علت تکان دادن سر نوزاد. چرا فرزندم سرش را تکان می دهد؟

فرزند شما در اولین سال زندگی خود، مراحل مختلف رفتارهای بازتابی و مهارت های حرکتی را پشت سر می گذارد. شاید وقتی نوزاد سرش را تکان می دهد، باعث نگرانی شما شود. حتی ممکن است با خود فکر کنید که مبادا آنقدر کوچک است که نمی تواند سرش را نگه دارد. برخی موارد تکان دادن سر به اختلالات عصبی یا رشدی مربوط می شود اما در بسیاری از مواقع. کاملاً طبیعی است. با ما همراه باشید تا درباره تکان دادن سر و مسائل پیرامون آن، اندکی با شما گفتگو کنیم.

مهارتهای حرکتی نوزاد

نوزاد ظریف است و نمی تواند از خود دفاع کند، پس غریزه محافظت به طور طبیعی در نهاد هر پدر یا مادری قرار گرفته است تا مراقب او باشند و از او حفاظت کنند. اما این به آن معنا نیست که فرزند شما نمی تواند حرکت کند. در فرآیند رشد، پس از پایان ماه اول زندگی، کودکان این توانایی را دارند که سر خود را به طرفین حرکت دهند.

بعد از ماه اول، تکان دادن سر اغلب با بازیگوشی و صورت های دیگر تعامل همراه است. نوزادانی که رشد "معمولی" دارند، در سال اول زندگی با حرکت سر خود را به طرف بالا و پایین به حالت "بله" یا "خیر" تکان دهند. در چند هفته اول زندگی، کنترل عضلانی کودک در حال رشد است، از این رو با حرکاتی "شبیه به تشنج" دست و پای خود را تکان می دهد.

تکان دادن سر هنگام شیردهی

یکی از اولین مواردی که نوزادان سر خود را تکان می دهد زمانی است که از مادر شیر می خورند. این حرکات سر نخستین بار زمانی اتفاق می افتند که نوزاد تلاش می کند، سینه را بگیرد. وقتی نوزاد تازه به گرفتن سینه و شیرخوردن عادت می کند، لرزش ممکن است در نتیجه هیجان باشد.

سه ماه اول بعد از تولد، کودک توانایی کنترل عضلات گردن را به دست می آورد یا به اصطلاح گردن می گیرد، در این حالت، هنگام شیردهی سر را به طرفین حرکت می دهد. توصیه می شود سر او را نگه دارید. همچنین با آرام کردن رفتارهای بازتابی در نوزاد می توان به او کمک کرد تا راحت تر پستان را بگیرد و تغذیه موفقیت آمیزتر باشد.

تکان دادن سر هنگام بازی

پس از ماه اول، ممکن است نوزادان حین بازی سر خود را تکان دهند یا وقتی روی شکم یا پشت، خوابیده اند، سر خود را به اطراف بچرخانند. احتمالاً متوجه می شوید که وقتی کودک هیجان زده می شود، تکانهای سر افزایش می یابند.

با افزایش سن، کودک به رفتارهای دیگران توجه می کند و می خواهد با آنها تعامل برقرار کند. اگر فرزند دیگری در خانه دارید، کودک با حرکات سر و دست از رفتارهای خواهر و برادرش تقلید خواهد کرد.

آزمایش حرکت

نوزادان بسیار شجاع هستند و دوست دارند بدانند چقدر می توانند حرکت کنند. در حدود 4 یا 5 ماهگی، برخی از نوزادان شروع به تکان دادن سر می کنند. گاهی ممکن است کل بدن را حرکت دهند.

اگرچه حرکت کودک به جلو و عقب گاهی والدین را می ترساند، اما در اکثر نوزادان طبیعی و مقدمه ای برای نشستن است. حرکت به عقب و جلو یا طرفین معمولاً در این گروه سنی بیش از 15 دقیقه طول نمی کشد.

یکی دیگر از دلایل نگرانی بسیاری از والدین، ضربه زدن با سر است که بیشتر در پسران و حدود 6 ماهگی دیده می شود. اگر ضربه شدید نباشد و کودک شاد به نظر برسد، نگرانی از این بابت وجود ندارد. ضربه زدن با سر معمولاً تا 2 سالگی پایان می پذیرد.

