بیماری لایم در نوزادان و کودکان چگونه است و علائم آن چیست؟

اگر کودکان خردسال تان دوست دارند در فضای بیرون از خانه بازی کنند، باید بدانید برای محافظت از آنها در برابر بیماری لایم چه کاری انجام دهید. تابستان فصل وقت گذرانی بیشتر در فضای باز بیرون از خانه برای شما و فرزندان تان است. اما با توجه به هشدار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC)، تابستان فصل شیوع بیماری لایم است و محافظت از نوزادان و کودکان نوپا در برابر گزش کنه امری ضروریست. شناختن علائم این بیماری به شما کمک میکند که در صورت مواجهه با این عارضه در اسرع وقت کودک تان را تحت درمان قرار دهید.

بیماری لایم چیست و کودک من چگونه می توانند به آن مبتلا شوند؟

بیماری لایم عفونت ناشی از باکتری (بورلیا مایونی) است که از طریق گزش کنه پا سیاه آلوده که کنه گوزن هم نامیده می شود، منتقل می گردد. این کنه ها بیشتر در ماه های بهار و تابستان فعال هستند. 

اکثر گزش های بیماری زا از کنه های گوزن نابالغ موسوم به "نیمف" است که تقریباً به اندازه یک دانه خشخاش است و به قدری کوچک است که می تواند بدون اینکه شناخته شود، مدت زیادی روی پوست بماند اما گزش کنه گوزن بزرگسال نیز می تواند باعث بیماری لایم شود. در صورت گزیده شدن، در بیشتر موارد 36 تا 48 ساعت طول می کشد تا بیماری لایم منتقل شود.

مرکز کنترل بیماری ها تخمین می زند که هر ساله 300،000 نفر در ایالات متحده به بیماری لایم مبتلا می شوند، این تعداد ممکن است در حال افزایش باشد، زیرا بسیاری از موارد گزارش نشده و دامنه جغرافیایی کنه نیز در حال افزایش است. بیشتر موارد در کانکتیکت، دلاور، مین، مریلند، ماساچوست، مینه سوتا، نیوهمپشایر، نیوجرسی، نیویورک، پنسیلوانیا، رود آیلند، ورمونت، ویرجینیا و ویسکانسین گزارش شده است.

آیا بیماری لایم خطرناک است؟

بیماری لایم می تواند ترسناک باشد، خصوصاً برای کوچکترین عضو خانواده شما. خوشبختانه اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ابتلا به آن انجام دهید و اگر کودک شما به آن مبتلا شود، این بیماری خوشبختانه قابل درمان است.

اگر فکر می کنید فرزندتان توسط کنه گزیده شده است یا علائمی در کودک خود مشاهده کردید، فوراً با پزشک صحبت کنید. هرچه زودتر تشخیص و درمان شود، احتمال ایجاد مشکلات ناراحت کننده و جدی کمتر است.

بیماری لایم در نوزادان چگونه است و علائم آن چیست؟

بیماری لایم در نوزادان نسبت به کودک نوپا یا کودکان بزرگتر که در حیاط و فضای بیرون بازی می کنند، شیوع کمتری دارد. اگر علائمی مانند بثورات چشمی قرمز و دایره ای شکل در محل گزش کنه یا اطراف آن در کودک خود مشاهده کردید بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. هرچه از ابتلا به لایم بگذرد علائم بیماری جدی تر می شود.

علائم اولیه بیماری لایم

بثورات دایره ای قرمز که شبیه چشم گاو است. هرچه عفونت دیرتر درمان شود ممکن است بزرگتر شود یا تکثیر یابد. ممکن است در اثر لمس کردن دچار خارش شود یا گرم باشد، اما به طور معمول دردناک نیست.

علائم شبیه آنفولانزا مانند تب، لرز، حالت تهوع، سردرد، درد مفاصل، تورم غدد لنفاوی، کم اشتهایی و سفتی گردن

علائم بعدی بیماری لایم (در صورت عدم درمان بیماری)

 • درد شدید مفصل، تورم و آرتروز
 • بثورات دایره ای در سایر نقاط بدن
 • فلج صورت (فلج عضلات صورت)
 • مننژیت
 • ضربان قلب نامنظم
 • خستگی

علائمی شبیه مراحل اولیه آنفولانزا

بیماری لایم قبلاً با یک تست دو مرحله ای آزمایشگاهی تشخیص داده می شد. در سال 2019، سازمان غذا و داروی آمریکا یک آزمون تک مرحله ای جدید را تأیید کرد، به این صورت که دو آزمایش "EIA" (ایمنی آنزیمی) همزمان انجام می شوند. در صورت مثبت بودن آزمایشات، پزشک متخصص اطفال یک درمان آنتی بیوتیکی را شروع می کند.

بیماری لایم در کودکان نوپا چگونه است و باید به دنبال چه علائمی بروم؟

علائم بیماری لایم برای کودکان در هر سن و سال و همچنین بزرگسالان یکسان است.

