نیش زنبور در کودکان ونحوه کنترل و درمان نیش زنبور چگونه است؟

برای اکثر کودکان، نیش زنبور یک سوزش سریع اما دردناک است که یک زخم کوچک از خود به جا می گذارد.اما برای نوزادان مبتلا به آلرژی، نیش زنبور عسل هم می تواند خطرناک باشد. در اینجا نحوه کنترل و درمان نیش زنبور عسل در کودکان بیان شده است. فقط یک نیش زنبور عسل کافی است تا کودک شما یاد بگیرد که دیگر هرگز نباید یک زنبور عسل را لمس کند. متأسفانه، برای برخی از کودکان، حتی یک نیش می تواند خطرناک باشد بنابراین مهم است که بدانید که چگونه نیش زنبور عسل را در کودکان مدیریت کنید و اگر فرزند کوچک شما دچار نیش زنبور شد، چه کاری انجام دهید.

نیش زنبور در کودکان

زنبورها به طور معمول، هنگام تهدید یا تحریک حمله می کنند و زهر خود را وارد پوست انسان می کنند. این سم حاوی پروتئین هایی است که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارند و باعث ایجاد درد و تورم در اطراف ناحیه گزیده شده می شوند.

حساسیت به نیش زنبور چه عواقبی دارد؟

کودکانی که به زهر زنبور عسل حساسیت دارند می توانند واکنش شدیدی به نام آنافیلاکسی در برابر نیش زنبور نشان دهند که در صورت عدم درمان سریع و مناسب می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.

نیش زنبور عسل چه شکلی است؟

احتمال این وجود دارد که شما از گریه های کودک خود بفهمید که یک زنبور عسل او را نیش زده است. اما خوشبختانه شدیدترین درد در عرض یک یا دو ساعت فروکش می کند.

علائم نیش زنبور چیست؟

برخلاف زنبورهای عسل که نیش خود را در بدن افراد به جا می گذارند، انواع دیگر زنبورها و حشرات مانند زنبورهای بزرگ و زنبورهای زرد این کار را نخواهند کرد.در زیر برخی از رایج ترین علائم نیش زنبور عسل توضیح داده می شوند:

 • درد یا سوزش در محل نیش (که ممکن است یک تا دو ساعت طول بکشد)
 • خارش
 • تورم (که می تواند 48 تا ساعت طول بکشد)
 • قرمزی (که می تواند حدود سه روز طول بکشد)

علائم حساسیت به نیش زنبور در کودکان چیست؟

اگر کودک شما به نیش زنبورعسل حساسیت داشته باشد، ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی را تجربه کند، این بیماری ممکن است کهیر ایجاد کند و یا تنفس و بلع را دچار مشکل کند.

درمان نیش زنبور عسل در کودکان چگونه انجام می شود؟

هنگام برخورد با نیش زنبور عسل، زمان مهم است. در اینجا آنچه باید انجام شود:

در صورت وجود نیش، هرچه زودتر آن را خارج کنید.

هر چه نیش زنبور عسل زمان کمتری در پوست باقی بماند، مدت زمان کمتری برای مسموم کردن شخص وجود خواهد داشت. شما نیش و قسمتی از بدن زنبور را که معمولاً در بدن قربانی به جا می ماند، را خواهید دید. با استفاده از ناخنگیر، یک کارت یا هر وسیله صاف و مسطح دیگر، نیش را بیرون بکشید. مهم نیست که از کدام روش استفاده می کنید فقط سریع عمل کنید. از زنبورهای بزرگ و زرد، نیش باقی نمی ماند.

محل نیش را به آرامی با آب و صابون ملایم بشویید.

پوست را خنک کنید. برای تسکین درد و تورم، کیسه یخ یا یک حوله سرد و مرطوب را به مدت 20 دقیقه روی نیش زنبور عسل قرار دهید.

از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.

اگر کودک شما درد دارد، با دوز استامینوفن مناسب کودکان (مانند تیلنول کودک) یا ایبوپروفن مخصوص کودکان، درد را تسکین دهید. نکات ایمنی مربوط به داروهای مربوط به کودکان را در نظر داشته باشید: هرگز به نوزاد زیر 2 ماه، استامینوفن یا شیرخوار زیر 6 ماه، ایبوپروفن ندهید.

در مورد استفاده از آنتی هیستامین از پزشک سوال کنید.

اگر کودک دچار خارش است، از متخصص اطفال وی بپرسید که آیا می توانید به او یک آنتی هیستامین بدهید. از لوسیون کالامین یا کرم کورتیکواستروئید نیز می توان برای درمان نیش زنبورهای عسل در کودکان استفاده کرد، زیرا خارش را تسکین می دهد. رفع کردن هرگونه احساس خارش بسیار مهم است، زیرا از وسوسه خاریدن محل نیش توسط کودک جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که جای نیش زنبورها باز است که محلی است برای ورود باکتری های عامل عفونت.

در صورت نیاز، به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

اگر فکر می کنید فرزند شما واکنش آنافیلاکتیک دارد یا اگر زنبور عسل وارد دهان او شده باشد، کودک خود را به سرعت به پزشک یا اورژانس برسانید. اگر کودک شما توسط زنبورهای مختلفی نیش زده شده است، باید او را به اورژانس ببرید.