چه موقع باید نگران تکان دادن سر نوزاد باشیم؟

تکان دادن سر و سایر رفتارهای مرتبط با آن اغلب بخشی طبیعی از رشد نوزاد به شمار می آید. با این حال، مواردی وجود دارد که حرکات سر فراتر از تکان دادن ساده است و باید مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که فرزند شما هر یک از شرایط زیر را دارد، با پزشک اطفال تماس بگیرید.

• با شما یا خواهر و برادرهایش ارتباط برقرار نمی کند

• حرکت چشم های کودک عادی نیست

• در اثر ضربه زدن سر، موها گره خورده یا به صورت سکه ای خالی شده اند.

• در لحظات اضطراب، کودک بیشتر تکان می خورد

• به نظر می رسد که می خواهد به خود آسیب برساند

• در دستیابی به سایر مراحل مهم رشدی که پزشک معین کرده است، ضعف دارد.

• به صدای شما و سایر صداها پاسخ نمی دهد

• این رفتارها را پس از 2 سالگی ادامه دارد.

آیا تکان دادن سر نوزاد طبیعی است؟

در حالی که تکان دادن سر معمولاً نگران کننده نیست، اما مواردی وجود دارد که باید در مورد آنها با پزشک صحبت کنید. تعداد دفعات تکرار اغلب نشان می دهد که تکان ها طبیعی هستند یا خیر. که تکان دادن طبیعی اگر کودک هنگام تغذیه یا بازی سر خود را کمی تکان می دهد، مشکلی ندارد. اما اگر تکان دادن سر مکرر باشد و مدت زیادی طول بکشد، باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

مطالعه بیشتر:

10 کاری که نباید با نوزاد انجام داد

علت تکان دادن سر نوزاد به طرفین

گردن گرفتن نوزاد ،زمان و چگونگی روند گردن گرفتن نوزاد

چگونه از ملاج نوزاد مراقبت کنیم وفونتانل یا ملاج نوزاد چیست؟

?پرسش و پاسخ های تکان دادن سر نوزاد

آیا تکان دادن سر نوزاد طبیعی است؟

در حالی که تکان دادن سر معمولاً نگران کننده نیست، اما مواردی وجود دارد که باید در مورد آنها با پزشک صحبت کنید. تعداد دفعات تکرار اغلب نشان می دهد که تکان ها طبیعی هستند یا خیر. که تکان دادن طبیعی اگر کودک هنگام تغذیه یا بازی سر خود را کمی تکان می دهد، مشکلی ندارد.

چه زمانی تکان دادن سر نوزاد طبیعی است؟

اگرچه حرکت کودک به جلو و عقب گاهی والدین را می ترساند، اما در اکثر نوزادان طبیعی و مقدمه ای برای نشستن است. حرکت به عقب و جلو یا طرفین معمولاً در این گروه سنی بیش از 15 دقیقه طول نمی کشد.

چه موقع باید نگران تکان دادن سر نوزاد نگران باشیم؟

• حرکت چشم های کودک عادی نیست • در اثر ضربه زدن سر، موها گره خورده یا به صورت سکه ای خالی شده اند • در لحظات اضطراب، کودک بیشتر تکان می خورد • به نظر می رسد که می خواهد به خود آسیب برساند • در دستیابی به سایر مراحل مهم رشدی که پزشک معین کرده است، ضعف دارد • به صدای شما و سایر صداها پاسخ نمی دهد

آیا تکان دادن سر نوزاد هنگام شیردهی طبیعی است؟

یکی از اولین مواردی که نوزادان سر خود را تکان می دهد زمانی است که از مادر شیر می خورند. این حرکات سر نخستین بار زمانی اتفاق می افتند که نوزاد تلاش می کند، سینه را بگیرد. وقتی نوزاد تازه به گرفتن سینه و شیرخوردن عادت می کند، لرزش ممکن است در نتیجه هیجان باشد.

منبع: healthline