علت بوی بد اسپرم چیست و مایع منی سالم چه بویی دارد؟

اسپرم ها در مایعی به نام مایع منی شناورند که ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و یکی از آن ها بوی ملایمی است که در اثر ترکیب مواد شیمیایی مانند اسید سیتریک و کلسیم ایجاد می شود. این بو ممکن است متاثر از شرایط مختلف اعم از بیماری ها، تغذیه و ... تغییر کند. به عنوان مثال مایع منی با بوی ماهی، می تواند نشانه ای از عفونت باشد. برای اطلاع بیشتر از بوی طبیعی مایع منی و علت بوی بد اسپرم در این مقاله با ما همراه شوید.

مایع منی سالم چه بویی دارد؟

تا به حال به پاسخ این پرسش دقت کرده اید؟ مایع منی در درجه اول از آب تشکیل شده است، بنابراین بوی آن معمولاً بسیار ملایم و ضعیف است، به طوری که برخی از افراد حتی ممکن است هیچوقت متوجه بوی آن نشوند. برخی از افراد نیز هستند که بوی قوی تری شبیه سفید کننده، کلر یا آمونیاک را برای مایع منی خود گزارش می کنند، که این نیز کاملا طبیعی و به دلیل قلیایی بودن مایع منی است. منی طبیعی به دلیل وجود عناصری همچون منیزیم، گوگرد، روی و ... کمی قلیایی است و میزان pH آن از 7.2 تا 8.8 متغیر است.

البته سایر مواد شیمیایی موجود در منی نیز می توانند بر بوی آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، عناصر معدنی منیزیم و کلسیم موجود در مایع منی، می توانند بوی کمی فلزی یا نمکی به آن ببخشند.

علت بوی بد اسپرم و منی چیست؟

بوی منی فاکتور ثابتی نیست و می تواند تغییر کند. این تغییر رایحه گاهی بسیار ناخوشایند و آزاردهنده است. به علاوه این تغییر ممکن است علامتی هشداردهنده از وجود یک بیماری باشد! بنابراین بوی بد اسپرم ها، مساله ای است که نباید از آن غافل شد و بهتر است همواره مورد توجه و بررسی قرار گیرد. در ادامه به برخی عوامل موثر بر روی مایع منی اشاره کرده ایم که بهتر است با آن ها آشنا باشید:

1. رابطه جنسی: بعد از برقراری رابطه واژینال، بوی مایع منی تغییر می کند. این مساله نگران کننده نیست و صرفا به دلیل PH متفاوت واژن که اسیدی است، رخ می دهد. این بو به طور معمول با گذشت زمان برطرف شده و اگر پابرجا بماند، می تواند نشانه وجود علت دیگری باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

2. تغذیه: رژیم غذایی ما و هر آنچه که می خوریم، می تواند بر بوی عرق، بزاق و سایر مایعات بدن مانند شیر مادر تأثیر بگذارد، بنابراین منطقی است که تصور کنیم رژیم غذایی ممکن است رایحه مایع منی را نیز تغییر دهد. با این حال، هنوز تحقیقات کافی برای نشان دادن ارتباط قوی بین رژیم غذایی و عطر و طعم مایع منی در دست نیست. بر اساس نظریات محققان اینطور گفته می شود که مصرف مواد غذایی که عطرو طعم خاصی دارند و یا PH بدن را تغییر می دهند، می تواند بر روی رایحه مایع منی موثر باشد. از جمله این خوراکی ها می توان به این موارد اشاره نمود:

- مشروبات الکلی،

- قهوه،

- ماهی،

- سیر،

- پیاز،

- بروکلی و سایر کلم ها،

- سبزیجات،

- مارچوبه،

- گوشت و محصولات لبنی.

برای اینکه متوجه شوید تغییر بوی مایع منی، ناشی از تغذیه شما است یا نه، کافی است برای چند روز خوراکی هایی که به آن ها مشکوک هستید را مصرف نکنید و برای کمک به بهبود شرایط مصرف آن دسته از مواد غذایی را افزایش دهید که گفته می شود ممکن است باعث شوند بو و مزه مایع منی بهبود یابد، مانند:

- کرفس،

- جعفری،

- دارچین،

- جوز هندی،

- آناناس،

- و پرتقال.

اگر با وجود این اقدامات، بوی بد برطرف شد، جای نگرانی نیست و در غیر این صورت مراجعه به پزشک ضروری به نظر می رسد.

3. علت بوی بد اسپرم ممکن است مربوط به استعمال بیش از حد دخانیات باشد: تصور می شود که توتون و تنباکو و سایر مواد دخانی، می توانند باعث تغییر رایحه مایع منی و به ویژه تند و تیز شدن بوی آن شوند. به علاوه این موارد علاوه بر ایجاد بوی بد اسپرم، می توانند به طور بالقوه بر تحرک، تعداد و کیفیت اسپرم ها نیز تأثیر بگذارند. بنابراین بهتر است به صورت جدی از استعمال دخانیات دوری کنید.

