بعد از انتقال جنین چقدر باید استراحت کرد

بسیاری از افراد فکر می کنند که راه رفتن بعد از انتقال جنین سبب افتادن و دفع جنین ها خواهد شد و باید استراحت مطلق داشته باشند تا جواب تست بارداری مشخص گردد. به همین سبب در این مقاله به شما خواهیم گفت که بعد از انتقال جنین چقدر باید استراحت کرد؟ آیا باید بعد از انتقال جنین استراحت مطلق کنید؟

 

بعد از انتقال جنین چقدر باید استراحت کرد؟

در روزهای ابتدایی بعد از عمل IVF، پس از انتقال جنین به بانوان توصیه شد به مدت 2 هفته به استراحت در بستر بپردازند. در واقع، بیماران حتی تا مدتی بعد از عمل مجاز به ایستادن نبودند. در عوض، آنها را به بیمارستان منتقل کرده و استراحت در بیمارستان را تجویز کردند - حتی در صورت لزوم به جای رفتن به توالت از لگن مخصوص استفاده کردند. علی رغم اینکه علم IVF مسیری طولانی را طی کرده است، فرهنگ IVF هنوز ریشه در گذشته داشته و برخی از راه های گذشته را حفظ می کند. اکنون که بیش از 3 دهه است که روش IVF ایجاد شده است، وقت آن است که بررسی کنیم چگونه بیماران دوره درمان را طی کنند و در مورد اینکه آیا استراحت در تختخواب هنوز توصیه می شود، تجدید نظر کند.

آیا بعد از انتقال جنین به استراحت در رختخواب نیاز دارید؟

به عبارت ساده، نه. با گذشت زمان، به تدریج مشخص شد که نیازی به چنین محدودیت شدیدی نیست. برای متقاعد کردن شما، بیایید چند مورد از برجسته ترین مطالعات را نشان دهیم که نشان می دهد پس از انتقال جنین تازه یا منجمد، نیازی به استراحت وجود ندارد.

• در سال 1997، اولین مطالعه نشان داد که حتی یک دوره 24 ساعته استراحت در تختخواب غیرضروری است. به طور خاص، آنها نشان دادند که حتی زمانی که بیماران فقط به 20 دقیقه محدودیت فعالیت محدود می شوند. میزان بارداری قابل مقایسه بود.

• متعاقباً، در سال 2005، یک مطالعه بسیار بزرگتر و به خوبی طراحی شده نشان داد که هنگامی که به بیماران اجازه داده می شود بلافاصله بعد از قرارگیری جنین خود بلند شوند. میزان بارداری آنها به اندازه بیمارانی بود که از آنها خواسته شد به مدت یک ساعت دراز بکشند.

• سرانجام، یک بررسی در سال 2011 از همه تحقیقات منتشر شده در مورد این موضوع تأیید کرد که استراحت در رختخواب هیچ مزیتی ندارد و به جای آن کم تحرکی می تواند یک ضرر داشته باشد.

چرا بعد از انتقال جنین به استراحت در رختخواب نیاز ندارید؟

دلیل اصلی عدم نیاز به بی تحرکی و استراحت در رختخواب پس از انتقال جنین ساده است. عدم فعالیت، همراه با مقادیر بالای استروژن می تواند باعث تشکیل لخته خون و همچنین افزایش مقاومت به انسولین شود. این لخته های خون می توانند جریان خون را که برای رشد جنین و جنین مهم است، مختل کنند. در مقابل، ورزش سبک باعث کاهش التهاب، کاهش سطح هورمون استرس و جریان خون سالم می شود.

فعالیت در دوران بارداری چطور؟

در دوران بارداری نیز این این باور قدیمی مبنی بر محدود بودن ورزش تغییر یافته است. در سال 2008، وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده دستورالعمل های جامعی را صادر کرد که بانوان سالم باید ورزش هوازی را با شدت متوسط در دوران بارداری شروع یا ادامه دهند.

• در حقیقت، در یک مطالعه کاملاً علمی تأیید شد که مادر و جنین از تمرینات هوازی بهره می برند. علی رغم تحقیقات انجام شده، حذف توصیه های فرهنگ عامه دشوار است.

• حتی در یک مطالعه مشخص شد که وقتی پزشکان به بیماران IVF توصیه می کنند که فعال بمانند. اکثر آنها هنوز فعالیت روزانه خود را محدود می کنند.بنابراین وقتی ما به دنبال روش هایی برای افزایش بیشتر میزان بارداری و بهبود سلامت بارداری هستیم، مهم این است که ما دائماً نحوه راهنمایی بانوان تحت درمان با IVF را مورد بازنگری قرار دهیم.

حال که می دانید بعد از انتقال جنین چقدر باید استراحت کرد و آیا استراحت مطلق ضروری است یا نه، بهترین شرایط و فعالیت های سبک را برای خود از قبل در نظر بگیرید تا دچار عوارضی همچون ترومبوز ورید های عمقی شوید.

 

 مطالعه بیشتر:

فرق آی وی اف با میکرو اینجکشن یا ICSI چیست؟

عوارض بعد از ای وی اف (IVF) برای مادر و نوزاد

مراقبت های بعد از آی وی اف IVF چگونه است؟

?پرسش و پاسخ های بعد از انتقال جنین

آیا بعد از انتقال جنین به استراحت در رختخواب نیاز دارید؟

به عبارت ساده، نه. با گذشت زمان، به تدریج مشخص شد که نیازی به چنین محدودیت شدیدی نیست. اما فعالیت زیاد هم نباید داشته باشید.

چرا بعد از انتقال جنین به استراحت در رختخواب نیاز ندارید؟

دلیل اصلی عدم نیاز به بی تحرکی و استراحت در رختخواب پس از انتقال جنین ساده است. عدم فعالیت، همراه با مقادیر بالای استروژن می تواند باعث تشکیل لخته خون و همچنین افزایش مقاومت به انسولین شود. این لخته های خون می توانند جریان خون را که برای رشد جنین و جنین مهم است، مختل کنند. در مقابل، ورزش سبک باعث کاهش التهاب، کاهش سطح هورمون استرس و جریان خون سالم می شود

بعد از انتقال جنین چقدر باید استراحت کرد؟

در روزهای ابتدایی بعد از عمل IVF، پس از انتقال جنین به بانوان توصیه شد به مدت 2 هفته به استراحت در بستر بپردازند. ولی هیچ نیازی به استراحت مطلق و لگن گذاشتن زیر مادر نیست.

چرا استراحت مطلق برای مادران گزینه مناسبی نیست؟

به طور سنتی، استراحت در رختخواب پس از انجام هرگونه اقدامات پزشکی برای بانوان توصیه می شود. به عنوان مثال، پس از تولد نوزاد، 6 هفته استراحت در خواب برای بانوان تجویز شد تا اینکه در نهایت ثابت شد که عدم تحرک خطر DVT (لخته خون در رگهای عمقی) را افزایش می دهد. حتی اگر با نیت خوب استراحت در بستر توصیه شده باشد. این توصیه به نتیجه خوبی نرسید. با این وجود، معکوس کردن توصیه های کاملاً پذیرفته شده اما غیر مفید چالش برانگیز است.

منبع: cnyfertility