درمان واژینوز باکتریال مقاوم و علت آن چیست؟

واژینوز باکتریال یک عفونت شایع واژن است. در اثر رشد بیش از حد انواع خاصی از باکتری ها در واژن رخ می دهد و علائم آن می تواند مواردی شامل بوی بد، ترشح، خارش و سوزش واژن باشد. اما در بسیاری از موارد، هیچ علائمی ایجاد نمی کند. در برخی موارد بانوان مکررا دچار این عارضه می شوند که برای آنها بسیار آزار دهنده است. در ادامه این مقاله می خواهیم در مورد درمان واژینوز باکتریال مقاوم با شما مشورت کنیم. در حقیقت این مقاله به شما خواهد گفت که چگونه می توانید خطر ابتلا مجدد به واژینوز باکتریایی را کاهش دهید یا در صورت ابتلا به انواع مقاوم چه باید کنید.

واژینوز باکتریایی (BV) چیست؟

واژینوز باکتریایی (BV) عارضه ای است که بر فلور نرمال واژن تأثیر می گذارد. منظور از فلور نرمال باکتری هایی هستند که برای بدن مفید بوده و به طور طبیعی در واژن زندگی می کنند. ابتلا به واژینوز باکتریایی زمانی رخ می دهد که تعادل در فلور واژن بر هم خورده و باکتری های سالم در واژن توسط باکتری های مضرتر مانند Gardnerella vaginalis جایگزین می شوند.

آیا واژینوز باکتریایی مسری است؟

خیر. واژینوز باکتریایی مسری نیست با این حال، این در بین کسانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر دیده می شود. افرادی که رابطه جنسی ندارند، به ندرت دچار BV می شوند.

علت واژینوز باکتریایی چیست؟

اگرچه علت دقیق ابتلا به BV مشخص نیست، اما متخصصان معتقدند که رابطه جنسی یک عامل مثر است. رابطه جنسی بدون محافظت با یک شریک جدید و رابطه جنسی با چند شریک ممکن است تعادل باکتریها را در واژن تغییر دهد. سایر اقدامات مانند دوش واژینال نیز ممکن است خطر ابتلا به BV را افزایش دهد.

BV در بین افراد باردار نیز شایع است. در این حالت ، BV به دلیل تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری ایجاد می شود.

آیا واژینوز باکتریایی همان عفونت قارچی است؟

خیر. BV همان عفونت قارچی نیست. اگرچه هر دو عفونت می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند اما علل مختلفی دارند. عفونت های قارچی ناشی از رشد بیش از حد قارچ ها هستند، در حالی که واژینوز باکتریایی BV ناشی از رشد بیش از حد باکتری ها است.

واژینوز باکتریایی چه علائمی ایجاد می کند؟

ابتلا به واژینوز باکتریایی. ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد در واقع طبق مطالعات انجام شده، بین 50 تا 75 درصد از زنان مبتلا به BV علائمی نشان نمی دهند. در صورت بروز ،علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

• سوزش هنگام ادرار کردن

• خارش، تحریک یا درد در اطراف دهانه واژن

ترشحات واژن سفید یا خاکستری، گاهی اوقات با بوی ماهی

BV می تواند خطر ابتلا به بیماری التهاب لگن (PID) و همچنین عفونت های مقاربتی (STIs) مانند HIV را افزایش دهد. اگر باردار هستید، BV می تواند باعث زایمان زودرس شود بنابراین درمان واژینوز باکتریال مقاوم بسیار مهم است.

اگر هر یک از علائم BV را مشاهده کردید با متخصص زنان یا ماما مشورت کنید. تنها راه تشخیص این بیماری انجام معاینه جسمی و آزمایش مایعات واژن است.

چه عواملی می تواند از بازگشت مجدد BV بعد از درمان واژینوز باکتریال مقاوم جلوگیری کند؟

در صورت تشخیص BV، پزشک برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم آنتی بیوتیک تجویز می کند. متاسفانه، BV اغلب پس از چند ماه برمی گردد و درمان واژینوز باکتریال مقاوم را ایجاد می کند. با این حال، انجام مراحل زیر ممکن است به شما در درمان واژینوز باکتریال مقاوم کمک کند.

برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم به بهداشت واژن توجه کنید

برای تمیز نگه داشتن ناحیه واژن خود نیازی به کار زیادی نیست. شستشوی محل با آب گرم معمولاً کافی است. علاوه بر این ، سعی کنید:

• از دوش واژینال اجتناب کنید که می تواند خطر ابتلا به BV را افزایش دهد

• بعد از دفع مدفوع، از جلو به عقب خودتان را پاک کنید

• پدها یا تامپون ها را به موقع عوض کنید

• از مصرف محصولات معطر از جمله اسپری و دستمال مرطوب و صابون های عطری خودداری کنید

لباس زیر نخی و گشاد بپوشید

جنس لباس زیر بر سلامت کلی واژن بسیار مهم است. ایده خوبی است که لباس زیرتان را سبک و از پارچه ای طبیعی مانند نخ و پنبه انتخاب کنید.برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم، شب ها بدون لباس بخوابید تا ناحیه واژن شما هوا بخورد. اگر لباس های زیر شما در طول روز مرطوب شد حتما آن را عوض کنید.

آیا شیاف اسید بوریک به درمان واژینوز باکتریال مقاوم کمکی می کند؟

برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم، در مورد شیاف های اسید بوریک از دکترتان سوال کنید. قرن ها است که از اسید بوریک برای حفظ سلامت واژن استفاده می شود. این دارو بدون نسخه (OTC) به عنوان شیاف واژینال در دسترس است.