برای درمان بیماری لایم چه کنیم؟

باید یادآور شویم که، احتمال ابتلا به بیماری لایم در نوزادان بسیار کمتر از کودکان بزرگتر است. در صورت ابتلا، می توان با آنتی بیوتیک به راحتی آن را درمان کرد. وقتی بیماری لایم علاوه بر درد باعث ایجاد تورم شدید در مفصل شود، درمان آن ممکن است چهار هفته طول بکشد، که اغلب از داکسی سایکلین استفاده می شود. عفونت هایی که علائم کمتری دارند معمولاً به مدت دو هفته با آموکسی سیلین درمان می شوند.

به نوزادان معمولاً آموکسی سیلین داده می شود. به کودکان زیر 8 سال کمتر داکسی سایکلین داده می شود زیرا می تواند با اتصال به کلسیم در بدن، در دندان های دائمی آنها لکه ایجاد کند. با این حال تحقیقات جدید نشان داده است که این مسئله نگران کننده نیست و پزشکان ممکن است تا دو هفته درمان داکسی سایکلین تجویز کنند.

اگر بیماری لایم در نوزادان و خردسالان به موقع تشخیص داده نشده و تحت درمان قرار نگیرد، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی بیماری لایم در مراحل اولیه درمان نشود، می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. این عفونت معمولاً به مفاصل، به خصوص در زانوها و مچ ها منتقل می شود و می تواند منجر به تورم و درد شود (ورم مفاصل).

اگر بیماری لایم به سیستم عصبی گسترش یابد، می تواند باعث ایجاد مننژیت شود، که معمولاً منجر به سردرد، سفتی گردن و حالت تهوع می شود. در بعضی موارد می تواند باعث فلج شدن یکی از اعصاب صورت و در نتیجه فلج یا افتادگی صورت شود.

همه این شرایط قابل درمان هستند و معمولاً نتایج خوبی دارند، اما بهتر است در مراحل اولیه بیماری برای درمان آن اقدام کنید تا از عوارض جدی تر جلوگیری شود.

چگونه می توانم از بیماری لایم در نوزاد یا کودک نوپای خود جلوگیری کنم و از کودک خود در برابر گزش کنه گوزن محافظت کنم؟

به طور خلاصه، در بیشتر موارد 36 تا 48 ساعت طول می کشد تا گزش کنه گوزن بیماری لایم را منتقل کند، بنابراین بهترین پیشگیری این است که کنه های گوزن را قبل از ایجاد عفونت از روی پوست بردارید. سایر نکات برای جلوگیری و محافظت از کودکان دلبند شما در مقابل بیماری لایم به قرار زیر است:

 • به کودکان لباس مناسب بپوشانید. آستین های بلند و شلوار ممکن است از گزش کودک کوچک شما جلوگیری کند. لباس های رنگ روشن، تشخیص کنه های گوزن، که قهوه ای رنگ و به اندازه یک دانه خشخاش هستند را آسان می کند.
 • لباس ها را با 0.5 درصد پرمترین آغشته کنید. این ماده دافع حشرات به ویژه در دفع کنه ها موثرثر است و حتی پس از چندین بار شستشو از بدن کودک محافظت می کند.
 • از مواد دافع حشرات روی پوست در معرض گزش کنه استفاده کنید. مواد دافع کنه حاوی دی اتیل تولوآمید (TDEE) یا پیکاریدین در جلوگیری از گزش کنه ایمن و موثر شناخته می شوند. گفته می شود که آکادمی اطفال آمریکا (AAP) این ماده را برای نوزادان زیر 2 ماه بی خطر نمی داند و برای مصرف بیش از 30 درصد از این ماده برای کودکان در هر سنی اخطار می دهد. مرکز کنترل بیماریها پیکاریدین را بی خطر می داند، اگرچه هنوز آکادمی اطفال امریکا آن را تایید نمی کند زیرا هنوز به اندازه دیت مورد مطالعه قرار نگرفته است. اکثر متخصصان اطفال توصیه می کنند قبل از اینکه کودک شما بخواهد از خانه بیرون برود، 10 درصد دیت استفاده کنید و فقط یک بار در روز دافع حشرات را مورد استفاده قرار دهید. از کرم ضد آفتاب حاوی دیت در کودکان خردسال استفاده نکنید، زیرا کرم ضد آفتاب باید به دفعات بیشتری استفاده شود.
 •  بطور مرتب کودک را از نظر کنه ها چک کنید. هنگامی که کوچولوی شما از فضای باز به خصوص در نزدیکی مناطق جنگلی وارد خانه می شود، از نوک پا تا سر او را برای یافتن کنه بررسی کنید، مراقب باشید که مناطق مخفی مانند پوست سر، کشاله ران و زیر بغل را فراموش نکنید. بهترین کار این است که هر شب فرزند خود را موقع حمام کردن بررسی کنید. همچنین حیوانات خانگی را که می توانند لابلای موهایشان کنه حمل کرده و سپس آنها را به کودک یا نوزاد شما منتقل کنند، را برس کشیده و تمیز کنید.
 • کنه ها را به روش صحیح بردارید. برای از بین بردن ایمن کنه ها، از موچین استفاده کنید، تا آنجا که ممکن است در نزدیک ترین جا به پوست عمل کنید. کل بدن کنه را از داخل پوست به آرامی و ثابت بکشید تا آزاد شود و از بیرون آوردن سر اطمینان حاصل کنید. ناحیه را با آب گرم و صابون پاک کنید. برای بیرون کشیدن کنه از ژل نفتی یا کبریت روشن استفاده نکنید، زیرا انجام این کار در واقع باعث می شود کنه بیشتر در پوست فرو برود. اگر نمی توانید کنه را به طور کامل از بین ببرید یا فکر می کنید گزش بیش از 24 ساعت پیش رخ داده است، با پزشک خود صحبت کنید.
 • کنه را نگه دارید. کنه را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا پزشک بتواند آن را از نظر بیماری آزمایش کند.