چگونه بفهمیم کودک شما به نیش زنبور حساسیت دارد یا نه؟

برخلاف انواع دیگر آلرژی ها، ممکن است تا قبل از نیش زدن کودک از آلرژی به زنبور عسل مطلع نشوید. در صورت مشاهده علائم آنافیلاکسی، کودک خود را فوراً به اورژانس منتقل کنید:

 • خس خس سینه یا مشکل در تنفس
 • تورم لب، زبان یا صورت
 • کهیر
 • پوست قرمز یا رنگ پریده
 • نبض ضعیف یا سریع
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • از دست دادن هوشیاری

خوشبختانه، درمان آنافیلاکسی سریع و آسان است. برای این مورد یکبار تزریق اپی نفرین علائم کودکان را تقریباً به همان سرعتی که نیش زنبور عسل این علایم را ایجاد کرده، تسکین می دهد.

چه زمانی باید برای درمان نیش زنبور به متخصص مراجعه کنیم؟

اگر خارش شدید یا تورم وسیع در اطراف نیش زنبور عسل ایجاد شد، یا تورم و درد بیش از سه روز طول کشید، باید کودک را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

چگونه می توان از نیش زنبورعسل در کودکان جلوگیری کرد؟

گاهی اوقات نیش زنبور عسل چیزی بیش از بدشانسی ایجاد نمی کند. اما مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از جذب و تحریک کننده زنبورهای عسل انجام دهید.

1- از مکانهایی که ممکن است زنبورهای عسل جمع شوند دور شوید. این مکان ها شامل مناطق اطراف زباله ها، گلها، درختانی که مقدار زیادی میوه در زیر آنها افتاده یا اطراف مدفوع سگ است، مگس هایی که به دور مدفوع پرواز می کنند، می توانند زنبورها را جذب کنند.

2- از مصرف خوراکی های شیرین در فضای باز خودداری کنید. وقتی کودک در بیرون غذا می خورد یا می نوشد، به او شیرینی یا نوشیدنی شیرین ندهید.

3- به کودک خود بياموزيد که به زنبورها و ساير حشرات ضربه نزند. بعضی از حشرات حتی اگر توسط یک کودک خردسال ترسانده و احساس خطر کنند، نیش می زنند.

4- پوشاندن. اگر مجبورید در منطقه ای باشید که تعداد زنبورهای عسل زیاد است، کودک خود را با لباس های آستین بلند، شلوار، کفش های جلوبسته و کلاه بپوشانید. از پوشاندن لباس هایی با طرح گل و رنگ های روشن که می توانند زنبورهای عسل را جذب کنند، خودداری کنید.

5- اگر می دانید فرزند شما به نیش زنبورهای عسل حساسیت دارد، همیشه یک آمپول اپی نفرین با خود داشته باشید. هیچ چیز دیگری به این اندازه ایمن و موثر نیست.

به یاد داشته باشید:

اگر کودک شما توسط زنبور عسل گزیده شد، سعی کنید خونسرد باشید و سریع عمل کنید. در بیشتر موارد، درد در عرض چند ساعت فروکش می کند.

مطالعه بیشتر:

درمان ساس گزیدگی در کودکان و نوزادان چگونه است؟

نیش عنکبوت در کودکان و علائم نیش عنکبوت در کودکان چیست؟

شپش سر در کودکان آیا خطرناک است و درمان شپش سر چیست؟

درمان نیش پشه در کودکان،جای نیش پشه چه فرقی با کنه و ساس دارد؟

?پرسش و پاسخ های نیش زنبور

علائم نیش زنبور عسل چیست؟

برخی از رایج ترین علائم نیش زنبور عسل توضیح داده می شوند: درد یا سوزش در محل نیش (که ممکن است یک تا دو ساعت طول بکشد)، خارش، تورم (که می تواند 48 تا ساعت طول بکشد)، قرمزی (که می تواند حدود سه روز طول بکشد)

بچمو زنبور نیش زده، چیکار کنم؟

اگر فکر می کنید فرزند شما واکنش آنافیلاکتیک دارد یا اگر زنبور عسل وارد دهان او شده باشد، کودک خود را به سرعت به پزشک یا اورژانس برسانید. اگر کودک شما توسط زنبورهای مختلفی نیش زده شده است، باید او را به اورژانس ببرید.

نشانه های حساسیت به نیش زنبور در کودکان چیست؟

در صورت مشاهده علائم آنافیلاکسی، کودک خود را فوراً به اورژانس منتقل کنید: خس خس سینه یا مشکل در تنفس، تورم لب، زبان یا صورت، کهیر، پوست قرمز یا رنگ پریده، نبض ضعیف یا سریع، سرگیجه، غش کردن، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن هوشیاری

چه زمانی باید برای درمان نیش زنبور به متخصص مراجعه کنیم؟

اگر خارش شدید یا تورم وسیع در اطراف نیش زنبور عسل ایجاد شد، یا تورم و درد بیش از سه روز طول کشید، باید کودک را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

منبع: whattoexpect