اشتباهات رایج در مورد ناباروری زوجین

والدین پس از سال ها فرزند پروری تلاش می کنند رمز و راز ناباروری را کشف کنند. در این نوشتار با مهم ترین اشتباهات رایج در مورد ناباروری زوجین آشنا می شوید:

 

1- ناباروری همیشه مشکل زنان است.

واقعیت: یافته های محققان انجمن مبارزه با ناباروری آمریکا نشان می دهند، بیش از نیمی از مردان با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند. به بیان دیگر، بانوان و مردان به ترتیب عامل 20 و 35 درصد ناباروری زوجین هستند.

2- ناباروری زوجین بالافاصله پس از آرام شدن بچه دار می شوند.

واقعیت: وجود آرامش به تنهایی کمکی به بچه دار شدن نمی کند. زوجین به جای رزرو کردن تورهای مسافرتی باید به پزشک مراجعه کنند تا پس از شناسایی عوامل ناباروری آنها را از میان ببرند. اگر عامل ناباروری جسمی نباشد، پزشک زوجین را به روان پزشک معرفی می کند.

3- اکثر قریب به اتفاق زوجین هر زمان بخواهند باردار می شوند.

بر اساس آماری که انجمن مبارزه با ناباروری آمریکا منتشر کرده بیش از هفت میلیون آمریکایی از ناباروری رنج می برند. برنامه ریزی و تلاش کردن زوجین برای باردار شدن طبیعی است. نیمی از تخمک های بانوان پس از چهل سالگی بلا استفاده می شوند.

4- قدرت باروری زنان تا انتهای دهه 30 و ابتدای دهه 40 زندگی کم نمی شود.

واقعیت: یافته های محققان مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد نشان داده، قدرت باروری بانوان از 27 سالگی کم می شود. اکثر قریب به اتفاق بانوان در این سن پس از ماه ها برنامه ریزی و تلاش باردار می شوند. احتمال باردار شدن بانوان پس از 35 سالگی به شدت کم می شود. بهترین زمان برای باردار شدن زنان، 19 تا 26 سالگی است.

5- قدرت باروری مردان با افزایش سن تغییر نمی کند

در حالی که برخی از مردان می توانند در دهه های 80 و 90 عمر پدر شوند، اما قدرت باروری مردان سن محور نیست. محققان باور دارند، قدرت باروری مردان پس از 35 سالگی اندک اندک کم می شود. مردان سالمند می توانند با مصرف هورمون های اسپرم ساز قدرت باروری شان را تقویت کنند.

 

مطالعه بیشتر:

1- کنترل و درمان عوامل موثر بر ناباروری

2- انواع داروهای باروری زنان برای درمان ناباروری

3- علت و درمان های ناباروری زوجین

4- علت و درمان ناباروری مردان

 

منبع: healthday