برخی منابع استفاده از آن را در کنار درمان آنتی بیوتیکی توصیه می کنند. یک مطالعه گذشته نگر منبع معتبر در مورد استفاده از اسید بوریک نشان می دهد که این یک روش موثر و امیدوار کننده برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم است. توجه داشته باشید که افراد باردار نباید اسید بوریک مصرف کنند، زیرا می تواند برای جنین در حال رشد خطر ایجاد کند.

اگر این گزینه را برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم در نظر دارید با دکترتان صحبت کنید تا مطمئن شوید این گزینه برای شما بی خطر است.

برای جلوگیری از ابتلای مجدد به واژینوز باکتریال مقاوم از کاندوم استفاده کنید

قرار گرفتن در معرض منی آلوده می تواند فلور واژن شما را مختل کند. طبق یک مطالعه در سال 2011 ، قرار گرفتن در معرض منی با افزایش بروز BV همراه بود. اگر از نظر BV تحت درمان قرار گرفته اید، استفاده مداوم از کاندوم ممکن است از بازگشت عفونت مقاوم به درمان جلوگیری کند.

آیا رابطه جنسی دهانی احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد؟

لازم به ذکر است که رابطه جنسی دهانی ممکن است خطر ابتلا به BV را نیز افزایش دهد. طبق تحقیقات، بزاق می تواند باکتری هایی را به واژن منتقل کند که می تواند منجر به رشد بیش از حد باکتری ها شود و محیط را برای واژینوز باکتریال مقاوم فراهم کند.

برای درمان واژینوز باکتریال مقاوم pH واژن سالم داشته باشید

وقتی pH واژن خیلی زیاد است یعنی خیلی قلیایی شده، ممکن است رشد باکتری های مرتبط با BV را بیشتر کند. در نتیجه، حفظ pH واژن که کمی اسیدی باشد ممکن است به جلوگیری از عفونت مجدد کمک کند.

یکی از راه های جلوگیری از قلیایی شدن بیش از حد pH واژن، استفاده از ژل های حاوی اسید لاکتیک است.

برای کمک به درمان واژینوز باکتریال مقاوم یک پروبیوتیک بخورید

باکتری های لاکتوباسیل سالم در حفظ pH واژن و جلوگیری از عفونت هایی مانند BV نقش دارند.

یک آزمایش بالینی سال 2020 منبع معتبر دریافت که مصرف لاکتوباسیلوس خوراکی پس از درمان آنتی بیوتیکی برای BV می تواند از عفونت مجدد جلوگیری کند. لاکتوباسیل را می توان در چندین مکمل پروبیوتیک OTC یافت. این ماده را می توان در محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک، مانند ماست نیز یافت.

واژینوز باکتریال یک عفونت شایع در بانوان است که اغلب افراد فعال جنسی را مبتلا می کند این عارضه همیشه باعث علائم نمی شود اما هنگامی که علائم ایجاد می کند می تواند شامل ترشحاتی با بوی ماهی، خارش و تحریک واژن باشد.

اگرچه آنتی بیوتیک ها می توانند به درمان BV کمک کنند، اما اغلب عفونت برمی گردد. با رعایت بهداشت واژن و pH و استفاده از کاندوم و مصرف پروبیوتیک می توانید به درمان واژینوز باکتریال مقاوم کمک کرده و خطر عفونت های مکرر خود را کاهش دهید.

مطالعه بیشتر:

آیا عفونت سبب سقط می شود؟

علت بوی بد واژن در بارداری و روش های برطرف کردن آن

واژینوز باکتریایی در بارداری چیست و درمان آن چگونه است؟

آیا عفونت قارچی واژن در بارداری قابل پیشگیری و درمان است؟

?پرسش و پاسخ های درمان واژینوز باکتریال مقاوم

واژینوز باکتریایی (BV) چیست؟

واژینوز باکتریایی (BV) عارضه ای است که بر فلور نرمال واژن تأثیر می گذارد. منظور از فلور نزمال باکتری هایی هستند که برای بدن مفید بوده و به طور طبیعی در واژن زندگی می کنند. ابتلا به واژینوز باکتریایی زمانی رخ می دهد که تعادل در فلور واژن بر هم خورده و باکتری های سالم در واژن توسط باکتری های مضرتر مانند Gardnerella vaginalis جایگزین می شوند.

آیا رابطه جنسی دهانی احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد؟

لازم به ذکر است که رابطه جنسی دهانی ممکن است خطر ابتلا به BV را نیز افزایش دهد. طبق تحقیقات، بزاق می تواند باکتری هایی را به واژن منتقل کند که می تواند منجر به رشد بیش از حد باکتری ها شود و محیط را برای واژینوز باکتریال مقاوم فراهم کند.

واژینوز باکتریایی چه علائمی ایجاد می کند؟

ابتلا به واژینوز باکتریایی. ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد در واقع طبق مطالعات انجام شده، بین 50 تا 75 درصد از زنان مبتلا به BV علائمی نشان نمی دهند. در صورت بروز ،علائم می تواند شامل موارد زیر باشد: سوزش هنگام ادرار کردن. خارش، تحریک یا درد در اطراف دهانه واژن. ترشحات واژن سفید یا خاکستری، گاهی اوقات با بوی ماهی

آیا واژینوز باکتریایی همان عفونت قارچی است؟

خیر. BV همان عفونت قارچی نیست. اگرچه هر دو عفونت می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند اما علل مختلفی دارند. عفونت های قارچی ناشی از رشد بیش از حد قارچ ها هستند، در حالی که واژینوز باکتریایی BV ناشی از رشد بیش از حد باکتری ها است.

منبع: HEALTHLINE