از کجا بفهمم علائم کودک مربوط به بیماری لایم است یا آنفولانزا ؟

در حالی که بین علائم اولیه بیماری لایم و آنفولانزا شباهت هایی وجود دارد، اما این بیماری ها بسیار متفاوت هستند. علائم آنفلوانزا شامل تب در نوزادان و کودکان نوپا، سرفه، گلو درد، آبریزش بینی، درد عضلانی، خستگی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال است. علائم بیماری لایم علاوه بر تب، لرز و حالت تهوع شامل درد مفاصل، تورم غدد لنفاوی و سردرد است. لایم همچنین معمولاً در ماه های بهار و تابستان، زمانی که آنفولانزا معمولاً غیرشایع است، دیده می شود. علاوه بر این، بسیاری از افرادی که به بیماری لایم مبتلا می شوند، بثورات چشم گاو قابل توجهی دارند.

اگر خانواده شما وقت گذرانی در فضای بیرون را دوست دارند و شما در بخشی از کشور زندگی می کنید که کنه گوزن در آن شایع است (با بخش بهداشت محلی خود مشورت کنید)، بیماری لایم یک نگرانی واقعی است. با این حال بدانید که اکثر قریب به اتفاق کنه های گوزن آلوده نیستند و بیماری لایم را منتقل نمی کنند.اگر علائمی مانند بثورات چشم گاوی را در کودک خود مشاهده کردید بلافاصله با پزشک تان صحبت کنید. هرچه بیماری زودتر درمان شود، احتمال اینکه فرزند شما عوارض جدی تری را تجربه کند، وجود دارد. خوشبختانه، بیماری لایم بسیار قابل پیشگیری است و حتی اگر فرزند خردسال شما آلوده شود، درمان ها بی خطر و موثر هستند.

مطالعه بیشتر: 

درمان ساس گزیدگی در کودکان و نوزادان چگونه است؟

نیش عنکبوت در کودکان و علائم نیش عنکبوت در کودکان چیست؟

نیش زنبور در کودکان ونحوه کنترل و درمان نیش زنبور چگونه است؟

درمان نیش پشه در کودکان،جای نیش پشه چه فرقی با کنه و ساس دارد؟

?پرسش و پاسخ های بیماری لایم

علائم بیماری لایم چیست؟

علائم شبیه آنفولانزا مانند تب، لرز، حالت تهوع، سردرد، درد مفاصل، تورم غدد لنفاوی، کم اشتهایی و سفتی گردن، علائم بعدی بیماری لایم (در صورت عدم درمان بیماری)، درد شدید مفصل، تورم و آرتروز، بثورات دایره ای در سایر نقاط بدن، فلج صورت (فلج عضلات صورت)، مننژیت، ضربان قلب نامنظم، خستگی

آیا بیماری لایم می تواند خطرساز شود؟

اگر بیماری لایم به سیستم عصبی گسترش یابد، می تواند باعث ایجاد مننژیت شود، که معمولاً منجر به سردرد، سفتی گردن و حالت تهوع می شود. در بعضی موارد می تواند باعث فلج شدن یکی از اعصاب صورت و در نتیجه فلج یا افتادگی صورت شود.

اگر بیماری لایم در نوزادان و خردسالان به موقع تشخیص داده نشده و تحت درمان قرار نگیرد، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی بیماری لایم در مراحل اولیه درمان نشود، می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. این عفونت معمولاً به مفاصل، به خصوص در زانوها و مچ ها منتقل می شود و می تواند منجر به تورم و درد شود (ورم مفاصل).

از کجا بفهمم علائم کودک مربوط به بیماری لایم است یا آنفولانزا ؟

در حالی که بین علائم اولیه بیماری لایم و آنفولانزا شباهت هایی وجود دارد، اما این بیماری ها بسیار متفاوت هستند. علائم آنفلوانزا شامل تب در نوزادان و کودکان نوپا، سرفه، گلو درد، آبریزش بینی، درد عضلانی، خستگی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال است. علائم بیماری لایم علاوه بر تب، لرز و حالت تهوع شامل درد مفاصل، تورم غدد لنفاوی و سردرد است.

منبع: whattoexpect