟

اگرچه شیاف اسید بوریک برای بزرگسالان بی‌خطر است، اما ممکن است دارای عوارض جانبی خاصی باشد. ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

• احساس سوزش در محل شیاف

• ترشحات آبکی

• قرمزی در ناحیه واژن

درصورتی‌که احساس ناراحتی شدید داشتید، مصرف شیاف واژنی اسید بوریک را متوقف کنید. اگر پس از دوره کامل همچنان علائم مشاهده شد، با متخصص مشورت کنید. در موارد زیر از مصرف شیاف اسید بوریک پرهیز کنید:

• باردار هستید. زیرا ترکیبات این دارو برای جنین در حال رشد سمی است.

• دارای خراش یا زخم باز در ناحیه واژن هستید.

اسید بوریک در صورتی‌که خورده شود خطر مرگ دارد. بنابراین، باید به صورت شیاف واژینال مصرف شود.

گزینه‌های درمانی دیگر

اسید بوریک به طور ویژه، برای عفونت‌های قارچی ناشی از کاندیدا گلابراتا مفید است. گزینه‌های درمانی دیگر مانند فلوسیتوزین موضعی (Ancobon) برای درمان عفونت‌های قارچی مقاوم در دسترس است.

می توانید از داروی فلوسیتوزین به تنهایی یا به همراه شیاف استفاده کنید. برای بانوانی که به درمان اسید بوریک جواب نداده‌اند، معمولا فلوسیتوزین به مدت ۲ هفته استفاده می‌شود. این روش درمانی در ۲۷ مورد از ۳۰ مورد یا ۹۰ درصد مواقع موثر بوده است. فلوسیتوزین و سایر داروهای ضد قارچ به نسخه نیاز دارد. حتما در مورد گزینه‌های درمانی با متخصص مشورت کنید.

چکیده مطالب

در صورتی‌که مبتلا به عفونت‌های قارچی هستید،‌ و یا عفونت شما طولانی شده است،‌ شیاف اسید بوریک می‌تواند بهترین گزینه برای درمان این مشکل باشد. با متخصص در مورد این روش درمانی مشورت کنید.

مطالعه بیشتر: 

درمان واژینوز باکتریال مقاوم و علت آن چیست؟

درمان عفونت قارچی واژن با روش های خانگی و دارویی

عفونت قارچی واژن در بارداری چه علائم و عوارضی دارد؟

آیا عفونت قارچی واژن در بارداری قابل پیشگیری و درمان است؟

?پرسش و پاسخ های شیاف اسید بوریک

شیاف اسید بوریک برای درمان عفون واژن را تا چند روز باید استفاده کنم؟

همچنین می‌توانید خودتان کپسول درست کنید. تنها نیاز به پودر اسید بوریک دارید و کپسول دو صفر ژلاتین. پودر را داخل کپسول بریزید و با چاقو سر آن‌ را صاف کنید و در کپسول را محکم ببندید. در هر دو روش مقدار دوز مصرفی، ‌معمولا ۶۰۰ میلی‌گرم در روز است. باید هر روز یک کپسول جدید داخل واژن قرار دهید و این کار را به مدت ۷ تا ۱۴ روز ادامه دهید.

در چه مواردی استفاده از شیاف اسید بوریک ممنوع است؟

در موارد زیر از مصرف شیاف اسید بوریک پرهیز کنید: • باردار هستید. زیرا ترکیبات این دارو برای جنین در حال رشد سمی است. • دارای خراش یا زخم باز در ناحیه واژن هستید. اسید بوریک در صورتی‌که خورده شود خطر مرگ دارد. بنابراین، باید به صورت شیاف واژینال مصرف شود.

قیمت شیاف اسید بوریک چند است؟

قیمت شیاف اسید بوریک به مارک آن بستگی دارد. مارک‌های معروف شیاف اسید بوریک شامل موارد زیر است: • pH-D Feminine Health Support • SEROFlora • BoriCap

خطرات استفاده و عوارض شیاف اسید بوریک چیست؟

اگرچه شیاف اسید بوریک برای بزرگسالان بی‌خطر است، اما ممکن است دارای عوارض جانبی خاصی باشد. ممکن است موارد زیر را تجربه کنید: • احساس سوزش در محل شیاف • ترشحات آبکی • قرمزی در ناحیه واژن

منبع: HEALTHLINE