4. علت بوی بد اسپرم ممکن است بهداشت فردی و جنسی باشد: افرادی که به خوبی بهداشت خود را رعایت نکرده و نواحی تناسلی را به طور منظم و کامل شست و شو نمی دهند، ممکن است متوجه تغییر بوی مایع منی شوند. علت این است این نواحی به دلیل پوشیده ماندن، تعریق زیادی داشته و نمک موجود در عرق، می تواند بوی طبیعی مایع منی را بسیار تندتر و شدیدتر از چیزی که باید باشد، نشان دهد.

5. علت بوی بد اسپرم می تواند عفونت ها و بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی باشد: بیماری هایی همچون تریکومونازیس و سوزاک (گنوره) که از بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی هستند، می توانند منجر به بوی شدید و زننده اسپرم ها و مایع منی شوند. یکی از مواردی که ما را به وجود عفونت های مقاربتی مشکوک می کند، این است که مایع منی بویی مشابه به ماهی و خصوصا ماهی گندیده بدهد!

6. بیماری های زمینه ای: پزشکان دریافته اند که برخی بیماری ها می توانند بوی بدن را تغییر دهند و در این میان مایعات و ترشحات بدن نیز ممکن است دچار تغییر در رایحه طبیعی خود شوند. یکی از این موارد قند خون بالا یا دیابت است که می تواند منجر به شیرین شدن بوی مایع منی مردان شود. اگرچه به صورت طبیعی مایع منی؛ قندی به نام فروکتوز را در خود دارد و به همین دلیل بوی آن در برخی مواقع به صورت ناچیزی به شیرینی متمایل است، اما هنگامی که این بوی شیرین به وضوح قابل احساس باشد، باید حتما بررسی های پزشکی و خصوصا چک قند خون انجام شود.

درمان بوی بد اسپرم چیست؟

حال که علت بوی بد اسپرم را می دانیم، نوبت به شرح راه های درمان آن می رسد. درمان هرگونه تغییر در بوی مایع منی، وابسته به علت آن است. در صورت تغییر رایحه مایع منی، توصیه می شود که در چنین شرایطی به پزشک مراجعه کنید:

- تغییر بو برای مدت طولانی پابرجا مانده و یا به یک باره ایجاد شده باشد.

- با علائمی همچون ترشحات غیرطبیعی از آلت تناسلی، درد، سوزش و خارش در نواحی تناسلی، ضایعات پوستی مشکوک و هر مورد غیرطبیعی دیگر همراه باشد.

- بوی آن بیش از حد زننده، مشابه به ماهی و یا بسیار شیرین باشد.

مطالعه بیشتر:

مایع منی سالم با مصرف سبزیجات

تاثیر سیگار کشیدن بر اسپرم مردان

کیفیت اسپرم در فصل های مختلف سال

علت زردی مایع منی چیست و چه روش های درمانی برای آن وجود دارد؟

?پرسش و پاسخ های علت بوی بد اسپرم

مایع منی سالم چه بویی دارد؟

تا به حال به این پاسخ این پرسش دقت کرده اید؟ مایع منی در درجه اول از آب تشکیل شده است، بنابراین بوی آن معمولاً بسیار ملایم و ضعیف است، به طوری که برخی از افراد حتی ممکن است هیچوقت متوجه بوی آن نشوند. برخی از افراد نیز هستند که بوی قوی تری شبیه سفید کننده، کلر یا آمونیاک را برای مایع منی خود گزارش می کنند، که این نیز کاملا طبیعی و به دلیل قلیایی بودن مایع منی است. منی طبیعی به دلیل وجود عناصری همچون منیزیم، گوگرد، روی و ... کمی قلیایی است و میزان pH آن از 7.2 تا 8.8 متغیر است.

آیا بد بو بودن اسپرم خطرناک است؟

بوی منی فاکتور ثابتی نیست و می تواند تغییر کند. این تغییر رایحه گاهی بسیار ناخوشایند و آزاردهنده است. به علاوه این تغییر ممکن است علامتی هشداردهنده از وجود یک بیماری باشد! بنابراین بوی بد اسپرم ها، مساله ای است که نباید از آن غافل شد و بهتر است همواره مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

آیا تغذیه بر بوی منی تاثیر می گذارد؟

بله. رژیم غذایی ما و هر آنچه که می خوریم، می تواند بر بوی عرق، بزاق و سایر مایعات بدن مانند شیر مادر تأثیر بگذارد، بنابراین منطقی است که تصور کنیم رژیم غذایی ممکن است رایحه مایع منی را نیز تغییر دهد.

چه زمانی باید برای بوی بد اسپرم به دکتر مراجعه کنیم؟

در چنین شرایطی به پزشک مراجعه کنید: تغییر بو برای مدت طولانی پابرجا مانده و یا به یک باره ایجاد شده باشد. با علائمی همچون ترشحات غیرطبیعی از آلت تناسلی، درد، سوزش و خارش در نواحی تناسلی، ضایعات پوستی مشکوک و هر مورد غیرطبیعی دیگر همراه باشد. بوی آن بیش از حد زننده، مشابه به ماهی و یا بسیار شیرین باشد.